build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Брза железница Будимпешта-Белград-Скопје-Солун
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Брза железница Будимпешта-Белград-Скопје-Солун

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 16-Jul-2020 at 02:46


ова ветува дека може да ни се посреќи и нам, доколку брзо се озвади за хиперлупот подобра машинерија за копање, во кој случај може да се понадеваме на К-8 освен К-10 Цевка за Хиперлуп ...

scheduled for spring 2021 ~ https://www.techexplorist.com/not-a-boring-competition-fastest-tunnel-digging/33654/

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=296&PID=242896#242896

https://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=42143.msg2103234#msg2103234

https://www.youtube.com/c/ABoringRevolution/videos[1] https://www.dw.com/en/3-ways-you-could-die-while-riding-a-hyperloop/a-46776789https://www.investopedia.com/articles/investing/050815/elon-musks-hyperloop-economically-feasible.asp


Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2060
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 30-Jul-2020 at 12:15
Србија ќе гради брза пруга Белград – Ниш

Српската вицепремиерката Зорана Михајловиќ денеска го претстави идејниот проект брза пруга од Белград до Ниш.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, Михајловиќ на ТВ Хепи објаснувајќи дека покрај модернизацијата на брзата железница од Белград преку Нови Сад до Будимпешта, која ќе биде готоваа следната година, кажа дека Србија следната 2021 година ќе почне со градба и на брза железница од Белград до Ниш, која ќе биде со брзина од 200 километри на час.

– Ова е инвестиција со проценета вредност од две милијарди евра, ќе работиме со кинески партнери, кои имаат големо искуство на вакви проекти. Овде не станува збор само за поврзување на градови, туку за регионално поврзување, бидејќи не постои поважен магистрален коридор од Коридорот 10 – изјави српската министерка за градежништво, транспорт и инфраструктура.

Михајловиќ потсети дека следната година ќе биде завршен делот од брзата железница од Белград до Нови Сад и дека ќе се гради железничката пруга и кон Прешево, во соработка со европски партнери.

(...)

plusinfo.mk
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.