build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Свети Три светители - Мичурин

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 11>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
makedon4e View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-Jul-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote makedon4e Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 28-Nov-2014 at 00:35
Ќе може некој да ми каже точно место каде се планира да се гради црквата?
Back to Top
Tony Martin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Aug-2012
Location: EU
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Tony Martin Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 28-Nov-2014 at 01:14
Originally posted by makedon4e

Ќе може некој да ми каже точно место каде се планира да се гради црквата?Na agolot od K.J.Pitu i Vladimir Komarov do Zeleznickata (centarot na slikava)

We shape our buildings; thereafter they shape us.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 01-Dec-2014 at 18:03
Аеродром не е Јане Сандански, Три Бисери, Бисер, зелени, црвени, кули и сл. Аеродром е и Вардарска, село Лисиче, населба Лисиче, као и дивите ромски куќи покрај булеварот трета македонска. Отидете во Лисиче да видите каде живеат луѓе, едвај 2-3 тротоари реновираа, останатите тротоари се од титовите работници кои ги правеа бараките после земјотресот. Од тогаш камче нема општината ставено (нормално не е само сегашнава локална крива). Доле кај трговскиот е кал до колена, исто така делот према реонски центар е као улицине у Шутка, да не правиме муабет за дивата населба на ул Вардарска, буквално диви депонии има на секоја слободна ширинка, а не дека и Мичурин е поарен, најголем дел од зградите имаат земјен паркинг у 21ви век у една од најурбаните населби у Македонија! Факт е дека во вториот мандат се спие на сметка на лични бизнис интереси, па се нема време за нормалните работи. Кој живее у Аеродром може да види дека во месечникот кој искача на 2 месеци има одвај 3-4 проекти објавено, зашто ништо не се прави, чак и МЗТ го упропастија годинава. Затоа се викаат инвеститори да градат цркви, а да се слика локалната самоуправа, као што направија со црквата на Адора, фирма која затоа доби едно десетина парцели у оваа општина. Немојте Аеродром да го гледате само у делот на зградите до крај на булеварот, има Аеродром многу поише површина од тоа. И не сум атеист, али па правење православна енклава е на крај на памет. Светов се качи на Марс, ние уште со религија се замараме, пошто нели така правела другата страна.
23ka.wordpress.com
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 01-Dec-2014 at 18:31
Originally posted by N23

Аеродром не е Јане Сандански, Три Бисери, Бисер, зелени, црвени, кули и сл. Аеродром е и Вардарска, село Лисиче, населба Лисиче, као и дивите ромски куќи покрај булеварот трета македонска. Отидете во Лисиче да видите каде живеат луѓе, едвај 2-3 тротоари реновираа, останатите тротоари се од титовите работници кои ги правеа бараките после земјотресот. Од тогаш камче нема општината ставено (нормално не е само сегашнава локална крива). Доле кај трговскиот е кал до колена, исто така делот према реонски центар е као улицине у Шутка, да не правиме муабет за дивата населба на ул Вардарска, буквално диви депонии има на секоја слободна ширинка, а не дека и Мичурин е поарен, најголем дел од зградите имаат земјен паркинг у 21ви век у една од најурбаните населби у Македонија! Факт е дека во вториот мандат се спие на сметка на лични бизнис интереси, па се нема време за нормалните работи. Кој живее у Аеродром може да види дека во месечникот кој искача на 2 месеци има одвај 3-4 проекти објавено, зашто ништо не се прави, чак и МЗТ го упропастија годинава. Затоа се викаат инвеститори да градат цркви, а да се слика локалната самоуправа, као што направија со црквата на Адора, фирма која затоа доби едно десетина парцели у оваа општина. Немојте Аеродром да го гледате само у делот на зградите до крај на булеварот, има Аеродром многу поише површина од тоа. И не сум атеист, али па правење православна енклава е на крај на памет. Светов се качи на Марс, ние уште со религија се замараме, пошто нели така правела другата страна.
ова сакав и јас да го кажам, и најверојатно само Аеродромец може да го разбере, зошто за сите други очигледно сме Америка...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 01-Dec-2014 at 18:45
Ќе се согласам за Конески, ама Аеродром си е Аеродром
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 03-Dec-2014 at 21:13
Соопштение

На ден 04.12.2014 година на празникот Воведение на Пресвета Богородица со почеток во 12 ч. ќе се освети камен - темелник за нов храм „Св. Јован Златоуст, Св. Василиј Велики и Св. Григориј Богослов“ во н. Миџурин. Чинот на осветување ќе го изврши Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан.

http://www.spe.org.mk/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 04-Dec-2014 at 15:57
Ова ли беше локацијата за црквава?

За сè има вторпат
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 04-Dec-2014 at 18:03
Previous
Да да, денес и инфомативна табла поставија.

23ka.wordpress.com
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 04-Dec-2014 at 18:12
А таа куќа што се гледа на сликата, која долго време е напуштена, ќе ја урнат или ќе си остане како украс?
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 04-Dec-2014 at 21:46
баш сега вака од птичја перспектива, подобро гледам дека тука можеше да направат и парк и да ја срушат и куќата
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 04-Dec-2014 at 21:57

куќава плачеше за Хостел откако се продаде а остана вака напуштена таман до нова железничка ем излегува на две улици и булевар плус парк преднеа абе саде Скопска Егзотика инаку куќата е купена од инвеститор од Гостивар мислам и има маркица за зграда, а зошто веќе 5 години не гради тоа само тој си знае, сигурно не е боза работа да се крене зграда со 6+1 спрата дали, математиката вели без 200к од спрат не ни размислувај дека ќе кренеш нешто, се на се му требаат 1.5 до 2 мил. евра за да крене зградата а евентуално да извади 3

да знае народ што се минало на ова место ќе се изненади пријатно, тука во паркот нели беше Оџакот од некогашната конзервна фабрика Мичурин а го срушија почетокот на 90ти кога го трасираа бул.КЈПиту, потем кај она влезот во гарижите лево до куќата едно 20 - 30 години функционирала најпозната кафеана во Аеродром и околијава познатата Софра, тука во тоа канцелариите пред куќава имаше пак невладина организација со револуционерни амбиции итн. веднаш под парков така речи во склоп на гаражите е новата локација на теретаната Атлета - за греота порано народ моеше прво на шишање кај Кљок а сетне на тренинг кај Миле ем спокојно место Мичурин за разлика од ова метежов тука по КЈП настрана што е под земја, исто во овие гаражи испод мислам дека имат пројдено доста скопски бендови итн.

конечно местово ќе Светне како што треба а сигурно од општина ќе го предупредат инвеститорот дека мора да го расчисти плацот, мислам дека ако му врачат решение и не го стори сам тие ќе го сторат тоа а него а потем ќе му испорачаат сметка, прашање е дали ќе бидат сега поекспедитивн полсе почетокот на градбата на Новата Црква!?


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 04-Dec-2014 at 23:05

сега разбрав дека името на храмов е Свети Три Ерарси (Свети Василиј Велики, Свети Јован Златоуст и Свети Григориј Богослов) така да слободно можете да ја преименувате нишкава

инаку денес е Воведение на Пресвета Богородица и нека им е честит празникот на сите Верници, а мене Господ да ми е Напомош бидејќи касно палам ил заборавам да проверам календарот воедно опуштајки се со муабетиве и за празник и за делник

Edited by Max - 04-Dec-2014 at 23:07
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 05-Dec-2014 at 09:43
За преименувањето на темава сепак ќе почекаме официјална потврда за името на храмот.
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 05-Dec-2014 at 10:51
Преубава локација за црква тоа е ударно и многу прометно место. Одлично што ќе се облагодори.
Само се надевам дека ќе се задржат на приложениот графички приказ од почетокот на оваа тема.
Патем штета што објектот на ќошето е откупен би било убаво тој дел комплетно да го земе црквата и да го уреди.

Edited by kultuzin - 05-Dec-2014 at 10:52
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 05-Dec-2014 at 12:07
Галерија од поставувањето на камен-темелникот...

http://mia.mk/mk/Inside/RenderSingleGalleryTest/132408671/1?month=12&year=2014&day=4&desc=0
За сè има вторпат
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 05-Dec-2014 at 17:54
WTF !??!?!?!

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 05-Dec-2014 at 18:11
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 05-Dec-2014 at 20:17
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 05-Dec-2014 at 22:49
Интернет страницата им е ужас!
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 16-May-2015 at 22:32
Свети три светители, Аеродром

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.