build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Комплекс факултети на УКИМ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1960
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 31-Aug-2018 at 08:20
Подобро да стават квалитетни прозори. Преблизу е до булеварот.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 03-Nov-2018 at 09:27
Две денешниBack to Top
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 03-Nov-2018 at 15:15
Многу бавно тераат некако, со ова темпо нема да стигнат до следната учебна година.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 18-May-2019 at 21:19
Ovde rabotite zaprea,kolku sto znam izveduvacot Beton-Stip imase golemi finansiski problemi nenzam dali uste postoi kompanijava. Izgleda i ovde uste dolgo ke cmaat karabinive.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 05-Sep-2019 at 12:47
Тука е тотален застој веќе долг период нема градежни активности,веројатно треба да се бара нов изведувач.Еве низа денешни

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 27-Nov-2019 at 07:51
Идејни проекти за ФИНКИ и Факултет за физичка култура,спорт и здравје(од Тактик Архитектура)
Инаку штета за просторов сега којзнае колку време ќе стои вака оградено со недовршени објекти,досега чинам можеше да се најде нов изведувач и да си продолжат активностите.

https://taktik.mk/projects/education

Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 279
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 27-Nov-2019 at 14:57
Првин, по лоша локација не може да има од ова за нови објекти. Колку само гужва се создава секојдневно на овој дел со веќе постоечките објекти, а пак со уште плус два факултета на исто место, нема кола да помине оттука а да не ја споменувам гужвата со автобусите што се прави. Како второ таквите ќе си зјаат недовршени уште кој знае колку, а влезот на УКИМ ќе биде блокиран и понатака па ќе вртиме кругови натака навака. Не ќе беше лошо предходно да ги реновираат веќе постоечките факултети а не истите да се молат за донации за една сала за предавање , поголем срам од ова здравје.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 03-Apr-2020 at 09:42
https://www.facebook.com/CityofSkopje/videos/229487435126219/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 22-Apr-2020 at 13:00
Прашање е дали некогаш ќе се доградат,океј изведувачот пропадна,отиде во стечај или што и да е...колку време ќе им треба да најдат нов дотолку ли е сложена административната процедура?
Фотките се од SSC ForumotBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 22-Apr-2020 at 15:32
Од фотките се гледа какви натрапници се овие две згради, изградени само за да го затскријат комплексот на УКИМ кој е „комуњарски“, според мислењето на некои луѓе.
За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1960
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 22-Apr-2020 at 20:57
Различен стил во ист двор...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 620
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 26-Apr-2020 at 14:06
Какви-такви, мислам дека во моментот е поефтино да се довршат. Можат не пример малку да ги изменат проектите, помалку орнаменти и скулптури, а повеќе некои посовремени/неутрални елементи.
Арно ама, бидејќи во душата го обожаваат СК14, ако веќе довршуваат ќе ги довршат со максимум орнаменти, скулптури и кичерај. Убаво би било да им текне да сместат некој друг факултет во другата зграда, а не ФИНКИ. Нема смисла да се одделува само ФИНКИ од Техничкиот кампус. Вака баш има простор каде што се бараките покрај Машински да се игради некое убаво современо здание за ФИНКИ.


Edited by hcitrS - 26-Apr-2020 at 14:08
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 502
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 26-Apr-2020 at 16:11
Реално најголемата грешка во целава работа е што ФИНКИ го одделуваа(т) од комплексот технички факултети на УКИМ. Едноставно нема логика.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 733
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 27-Apr-2020 at 14:07
Јас целосно сметам дека одделување на ФИНКИ од техничкиот кампус дури и заслужува петиција. НИКАКО не смее да се случи тоа!
Локација за нова зграда на ФИНКИ е најлогично и најприродно на местото на старите бараки на драмски. некој модерен објект кој што висински и архитектонски ќе гради целина со постоечките ојекти таму на Машински, Електро-технички и Технолошко-Металуршки факултет.

За овие две згради дефинитивно сметам дека треба да се доизградат но и да се пренаменат. Едната може да е седиште на ректоратот, а другата седиште на сите студентски организации кои денес ги имаме, а во иднина се повеќе ќе ги имаме, како ИАЕСТЕ, Ерасмус, БЕСТ, Студентски Парламент итн... Или пак да биде седиште на министерството за образование.

Архитектонски зошто да не се во некоја нова форма на брутализам што ќе парира на ликот на универзитетот, нешто налик на две згради на StoneDesign на Партизанска. А дури и да се доизградат во овој облик, се разбира без непотребната пластика, нема да е крај на свет. Но ФИНКИ таму никако!

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 06-Jun-2020 at 16:57
https://www.facebook.com/prizma.mk/
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.