build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Видеоарт

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 19>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #241 Posted: 12-Mar-2015 at 01:10

место само "во северна африка" треба да стои "сега дури и во северна африка нема средна класа" или може се лажам

евентуално Мароко и Тунис да куртулиле но и таму напливот од емигранти си го
прави своето, сепак бедуините од секогаш биле експлоататори во однос на домородните африканци [1][2] иако ко номади нели живеат сосем скромно

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #242 Posted: 12-Mar-2015 at 10:33
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #243 Posted: 12-Mar-2015 at 11:41

додека Западна Сахара да куртули од Мароко [1] истата попатно ќе биде секогаш заобиколувана од туристите чија рута тера по западната афричка обала

~

да не беа робовладетелски настроени [1] но и под притисок од Туарезите [2][3] само од туризам ќе можеа да живеат во Мавританија

http://www.webstash.no/2011/11/color-of-the-month-purple/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #244 Posted: 12-Mar-2015 at 14:51затоа на Сенегал и Гамбиа не им недостига ова [1] ко фифа соседи може да пробаме да се мериме и на ова поле

http://en.wikipedia.org/wiki/Tourism_in_Senegal#African_and_Senegalese_tourismhttp://en.wikipedia.org/wiki/Tourism_in_the_Gambia


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #245 Posted: 12-Mar-2015 at 16:16

за некоја деценија може и со брз-воз ќе се минува релацијата меѓу горниве постови, а до тогаш за туристи логично е да возат по асфалтиран пат од Рабат до Дакар [1] но веројатно поживописно е да се тера оф-роуд, пример рутата од релито Парис-Дакар, односно онаа од 1995 која врви преку Мароко [1]

и иако релито официјално замина за јужна америка, сепак сеуште има ентузијасти во африка [1]
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #246 Posted: 12-Mar-2015 at 16:51
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #247 Posted: 12-Mar-2015 at 17:18
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #248 Posted: 12-Mar-2015 at 18:49
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #249 Posted: 12-Mar-2015 at 19:39

додека сеуште има што да се види

[1][2] https://www.worldwildlife.org/places/madagascar

   


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #250 Posted: 12-Mar-2015 at 21:31


слична ситуација е и тро источно во Маурициус иако бидејќи со Сејшелите се повеќе туристички извикани па имаат помалку потреба жителите да опустошуваат тамошниот екосистем [1]

   
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #251 Posted: 12-Mar-2015 at 23:53

Сејшелите ќе ги рипнам, а бидејќи сличена атмосфера ко на Маурициус има Јамајка ќе ја свртам преку барата, плус ко острови колонизирани со робови на сличен начин, само што тука биле експлоататори англичаните а во Маурициус холанѓаните, а обата острови се со сличен муд ко нашиот ем и ние сме имале експлоататори во очите на османлиите, добро кај нас тоа плетните кошници и кошари сега се заменети со пластични та поблиску сме до Јамајка земено пазарџиски

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #252 Posted: 13-Mar-2015 at 12:52

од друга страна мислам денес Јамајка не е она што била некогаш, екстра-тропикализмот сега е свртен на екстра-хедонизам преку денсхалот кој го извезуваат дури и во Јапонија [1] веројатно нус ефект од социјалистичкото олабавување на рутс-от [2] иако главна вина веројатно има butterfly dance-от кој посекако влече многу што од Куба [3] единственото место кое сеуште го има тропикалистичкиот вајб, но еве слушам денес дозволиле ви-фи хотспот во Хавана [4] сега само прашање на време е кога и тука ќе исчезне чистиот тропикализам
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #253 Posted: 13-Mar-2015 at 13:13


посекако тропикализмот е бразилски зарзават ко движење [1] но како атмосфера била типична појава за цела јужна америка, иако рокенролот заради близината и соработката на Куба со сад веројатно таму пуштил најнапред корен

атмосфера која можеби донекаде ја има и на Хаваии бар ко за на видеоарт

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #254 Posted: 13-Mar-2015 at 14:14

слично тропско чуство ко на урбано Хаваии има урбан Нов Зеланд [1] а имаат и слична културна нишка ко Полинезијци [2][3] сепак имаат доста нагласена разлика во акцентот на колонизаторите, ем природата им е сосем поинаква [4]Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #255 Posted: 13-Mar-2015 at 14:41

каде каде постудено од Хаваии, со слична вулканска природа ко на Камчатка само со далеку потопла клима од неа

https://vimeo.com/timestormfilms/videos

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #256 Posted: 13-Mar-2015 at 15:55
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #257 Posted: 13-Mar-2015 at 16:00

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #258 Posted: 13-Mar-2015 at 19:51

Камчатка веројатно не е најбезбедно да се скита без опрема [1] а за мечкиве нели постои и алтернативно решение него оружје во случај да им се спојат жичките - последниот пасус од линков [2] или со доволно храна при себе човек може и да ги спријатели [3] но не претерано [4]

ако го има некој снимено докомументарецов би замолил да го закачи тука
http://www.maccinema.com/Catalog.aspx?p=714
иако и реквиемов го освежува убаво сеќавањето за Менка
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #259 Posted: 13-Mar-2015 at 21:22

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #260 Posted: 13-Mar-2015 at 21:33
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 19>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.