build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Свети Три светители, населба Мичурин

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 9101112>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4498
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 11-Sep-2017 at 20:15
Konecno gi trgnaa betonskite tarabi pa eve edna denesna fotka. Inaku denovive intenzivno se raboti na ogradata.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4498
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 21-Sep-2017 at 12:55
Еве две денешни.Во текот на вчерашниот ден ја поставија главната влезна врата на црквата.Инаку од почеток на септември интензивно се работи на оградата.Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4498
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 24-Oct-2017 at 11:55
Денешна фотка.Два дела од оградата се завршени и се надевам дека ќе и стават некои украсни елементи бидејќи вака изгледа доста грубо а предните два дела најверојатно нема да бидат во овој стил пошто да беше така досега ќе ја направеа.Инаку последниве месец дена се работи на чистење на градилиштето и се поставуваат некакви подземни инсталации.Патем оградава е доста висока и всушност повеќе наликува на ѕид,сметам дека требаше да ја прават како онаа кај Св.Јован Крстител или како Св.Илија.Исто така би било убаво да се средат неколку работи околу црквава
1. Да се направи систем за наводнување на зеленилото
2. Поставување клупи и канти за отпадоци
3. Да се изнајде решение за руинираната куќа

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12799
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 08-Nov-2017 at 18:44
Малку постари, од јули:фото: zikol.com.mk

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4498
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 08-Nov-2017 at 20:58
Ubavo izgleda i od vnatre samo pretstoi uste dosta rabota. Seuste ne pocnale so freskite. Nekako se zavlecka rabotava za nekolku nedeli ke navrsat 3 godini od stavanje na kamen temelnikot a nema aber od zavrsuvanje.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4498
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 04-Dec-2017 at 20:02
После три години изградба.Единствено не ми се допаѓа дреч бојата што ја одбрале за крстилницата која нема благе везе со прикажаното на рендерите а исто така лошо е тоа што плочките впиваат влага па при врнежливи периоди фасадата на црквата добива некоја жолтеникаво-зеленкаста шара на многу места.
Еве две денешни фотки

Edited by stef4o - 04-Dec-2017 at 20:27
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4498
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 29-Dec-2017 at 18:14
Во изминатиов период се работеше на рамнење на дворот,на многу места имаат поставено шахти а донесен е и тампон врз кој најверојатно ќе се поставуваат некакви плочки кои се надевам нема да бидат бекатон.Исто така почнаа и со фарбање на оградата,еве на фоткава подоле како изгледа делот кој почнале да го прават.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4498
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #208 Posted: 15-Jan-2018 at 08:51
Малку простор ќе остават за зеленило,а и крстилницата пред извесно време доби оџак.Дотолку ли не биваше да ја поврзат на парно.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12799
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #209 Posted: 15-Jan-2018 at 09:01


Леле, оџакот како за бурекџилница
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4498
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #210 Posted: 15-Jan-2018 at 09:53
Жално,во 21 век градиме објекти во кои не е предвидено затоплување со парно.На почетокот си мислев дека е привремено само додека работат ама изгледа нема да биде така.Да ја градат во некое место каде нема спроведено парно во околина тогаш ќе ги разберам ама парното им е на дофат а они избираат средновековен начин.Којзнае и со дворот што ќе испадне,не би се зачудил и ако го асфалтираат.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 199
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #211 Posted: 15-Jan-2018 at 10:37
Сега уште фали едена клима да стават во црквата како во некои верските објекти во Тетовскиот Крај. Кога одам натака имам обичај да гледам низ прозорецот и да бројам колку Дигитални часовници или клима уреди ќе изборојам на минарињата или фасадите.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4498
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #212 Posted: 19-Jan-2018 at 13:25
Од двете предни страни изминативе два дена се поставуваше ограда од ковано железо.Еве една денешна фотка од нејзиниот изглед,има уште неколку парчиња да се доредат плус главната порта.Патем не ми е јасно зошто е направен овој полукруг што се гледа на фоткава,зарем не ја откупиле парцелава до крај пошто кога имаше тараби беа поставени до крај или пак го оставиле за хортикултурно уредување??


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4498
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #213 Posted: 29-Jan-2018 at 07:33
Класична бекатонизација. Барем да беа разновидни коцкиве. Си мислев дека партерното и хортикултурното уредување ќе бидат нешто подобри,барем нешто како кај Св.Јован Крстител бидејќи сепак се наоѓа на ударно место ама...

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4498
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #214 Posted: 06-Feb-2018 at 08:23
Поплочувањето на дворот е речиси завршено,еве една утринска фотка.
Edited by stef4o - 06-Feb-2018 at 08:26
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4498
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #215 Posted: 26-Feb-2018 at 14:15
Денес,нема некои позначајни промени освен што уште на неколку места се поставија порти вклучувајќи ја и главната порта.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12799
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #216 Posted: 15-Mar-2018 at 19:15
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4498
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #217 Posted: 29-Mar-2018 at 13:06
Овде никако да им дојде крај на градежните работи,вчера на дел од фасадата повторно се вратени скелињата,незнам поради која причина?Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4498
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #218 Posted: 03-May-2018 at 18:07
Еве една тура денешни фотки,на црквата пред некое време беа поставени бели олуци а во текот на вчерашниот ден беа поставени 10-тина канделабри во дворот како дел од партерното уредување.Деновиве се работи на малтарење на објектот за палење свеќи а нешто почнаа да работат и во внатрешноста на црквата но мислам дека се сеуште далеку од фрескоживописување.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4498
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #219 Posted: 29-Aug-2018 at 12:19
Денешна

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4498
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #220 Posted: 01-Sep-2018 at 14:12
Еве една пробна верзија од stop motion видеото за изградбата на црквата.Кога црквата ќе биде ставена во функција ќе направам финална верзија со музика во позадина и сл.Доколку имате било какви предлози за измени и дополнувања слободно пишувајте.Edited by stef4o - 01-Sep-2018 at 14:15
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 9101112>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.