build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Свети Три светители - Мичурин

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 121314
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 803
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #261 Posted: 18-Mar-2021 at 12:55
Ретко бездушна градба...тргнато од оградата преку дворот до самата фасада.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12465
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #262 Posted: 19-Mar-2021 at 19:06
Од мојата денешна посета на храмов кој иако е ставен во функција поточно осветен на 14.03.2021г. сепак делува како недовршен по повеќе основи почнувајќи од дворот па се до внатрешноста

Во продолжение фотки и краток коментар за моите впечатоци

Влезната порта(не е отворена,се влегува од оној дел под камбанаријата)...

Овој куполен објект сеуште не е во функција намената му е веројатно за палење свеќи или нешто слично незнам поточноКрстилницата-тука се продаваат свеќи и икони,оџакот доста лошо изгледа сосем неприкладно за објектот

Чешмата во дворотОградата околу сеуште не е офарбана,премногу бекатон во секој случај ко паркинг делува,требаше многу повеќе зеленило

Внатрешноста,исцртана е само најгорната купола и делот зад иконостасот другото се е бели ѕидови и всушност тука претстои уште многу работа но очигледно сега нема доволно финансии па можеби ќе оди преку донации во иднина.Камбанаријата како за висината што ја има и многуте наредени звучнци се слуша доста слабо чинам дека две згради подолу воопшто и не се слуша можеби ќе се појача откако објектот ќе се заврши во целост при некој поголем празник во иднина.Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13804
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #263 Posted: 19-Mar-2021 at 19:34
за репортажата
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12465
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #264 Posted: 23-Mar-2021 at 10:50
od instagramhttps://www.instagram.com/b.ropevski/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13804
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #265 Posted: 25-Mar-2021 at 18:31
Денес ја посетив црквава, па неколку фотки и од мене:

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12465
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #266 Posted: 04-Apr-2021 at 13:25


https://www.facebook.com/Pravoslavnosekojdnevie
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12465
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #267 Posted: 28-Apr-2021 at 08:49
Во храмот Три Светители во Скопје кој целосно е украсен со наши кристални лустери го привршивме осветлувањето, поставувајќи 8 ѕидни ламби Тип 30/1з, како и уште една плафоњера Ф400.https://www.facebook.com/KristalniLusteri
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12465
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #268 Posted: 20-Jul-2021 at 15:40


https://www.facebook.com/b.ropevski
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 121314

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.