build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Аквадукт - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 17-Aug-2009 at 00:38


Најимпресивната работа кај аквадуктите е всушност прецизното инженерство. Нивните градиенти биле многу мали и на 1км се спуштале само неколку десетици сантиметри. Како тоа го изведувале толку прецизно во тоа време е барем за мене навистина фасцинантно.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 17-Aug-2009 at 00:46
uste nesto za boravivte ,i vijaduktite ne gi spomnavte , tie isto bile mostovi i prenesuvale voda =)
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 17-Aug-2009 at 01:06
@ igorius
Thumbs%20Up за презентацијата@ mitatos
Грешка си, вијадукт нема врска со пренесување на вода, освен ако додатно не се прикачат цевки.

http://www.answers.com/viaduct
http://www.merriam-webster.com/dictionary/viaduct
http://en.wikipedia.org/wiki/Viaduct
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 17-Aug-2009 at 01:14
imam videno eden vijadukt vo spanija toj e i prenesuvac na voda, i most =)
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 17-Aug-2009 at 01:22
Viaduct
A viaduct is a bridge composed of several small spans. The term viaduct is derived from the Latin via for road and ducere to lead something. However, the Ancient Romans did not use that term per se; it is a modern derivation from an analogy with aqueduct. Like the Roman aqueducts, many early viaducts comprised a series of arches of roughly equal length. Viaducts may span land or water or both.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 17-Aug-2009 at 01:33
И? Dunno

Не гледам да се спомнува пренесување на вода, напротив се кажува дека и покрај тоа што е збор со потекло од Латинскиот, Римјаните не го користеле туку е модерна кованица.

Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 17-Aug-2009 at 01:41
Viaducts may span land or water or both.
Ja sum videl so moi oci deka moze da prenesuva i voda, ama ajde cim ti taka vikas taka neka bide =) poz.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 17-Aug-2009 at 01:45
Не е дека чим јас така викам, туку ти слабо со англискиот некако    Big%20smile

Viaducts may span land or water or both

Тоа значи да премости
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 17-Aug-2009 at 01:46
toa span ima mnogu poimi ne deka mi e slab angliskiot =)
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 17-Aug-2009 at 01:56
Да, има многу значења, но не и такво за цитатот да се преведе како пренесување на вода или слично. Во случајов е повеќе од јасно дека се работи за премостување.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 17-Aug-2009 at 01:59
jas se slozuvam za toa premostuvanje , toa e vo red korektno , no imase eden vo spanija sto gledav vo edna emisija ,edniot del se koristel za most, drugiot za prenesuvanje voda kako sto e nasiot akvadukt vo slucajov.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 17-Aug-2009 at 08:06
Да, можеби имал тој вијадукт и друга намена, односно ко искористиле и за пренесување вода. Но генерално еве го значењето на поимите што се користат:
  • мост = градежен објект за премостување на водена препрека (реки, езера,...)
  • вијадукт = градежен објект за премостување суви препреки (суводолици, планински места...)
  • аквадукт = градежен објект за транспорт на вода до одредено место
  • надпатник = градежен објект што поминува над постоечки пат (улица, автопат..)
  • подпатник = градежен објект што поминува под постоечки пат (улица, автопат..)
  • надвозник = градежен објект што поминува над постоечка железничка пруга
  • подвозник = градежен објект што поминува под постоечка железничка пруга
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 17-Aug-2009 at 12:57
ja oziveav temava toa mi se svigja
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 17-Aug-2009 at 13:07


e sega da se vratam na temata....vo Norveska blizu Oslo vaka gi konzerviraat i cuvaat svoite kulturni nasledstva...mozno e i kaj nas nesto vakvo ili ne...vase mislenje?


Edited by igorius - 17-Aug-2009 at 13:12
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 17-Aug-2009 at 13:28
Аквадуктот сигурно се користел за пренос на вода, што и самото име кажува. На амблкемот на водовод-Скопје го има баш аквадуктот. Незнам зашто наметнавте ваква дилема?!Dunno
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 17-Aug-2009 at 13:38
@igrorius

Ваков тип на заштита имам видено и во Минхен, Германија каде истиот се инсталира зимно време на голем дел од знаменитостите го градот. Употребата на вакви констукции е пред се поврзана со суровоста на климата. Периодот во кој знаменитостите во Минхен се покриени е најчесто Ноември-Март ако не се лажам.

Секако ние треба да размислиме на вакво нешто со оглед на тоа дека и кај нас има сурови зими, но мислам дека сме апсолутно предалеку од такво нешто со оглед на тоа дека и некои елементарни прашања не се решени.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 02-May-2010 at 12:34
Нови слики од Срѓан Адамовиќ од ССЦ Cheers

1

2

3

4

5

6

7

8
9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 12-Jul-2010 at 07:45
Ова дефинитивно само кај нас во Македонија го има. Да беше било каде во Европа, сигурно ќе беше одамна заштитен, и дограден...

Патот за пристап е ужасен, иако јас би требало да знам пристап скоро до секоја атракција во Македонија или Скопје, за да го посетам аквадуктов, прво отидов на влез од Касарна Илинден да прашам културно, дали смеам да влезам (бидејки прво мислев дека е во склоп на Касарната)... а потоа откако ми рекоа дека дечките не ЧУЛЕ за такво нешто, јасно ми беше дека не е ... А патот за пристап, ем нема патоказ - ем ужасен! BashCrazy

Еве линк: http://travel2macedonia.com.mk/tourist-attraction/aqueduct-skopje


http://www.panoramio.com/photo/37715092


http://www.panoramio.com/photo/37773137


http://www.panoramio.com/photo/37715147


http://www.panoramio.com/photo/37715113


http://www.panoramio.com/photo/37773149 - криво ми е се брзав, па лошо го фатив сонцето, инаку ќе излезеше сликава подобро.


Edited by gorco - 14-Jul-2010 at 08:13
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 13-Jul-2010 at 00:41
Gorco, супер изгледаат во поголема резолуција   Thumbs%20Up

Си требало да го сликнеш и пристапот баш дека е таков
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 13-Jul-2010 at 20:45
Thumbs%20UpApplause
Applause
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.218 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.