build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Комплекс факултети на УКИМ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 567
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1773
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 10-Feb-2022 at 22:52
Originally posted by ehrlich

Гледам никој не го коментира рокот на завршување на работите што е 11 ноември 2022, очигледно мозаик ќе прават
Што ќе го коментираме, кога ионака побично роковите се пробиваат во Македонија, и нема да го стигнат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 10-Feb-2022 at 23:27
На факултетиве очајно им треба освежување. Малку посветла боја на фасадата, ускладување на сите доградби од изминативе 50 години, унификација на амфитеатрите и предавалните, многу подобро осветлување, провев, отворен амфитеатар...

Штета што само 2/3 од комплексов биле изградени. Со оригиналниот план би имало доволно кабинети за секој професор (наместо да се по 2-3 во кабинет или да прават кабини во ходниците, затворајќи прозорци) и солиден број предавални.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15065
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 25-Mar-2022 at 17:46
Заборавени објекти среде Скопје - Ќе се изгради ли несудениот дом на Финки и Факултетот за физичка култура?Информатичките струки во подем, наставата во „подрум“. Седум години најбараниот факултет ФИНКИ мака мачи како да обезбеди услови за студирање на своите студенти. Развојот на информатичката технологија го зголеми интересот за студирање на ФИНКИ, но не го разбуди интересот кај надлежните да ги подобрат условите во кои се образуваат идните програмери.

Додека раководсатвото ја чека ветената зграда кај комплексот факултети на Бит Пазар, наставата се одвива во простории за кои плаќаат кирија.

Нова зграда чека и факултетот за физичко образование.

Иако кампусот на УКИМ после долги години доби спортска сала но затворена за употреба. Нефицијално објектот немал имотен лист. Деканката на ДИФ вели дека постојано реагираат кај надлежните, но резултат нема..

Разочарани се и студентите кои се приморани постојано да се приспособуваат кон моменталната ситуација.

Градежната руина не само што го нагрдува центарот на градот туку го отежнува и влезот на кампусот.

Од МОН кои се финансиери на проектот за две нови згради, не се заинтересирани да зборуваат за градилиштето на УКИМ.

Сител два дена чека одговор - до каде е постапката за конечно довршување на објектите. Интересот е сличен и кај раководството на УКИМ. Нема одговор на кој начин Ректорот „притиска“ неговиот кампус конечно да го добие изгледот кој го заслужува.

Извори за Сител велат дека наводно во план било да се направи ревизија на проектот за да се измени фасада која требаше да биде во барокен стил. Фирмата која го доби тендерот од 20 милиони евра заврши во стечај, оттогаш секој нареден министер кој ќе стапеше на функција ветуваше доизградба која никогаш не се реализира.

http://sitel.com.mk/zaboraveni-objekti-srede-skopje-kje-se-izgradi-li-nesudeniot-dom-na-finki-i-fakultetot-za-fizichka
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15065
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 25-Mar-2022 at 17:49
Барокните фасади за факултетите се преголем трошок за ВладатаИмаат 30 000 евра за да се тргне барокниот стил, но нема дополнителни средства да се довршат двете згради на ФИНКИ и ДИФ на кампусот на УКИМ. МОН го стави фасадното корегирање пред интересите на студентите. Средства во буџетот има само да се смени кровот а со тоа и ликот на двете згради на на Бит Пазар, но не и за целосно да се довршат објектите кои се од суштинско значење за повеќе од 12 000 студенти. 7 години поминаа за да се донесе одлука дека поради ковид пандемијата, ќе се крати на трошоци за изгледот. МОН најави отворање нова тендерска постапка за избор на нов изведувач.

- Градежните работи се стопирани поради тоа што е потребно да се направи пресек на изведените работи до сега, кој ќе ја покаже моменталната состојба со изведените работи а потоа е потребно да се направи промена во постоечките проекти поради тоа што е установено дека чинењето на барокните фасади со сите декоративни елементи кои немаат конструктивна функција е прескапо во време на економска криза поради Ковид 19.

Од ректоратот на УКИМ велат тие не се моќни да вложат но дека побарале од МОН решение на просторните услови на голем број универзитетски единици. - Универзитетот нема финансиски средства за капитални инвестиции за изградба на нови објекти. Поголемиот број на факултети и институти имаат недостиг од простории, сместени се во времени или дотраени објекти кои иако се адаптирани, тие се со субстандардни услови за одвивање на наставно образовниот процес.

Иако реализацијата на капиталните инвестиции Владата ја постави високо на листата приоритети, сепак за МОН не е од врвен интерес доградбата на двете згради кои својот фото финиш го чекаат повеќе од 7 години.

Загрижувачки е фактот што државата речиси и да не инвестира во високото образование. Моменталниот буџет изнесува околу 0,8 отсто од БДП, што е речиси двојно помалку од европскиот просек кој се движи околу 1,5 проценти. Оваа статистика покажува зошто македонските универзитети се во слободен пад на светските ранг листи. УКИМ кој е единствен во оваа конкуренција, последните три години назадуваше за 128 места.

http://sitel.com.mk/baroknite-fasadi-za-fakultetite-se-pregolem-troshok-za-vladata
Carpe diem
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 136
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 25-Mar-2022 at 18:11
Преголем трошок ?
Добро шо комплекс имат овие од тој пусти барок ? Ова сите граници на забеганост ги поминвит,па човече милиони месечно фрлате на фстаци и бифтеци а зборвате за преголем трошок ? Па генерации и генерации ќе студират под кирија ради вашио малоумен инат така ? Бобобо,да се крсти чоек.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 901
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 26-Mar-2022 at 18:53
Каков потенцијал имаше просторов со зелените површини...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 06-Apr-2022 at 08:32
Ќе се довршуваат зградите на ДИФ и ФИНКИ, ама не во барок-стил – многу е скапоМинистерството за образование прави нова проценка за доизградба на зградите за Факултетот за физичка култура и за Факултетот за информатички технологии кои веќе шест години се градат во кампусот на УКИМ спроти „Мавровка“. Двете згради веќе трета година не виделе работници и се во фаза на карабина, откако пропадна компанијата-изведувач, Бетон Штип, пишува „360 степени“.

За разлика од неколкуте досегашни најави за завршување на објектите, овој пат е ново тоа што од Министерството за образование велат дека се прави нова анализа, бидејќи претходните покажале оти доградбата на факултетите во барок, како што беше првично замислено, било премногу скапо.

Причината што нема напредок е што инвеститорот, Министерството за образование и наука, нема распишано нов тендер за доградба на веќе започнатите барокни зданија откако Бетон Штип отиде во стечај. Сѐ додека нема нов тендер, не може ниту да се знае кога евентуално професорите и студентите ќе ги напуштат нивните стари објекти, пишува „360 степени“.

Според податоци од МОН, за новата зграда на ФИНКИ веќе се потрошени речиси два милиони евра, а за таа на ДИФ 1,3 милиони, или вкупно околу 3,3 милиони евра државни пари.

https://www.slobodenpecat.mk/kje-se-dovrshuvaat-zgradite-na-dif-i-finki-ama-ne-vo-barok-stil-mnogu-e-skapo/
За сè има вторпат
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 136
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 06-Apr-2022 at 11:41
скапо е,нема да останет пари после за в кафана цел ден и за накит поклончиња за швалерите и швалерките

Имаја прилика да ги победат на нивни терен,да изградат прав барок од бетон,мермер,бронза,челик,да не ги реда сега сите материјали од системо...ама тоа е сдсм,сега ќе ги доазаебит ќе изгрдит некоја настел караконџула и ќе отидат в опозиција да одморат едно 20-30 години.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15065
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 06-Apr-2022 at 14:22
ВИДЕО) Новите згради ДИФ и ФИНКИ ќе се доградуваат ама не во барок бидејќи бил скапhttps://360stepeni.mk/video-novite-zgradi-dif-i-finki-ke-se-dograduvaat-ama-ne-vo-barok-bidejki-bil-skap/
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 567

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.625 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.