build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Аквадукт - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 15-Apr-2016 at 10:17
Neznam navistina sto e problemot so akvaduktot imase najavi za revilatizacija i sreduvanje na okolinata no nisto ne se slucuva. Tazno navistina no ne bi mozel da kazam na sto se dolzi ovaa negriza.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 22-May-2016 at 22:45
Konecno novi informacii za Akvaduktot. Znaci sepak se raboti na konzervacija i restavracija no ocigledno vakvite procesi si baraat dopolnitelni istrazuvanja vrz cija osnova se pravat konzervatorskite proekti. Da se nadevame deka vo bliska idnina ke pocne da se raboti i na teren.
КОНЗЕРВАТОРСКИОТ ЦЕНТАР ЌЕ ЈА ИСТРАЖУВА СТАРОСТА НА ЛОКАЛИТЕТОТ

Колку е стар Скопскиот аквадукт

Конзерваторскиот центар - Скопје се подготвува за испитување што точно треба да ја утврди староста на Скопскиот аквадукт, кој е познат и како Римски аквадукт. Резултатите од ова истражување се неопходни за да може да почне подготовка на проект за целосна конзервација на Аквадуктот."Единствено отворено прашање во делот на конзерваторските истражувања останува датирањето на Аквадуктот. Претпоставките во стручната литература хронолошки го поставуваат времето на неговото градење во многу широка рамка, од шестиот до шеснаесеттиот век. На објектот нема зачувани дрвени елементи на кои би можела да се направи анализа на староста, па поради тоа, останува да се направат анализи на староста на малтерот, со методи што ќе бидат определени од соодветна стручна институција, како на пример Институтот за атомска физика во Загреб, Хрватска", вели Ема Петрова, директорка на Конзерваторскиот центар Скопје.
За овие испитувања Конзерваторскиот центар веќе има одобрено средства од околу 300.000 денари, кои се веќе одобрени од Министерството за култура.
Во текот на 2013 и на 2014 година, НУ Конзерваторски центар - Скопје обезбеди два гранта во рамките на проектот "Љубљански процес 2 - Рехабилитација на нашето заедничко наследство" за реализација на истражувачки работи на Аквадуктот во Скопје.
"Со грантот од 5.000 евра беа реализирани сондажни археолошки истражувања и беше утврден начинот на фундирање на градбата, односно длабочината, обликот и опусот на градење на темелите. Сондите беа поставени по една на пет столба и на северната и на јужната рампа. Според резултатите од археолошките истражувања, начинот на фундирање на сите истражени столбови и на рампите е ист, поради што нема потреба од дополнителни археолошки истражувања. Со другиот грант, кој изнесуваше 30.000 евра, беа реализирани геотехнички и геофизички истражувања на почвата на која се наоѓа Аквадуктот, анализи на физичките, хемиските и на минеролошките карактеристики на вградените материјали и анализа на статичката и на динамичката стабилност на Аквадуктот. Резултатите од овие истражувања содржат доволно показатели за носивоста на почвата, за причините за деформација на објектот, за квалитетот и карактеристиките на градежните материјали, како и за неговата стабилност. Со овие показатели, возможно е во конзерваторскиот проект да се предвидат соодветни технички решенија за санација, конзервација и за реставрација на Аквадуктот во Скопје", вели директорката Петрова.
Кога ќе ги добијат резултатите за староста на малтерот од Аквадуктот, во Центарот ќе ги имаат сите неопходни податоци за изработка на проект на постојната состојба, а потоа и идеен и основен проект за санација, конзервација и за реставрација на Аквадуктот.
Аквадуктот во Скопје е споменик на културата, заштитен со Решение за утврдување својство споменик на културата од 1967 година, но не е конзервиран ниту еднаш. Нема пат што води до него, просторот околу него е неуреден, а и самиот споменик на некои делови е веќе разурнат.
(М.И.П.)
http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=1D8FDEF478B7564B87FF33BFFED0B3AD
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 26-Oct-2017 at 17:33
Наместо да се искористи неговиот потенцијал за туристички цели, ние го оставаме да пропадне. Што друго да се додаде?
__________________________________________

Аквадуктот е врв на негрижата за културното богатство

„Врв на негрижа за културно богатство, срам за градот и државата. Малце ќе ми биде остатокот од животот да го заборавам тоа што го видов“.

Ова е описот по посетата на Скопскиот аквадукт од „Антиводич“, кој е водич што сака да потсети дека одредени локации не се за туристи поради лоша сигнализација и небрижност кон културното богатство.

Аквадуктот претставува едно од позначајните знаменитости и наследства на Скопје. Тој со својата должина од 385 метри е единствен во Македонија и еден од трите сочувани аквадукти на просторот на поранешна Југославија, покрај тој кај Бар во Црна Гора и Диоклецијановиот аквадукт кај Сплит.

За историскиот објект кај скопско Визбегово, долго време се споменува процес за негова конзервација и реставрација, но, сепак, Аквадуктот низ годините се повеќе е руиниран и потонува во негрижа.http://www.radiomof.mk/foto-antivodich-akvaduktot-e-vrv-na-negrizhata-za-kulturnoto-bogatstvo/
За сè има вторпат
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 27-Oct-2017 at 11:06
30тите години од минатиот век

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15032
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 08-Aug-2020 at 11:32


https://www.facebook.com/GradotUbav
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 20-Apr-2021 at 17:02
Владата донесе Одлука со која го прогласи Аквадуктот за споменик со највисок степен на заштита

април 20, 2021

Владата на Република Северна Македонија, на предлог од Управата за заштита на културното наследство и мислењето на Националниот совет за културно наследство, на денешната седница донесе Одлука за прогласување на споменикот Аквадукт во Скопје за културно наследство од особено значење, поткатегорија исклучително значење.

Одлуката уследи по усвоениот елаборат за ревалоризација на споменикот, процес кој долги години беше закочен во надлежнитe институции.

Со ревалоризацијата на Аквадуктот е опфатено и прашањето за категоризација на доброто според неговото значење, а со тоа и прашањето за режимот на заштита.

Одлуката овозможува трајно зачувување на Аквадуктот и на неговите вредности во културна и историска смисла, како и во однос на заштитата на архитектурата, на социјалниот, едукативниот, туристичкиот и економскиот аспект на локалитетот. Со тоа се овозможува конечно да започне и неговата физичка заштита.

Со донесувањето на Одлуката, Аквадуктот се вбројува во уставната категорија „добра од општ интерес за Република Северна Македонија“ и ужива посебна заштита во смисла на Уставот и Законот за заштита на културното наследство.

http://kultura.gov.mk/%D0%B2%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D1%81%D0%B5-%D0%BE%D0%B4%D0%BB%D1%83%D0%BA%D0%B0-%D1%81%D0%BE-%D0%BA%D0%BE%D1%98%D0%B0-%D0%B3%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B3%D0%BB/?fbclid=IwAR1F9NfeTdOw41mVuRZEaoZaXji1G62Zm8SkPjO8DEKLkgZnUjUJ9rTQ7bw
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 20-Apr-2021 at 19:06
што ќе му е титулата ако не се работи активно на негова заштита и промоција?

некои од столбовите веќе се скоро целосно распаднати во основите, бар да го потпрат со нешто
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.