build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пресметка на трошоците за изградба на фасади

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Van View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 22-May-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Van Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Пресметка на трошоците за изградба на фасади
    Posted: 25-Nov-2014 at 23:17

... И воопшто пресметки на трошоци на завршните работи во градежништвото. Не најдов никаде ваква тема на ниеден македонски форум, па еве ја отварам јас. Овде ми изгледаше најприкладно место за тоа.

Првичен мотив ми е спор што го имам со изведувачот на мојата фасада. Но секако убаво е да остане запис и дискусија за некој друг што во иднина ќе му требаат вакви информации.

Во мојот случај изведувачот сака да исфрлените елементи од фасадата да ги наплати по должно метро ЗА СЕКОЈА ОД ДИМЕНЗИИТЕ/СТРАНИТЕ на елементите како греди/столбови/итн.


Изведувачот на работите ова воопшто не го спомна во договарањето пред работата, но нејсе... немам намера да замарам со мојот случај туку да покренам дискусија за нормите за пресметки на завршните работи во градежништвото.
Еден од кандидатите за изведување на мојата фасада ми посочи српска книга според која тој ги пресметува работите. Слични варијанти слушнав и од неколку други кандидати.

Се работи за книгата „Tehnički uslovi za izvođenje završnih radova u građevinarstvu„
http://www.pik.ba/artikal/2021526/tehnicki-uslovi-za-izvodjenje-zavrsnih-radova-u-gradjevinarstv/

Еве релевантен извадок од таа книга:

Merenje i način obračuna radova
Fasadne povrsine, bilo da su obradene vestackim kamenom, plemenitim malterom, plasticnim malterom, fasadnom bojom sa rastvaracima ili na bilo koji drugi nacin, obracunavaju se po 1m2, s timsto ce se svi elementi na fasadi (upusti, ispusti, trake, venci, solbanci, brisolei, meduprozorski stupci, grede, pilasteri, nutne i slicno), bilo da se radi rucno ili sablonom, obracunavati u m duznim i pretvarati u m2 prema sledecoj tabeli:
 
 
  a. razvijene širine do 12 cm
za 1,00m
0,35m2
 
b. razvijene širine od 12 do 18cm
za 1,00m
0,50m2
c. razvijene širine od 18 do 25cm
za 1,00m
0,75m2
d. razvijene širine od 25 do 50cm
za 1,00m
1,00m2
e. razvijene širine od 50 do 75cm
za 1,00m
1,25m2
f. razvijene širine od 75 do 100cm
za 1,00m
1,50m2
g. razvijene širine od 100 do 125cm
za 1,00m
1,75m2
h. razvijene širine od 125 do 150cm
za 1,00m
2,00m2
i. spojnice-nutne širine do 5cm
za 1,00m
0,25m2
 
Ovo preracunavanje važi za profile sa 4 ivice. Ukoliko ima više ivica, dodaje se za svaku ivicu 20%, a najviše 40% od gornjih vrednosti. Svaka krivina racuna se isto kao i ivica.

Za sve elemente koji se razvijaju obracunava se i suceljavanje, s tim što se za svako ukrštanje elemenata koji se razvijaju dodaje odgovarajuca razvijena površina prema prednjoj skali. Za elemente koji se uvlace samo sa jedne strane ili se završavaju na uglu fasade, dodaje se 1/2 odgovarajuce razvijene površine prema prednjoj skali.

 
 
  Otvori oko kojih postoje uložine (špaletne), odbijace se na sledeci nacin:
 
 
    a.
otvori velicine do 3,00m2 ne odbijaju se, a njihove uložine se ne obracunavaju
 
b. za otvore velicine od 3,00m2 do 5,00m2 odbijaju se površine preko 3,00m2, a njihove uložine se ne obracunavaju posebno
c. za otvore velicine preko 5,00m2 odbija se površina preko 3,00m2, a uložine se obracunavaju posebno
d. ako su uložine šire od 20cm, onda se preko 20cm obracunava posebno po m2, s tim što se i 1m dužni razvija prema prednjoj skali u m2.
   
 

Prilikom restauracije fasada koje su obradene raznom ukrasnom ornamentikom (venci, konzole, kipovi, rozetne i druga ukrasna plastika) radovi se obracunavaju po m2 ortogonalne projekcije površine fasade, bez odbitka otvora.



Back to Top
Van View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 22-May-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Van Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 25-Nov-2014 at 23:38
Некако нејасно изгледа ова што го напишав, па ајде да појаснам во додатен пост (пошто не гледам опција за едитирање на постот, а ако има се извинувам).

Практично, столб од висина од 3 метри и четири страници од по 30см, мојот изведувач сака да го наплати како 3*4=12м2
Греда од 6 метри должина со две страници од по 10см и една страница од 40см, мојот изведувач сака да ја наплати како 6*3=18м2


Според градежните норми од предходниот пост, столб од висина од 3 метри и четири страници од по 30см, треба да се пресмета по формулата 4*0.3=1.2м2
за 3 метри висина, тоа е 3.6м2 реална површина
и тоа е помножено со фактор од 1.75 (според табелата 120см развиена должина се зголемува за 75%)... со што се добиваат 6.3 квадратни метри за наплата.


Во споредба со 6.3м2, тие 15м2 кои ги бара мојот изведувач делуваат како чиста кражба. Пошто на фасадата имам 3 тераси, под кои има подоста греди, имам и долги еркери исто со многу греди со голема должина. Човекот по такво „повеќедимензионално должно метро„ сака да ги наплати дури и плафончињата меѓу гредите, и цоклето (кое на поголемиот дел е 15х15см).
Не дискутиравме за цилиндричните столбови, но по истата логика верувам дека ќе сака за секој метар висина да наплати 360 должни метри... по еден должен метар за секој степен од кругот. 
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3609
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 26-Nov-2014 at 09:11

добро а каков договор имаш со изведувачот? капар, писмен, усмен... мислам што се замараш толку најди поефтин ако има, иако тоа незначи дека ќе биде и квалитетен, просто не е се во математиката, има да најдеш некој и беспари да ти работи ама на крај ќе го преплатиш со крпењето, иако најчесто мора се наново да се тимари

малку ми е смешно но и јас цепидлачев порано со мајстори, за да после откако се нафатив на неколку проекти да земам учество да видам дека со мајстор чини да се пазариш но не и да му солиш памет, бидејќи некој тера со принципи на чело, друг со долгови во џеб, а трет ко мене со уметност на рамена, та кај мене не беше фрка ништо освен рокои бидејки сакав уметнички прецизно да си ја терат работата а не занатлиски брзо, иако прифатив и така на крај колку да не ми биде бадијала времето утепано наваму натаму а на крај и тоа не чинело, си велам никој не е крив што сред јужњачки менталитет народ има северно европски очекувања

патем зависи од материјалот, ти тука математика ја нафрлаш демек работната рака е подеднакво иста за сите материјали, ако сум грешка некој нека ме корегира, но украсна фасада и обична демит фасада се две различни работи, неизолирана сосем десетта...
Back to Top
Van View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 22-May-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Van Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 26-Nov-2014 at 11:32
Не бе баче, работата со фасадава е завршена веќе. Проблемот е што изведувачот сака да ме заколе со некои свои „методи„ на пресметки за кои не се договоривме. И не е работата дека јас не сакам да си платам, ама поштено сакам да платам, а не да ме прави будала некој. Уште кога ќе помислам дека на почеток на мерењето му понудив и да не рачуна одбитоци ниту на отворите поголеми од 3м2... Колку повеликодушен си, толку повеќе сакаат да те заебат.

Конкретно договор имаме само усен, само општо за цената на квадратурата. Договор за пресметка на испакнатите елементи немаме никаков -ниту усен (пошто не беше разговарано за тоа), освен што татко ми го прашал подоцна дали човеков работи по истите градежни норми како сите други (како во српските норми погоре), на што добил потврден одговор со пола уста.

Муабетот лично со мене пред почетокот на работата беше само за цена по квадратура, без ама баш никакви подробности за испакнатите елементи како греди/столбови.

Сега кога работата треба да се наплати, ликов сака да рачуна должно метро за секоја страна/димензија од испакнатите форми.
Тоа не беше договорено, и според тој метод излегува повеќе од дупло поголема квадратура (и пари) од пресметката по општите норми и стандарди.


Нејсе, мене најмногу ме интересираат искуства како други форумџии овде ги имаат плаќано овие елементи на фасадата. А јас лично, мојата фасада ќе си ја платам според овие покажаниве погоре градежни норми. Ќе си платам изработка на елаборат за чинење, и цената на тоа ќе му ја одбијам на изведувачот од вкупната исплата.

Инаку, да нема забуни, се работи за нормална фасада со ЈУБ материјали. Сите материјали во изработката се покажани овде:
http://www.jub.com.mk/fasadni-sistemi-i-energetski-reshenija/fasadni-sistemi-jubizol/jubizol-standard


едит: печатни грешки


Edited by Van - 26-Nov-2014 at 11:36
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3609
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 26-Nov-2014 at 16:07

тогаш чорба најдете нзс, бидејки само писмен договор може некако да ве насамари та судски да ве навлече, но и вака доколку нема разбирачка судот е меродавен, бар адвокатите ќе видат фајде од натегањето ако ништо друго, а вие правдата ќе ја си истерате со кеиф

да не се правам паметен но би препорачал секому секогаш правете договор - а капак имајте и надзор односно вклучете го во договорот како меродавен (инспекциски механизам) чисто за да не ви се случи ко муабетов со лимаров [1]
Back to Top
Zoki View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Nov-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Zoki Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 30-Nov-2014 at 22:39

пријателе јас еве се регистирав само да ти кажам дека неколку луѓе правевме фасади на мојава улица и кај сите стубоите и гредите им беа обрачунавани со развиени должини и се шо е стуб или па греда се мери по страните и се собира цела ширина и се множи со бројка од табела за да се зголеми

 

ама пази, сум слушнал дека има и такви што покушава да ти ќари на секоја страница по цел метар должен и после ќе ти каже као еве ти поефтино должно метро ама на крај пак те коле барем дупло поише

 

чим не ти кажал на договарање и чим немате црно на бело договор не му попуштај и кажи му нека ти направи црно на бело на папир

Back to Top
Van View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 22-May-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Van Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 01-Dec-2014 at 09:57
Хмм... фала баче, добро е да се чуе конкретно искуство дека пресметки се прават со површина на развиени форми која потоа е зголема спрема нормативна табела.

Истиот муабет го прават и на хрватскиов форум (линк подолу), и со ист заклучок. Пресметката ја прават според наведените градежни норми за развиена содржина, а ако изведувачот сака да заштеди време на пресметки тогаш нема од клиентот да наплати дупло (и повеќе) поскапо од пресметката која би идела според стандардните градежни норми.

Погледајте и сами:
http://www.forum.hr/showpost.php?p=48913816&postcount=13

Прочитајте, во 13тиот пост еден изведувач објаснува како се пресметува површина според развиени должини на греди и столбови. Човекот воедно кажува дека во интерес на (неговото) време, тој оди на метод на симплификација... но само со еден должен метар на целата греда (наместо 4м).

Значи хрватов столб 20х20х300 го пресметува 3 должни метри. Не го пресметува воА цели 12 должни метри како што се обидува да наплати мојот изведувач.


Јас само сакам да се заврши работата, ама па за среќа имам и добар адвокат ако веќе мора така да биде.
Ќе видиме што ќе биде, и ќе гледам да не заборавам да ја пренесам овде разврската.

Back to Top
Van View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 22-May-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Van Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 01-Dec-2014 at 09:59
Хмм... еве со линк:
http://www.forum.hr/showthread.php?t=276526&r=archive

Edited by Van - 01-Dec-2014 at 10:00
Back to Top
Van View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 22-May-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Van Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 10-Dec-2014 at 10:24
Originally posted by Max

...
да не се правам паметен но би препорачал секому секогаш правете договор - а капак имајте и надзор односно вклучете го во договорот како меродавен (инспекциски механизам) ...


Само да ја потврдам твојата препорака за правење на договор заверен на нотар. За вакви поскапи зафати обавезно.
За надзор, ако не е твој човекот -не гледам како да си сигурен во објективноста.

Како што ветив, еве ви пренесувам за разврската кај мене.
Во мојот случај се се заврши како што инсистирав. Пресметката на должните метри одеше според градежните норми според кои работат поштените мајстори, а не според сулудиот обид за грабеж со кој секоја страна од столб/греда требаше да се рачуна по одделно должно метро.

Не попуштив иако имав притисоци, па дури морав да имам и консултација со полиција. На крај целиот leverage беше кај мене, јас требаше да платам. Од другата страна остана само глумење лудило, кое се разбира не помина.
Барем не кај мене.


Затоа за сите што ќе го прочитате ова памет во глава. Договарање на СЕ што треба однапред, и сето тоа заверување на нотар.
Така нема да имате главоболки и нервози како мене.
И секако научете ги градежните норми објавени во првиот пост на темава... да не ве крадат разни ликови.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.820 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.