build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Свети Три светители - Мичурин

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 11>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 18-May-2015 at 01:56
Originally posted by Џоле

Свети три светители, Аеродром

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 18-May-2015 at 09:18
Зошто на таблата пишува „Свети три светители“, а црквава се вика „Свети Василиј“? Да не ја преименувале во меѓувреме?
За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 18-May-2015 at 15:16
Someone made an error. The correct name is "Свети Три светители" (Свети Три светители = св Василиј Велики, св Григориј Богослов и св Јован Златоуст)
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 18-May-2015 at 15:32
Поправено.
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 24-Jun-2015 at 12:41skopjeinfo.mk
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 09-Oct-2015 at 18:40
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 09-Oct-2015 at 20:08
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 20-Oct-2015 at 06:42
Crkvava ne e losa ama bunisteto do nea e uzasno da ostane koga ke bide gotova.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 21-Nov-2015 at 20:10
Crkvava trebase da bide gotova za osum meseci no za edna nedela veke ke pravat godina dena od postavuvanje na temelite.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 22-Nov-2015 at 03:38
Ќе фати велигден или нешто... ќе стигнат ли попови за црквиве во Аеродром?
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 28-Nov-2015 at 18:10
U posledno vreme nesto pointenzivno rabotat. Preostana uste edna pomala kupola i kambanarijata,a se sprema postavuvanje krov kaj pomaliot objekt.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 04-Dec-2015 at 06:58
Edna godina od postavuvanje na kamen temelnikot.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 22-Dec-2015 at 19:59
Od crkvava preostana samo kambanarijata megutoa u posledno vreme pustaat po cetri-pet rabotnici pa rabotite odat posporo. Kojznae koga ke pocnat so vnatresno ureduvanje.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 24-Dec-2015 at 20:45
Me cudi zosto ne go rusat napusteniot ruiniran objekt vednas do crkvava.
Ako ovaa deponija ostane do crkvata bi bilo nevidena sramota i crkvata ke bide meta na narkomani,bezdomnici. Plus toa se rasfrlaat kupista gjubre naokolu sto voopsto ne dolikuva.
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 66
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 24-Dec-2015 at 22:14
Куќата долго време беше напуштена а пред едно три месеца се вселиле роми најверојатно неколку фамилии. Имаат некое ќумбе внатре и горат пластики и се што им дојде при рака, незнам само како на луѓево во околниве згради не им смета и не пријавуваат ништо

Edited by SkopjeZaVardar - 24-Dec-2015 at 22:14
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 30-Dec-2015 at 14:06
Инаку ме чуди зошто никој не сака да го земе овој руиниран објект и тука нешто да изгради бидејќи е на добра локација напуштената куќа.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7766
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 31-Dec-2015 at 03:54
Originally posted by stef4o

Инаку ме чуди зошто никој не сака да го земе овој руиниран објект и тука нешто да изгради бидејќи е на добра локација напуштената куќа.
па баш и не мора да се гради нешто таму, само доволно е да се сруши куќата и да се покрие со зеленило
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 31-Dec-2015 at 07:35
I toa moze,no jas tuka smetam deka treba da se izgradi edna katna garaza bidejki vo okolina nema nitu eden pogolem parking i pritoa ulicata Simeon Kavrakirov e prenatrupana so koli po trotoarite i po ulicata. Isto taka ke se rastereti i parkingot kaj avtobuskata osobeno za vikendite.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 31-Dec-2015 at 12:59
Доколку тука се направи седумкатница како што е планирано,ќе треба колите на кров да ги качуваме.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7766
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 31-Dec-2015 at 16:32
не знам што се жалите, на комплексот на железничка има четири паркинзи, еден кај автобуската, еден кај шехерезада, еден кај колосеум и еден кај пошта... плус има огромен паркинг до поштата, има паркинг позади скопјанка, има паркинг кај полициската кула
зошто би ви требал уште еден паркинг? тоа што е хаос и сите се испопаркирани насекаде е поради некултура, не поради недостаток на паркинг места... еве да ви напоменам дека паркингот кај колосеум и паркингот кај кулата од неодамна се секогаш празни, дури и во време кога не се наплаќаат
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.