build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Свети Три светители - Мичурин

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 91011
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14946
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 13-Nov-2021 at 18:14
Колку се немаше визија за подобро искористување на просторот,подобро ќе беше да се помачеа да го откупат некако парчето на напуштената куќа отколку сегашнава комбинација каде до верски храм има депонија и опасен објект за кој не знам дали воошто ќе има некоја разрешница во скоро време.

Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 820
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 13-Nov-2021 at 20:35
Да, но нели таму се планира зграда...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14946
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 13-Nov-2021 at 21:54
Originally posted by skopskodete

Да, но нели таму се планира зграда...


Да,има маркица за 6 катна зграда но веќе 10 години се чека нешто се споменува некаков судски спор со објектот бидејќи пред 4-5 години се појави инвеститорот расчисти со дел од бараките ги избрка дивовселените бездомници и го огради со жичана ограда плацот но до ден денес нема никакво придвижување. Сопственик на парцелата е ЕУРО БАУ ГМБХ Гостивар.
Нема никаква логика во време на ваква инвазија од станбени згради да се чува ова парче близу центарот неизградено со ваков пропаднат објект кога би можел да продава станови по 1300 евра квадрат.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 820
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 13-Nov-2021 at 23:10
Originally posted by stef4o

Originally posted by skopskodete

Да, но нели таму се планира зграда...


Да,има маркица за 6 катна зграда но веќе 10 години се чека нешто се споменува некаков судски спор со објектот бидејќи пред 4-5 години се појави инвеститорот расчисти со дел од бараките ги избрка дивовселените бездомници и го огради со жичана ограда плацот но до ден денес нема никакво придвижување. Сопственик на парцелата е ЕУРО БАУ ГМБХ Гостивар.
Нема никаква логика во време на ваква инвазија од станбени згради да се чува ова парче близу центарот неизградено со ваков пропаднат објект кога би можел да продава станови по 1300 евра квадрат.

Нема логика, да. Ова ваљда слична ситуација како и зградата што треба да се гради до портокалово-сината зграда (зградата во која се наоѓа Гет кафе).
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14946
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 31-Jan-2022 at 16:48
Црква Свети Три Светители, населба Мичурин - Скопје
Оваа новоизградена црква се наоѓа во населбата Мичурин, спроти Меѓуградската автобуска станица во Скопје. Таа го носи името на Светите Три Светители: Свети Јован Златоуст, Свети Василие Велики и Свети Григориј Богослов.
Жителите за изградба на оваа црква чекале скоро 60 години.отворена е сметка за донации да се доврши фрескоживописувањетоhttps://www.facebook.com/patuvanjanizmakedonija
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 91011

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.