build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Аквадукт - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Аквадукт - Скопје
    Posted: 18-Jul-2008 at 19:01
1.


2.


Pominav pred nekoj den , i napraviv 1 panorama, i nekolku sliki , i mislam deka ovoj objekt e dosta interesen za turisti, samo sto patot do tamu e bog da cuva, nema nisto pristapno do tamu , nikakov pat , nisto ne e sredeno ........ VAKA LI SE CUVA KULTURNO NALSEDSTVO ???

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 18-Jul-2008 at 19:31
не знам зашто никој не мисли на овој многу битен аквадукт, барем да го средеа да направеа пат до таму, да се заинтересираше барем некој
не знам зашто оваа земја е полна со историја, има огромно културно наследство и никој тоа не сака да го негува и прикаже

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 18-Jul-2008 at 21:41
Абе не еднаш се имаат слушано изјави де за реставрација на аквадуктот, де за пристапен пат и средување на околината...

Еве ви последно од 10.10.07 кога од општина Бутел наводно чекаа само да се заврши булевар Словенија, па они „многу брзо“ ќе пристапеле кон конзервација и реконструкција...

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=36&PID=669#669
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 07-Jun-2009 at 21:36
За аквадуктот имав повеќе написи:

** АКВАДУКТ - Aqueduct ... како да го пронајдеш

1. Аквадукт
2. Словенечка
3. Булевар Македонско Косовска Бригада
4. Јадранска Магистрала
5. Мовчето на Серава
6. Америчка Амбасада
7. Кале
8. Мустафа Пашина Џамија
9. Скупи - Археолошки локалитет
10. Касарна Маршал Тито (бивша) ... сега незнам како се вика
11. Железничка пруга кон Тетово и Косово
12. Тоопана
13. Склад Момин Поток
14. Хубо Маркет
15. Градски Парк
16. Топанско Поле
17. Визбегово

** Аквадуктот го чуваат овците, пастирот и војската ... Барата е на старо место ...

навистина не е јасно зошто надлежните толку долго време го имаат запуштено овој маркантен архео-објект, на кој последен пат е интервенирало веднаш по земјотресот ... кога е сменето и течението на реката Серава, која пред тоа поминувала низ Топанско Поле, Чаир, Стара чаршија “Битпазар“ - за да во Вардар стигне кај сегашен Холидеј ИН:
 • нејзините извори се наоѓаат на скопското подрачје, односно на југозападните падини на Скопска Црна Гора. Но, тоа не е еден извор, туку дури пет.
 • Најполноводна е Побушка река чии извори се и најдалеку во планината, а потоа минува крај селото Побожје.
 • На исток од неа е рекичката Турчевска,
 • а уште понаисток Љубанска рака, во која се влева Мала Река, во самото село Љубанци,
 • а некаде под селото се соединуваат сите наброени реки и така ја сочинуваат Радишка река, така наречена зашто подолу минува низ селото Радишани.
 • Овој букет од планински рекички ќе го надополни уште една мала река, а тоа е Љуботенска река, која минува низ истоименото село.
 • Не многу по напуштањето на селото Радишани и неговата клисура, Радишка река ќе навлезе во рамното и плодно бутелско поле, ќе го промени името во Серава и така, сечејќи го уште и Топанско поле и Скопје, се влевала во Вардар, кај Новиот мост, близу хотелот Скопје, сега Холидеј Ин.

Дека изворите на водата која се траспотирала преку Аквадуктот се смета дека се во Скопска Црна Гора:

 • според англискиот археолог Артур Џон Еванс, е изворот "Лавовац" кај селото Глуха (Глувово) на планината Карадаг (Скопска Црна Гора)
 • според Светозар Томиќ, е изворот наречен "Лаоац" или "Лавовец," во селото Глуово или Глуво во Скопска Црна Гора
 • според Данило КОЦЕВСКИ селата Глуво и Бразда (под селото Бањани и црквата Свети Никита). Местото од каде што извирала водата се нарекувало Лаовец, а во турскиот период постоела и мала зградичка (каптажа) која го заштитувала изворот. Ако и денес поминете низ селата Бразда и Глуво, ќе забележите интересна хидрографија, рекички од кои некои се спојуваат и продолжуваат долу, кон низината.
 • според Надежда Катаниќ и инж. Милан Гојковиќ се протега во должина од околу 7,5 км од Бразда до Касарната,
Дека аквадуктот е духовна инспирација за скопските уметници и музичари ... Леб и Сол направи тука спот/плакат/фото сесија ... Синтезис концерт ...** Според едни, граден е во VI век за време на владеењето на Јустинијан за снабдување со вода на новиот град Јустинијана Прима, а според други во XV век, за време на владеењето на Иса-бег и Мустафа-паша.

 • Во 1669 година патописецот д-р Браун запишал дека "аквадуктот е прекрасен стар објект, кој на ова место му носи голема почит".
 • историчарите го цитирале и познатиот хроничар на владеењето на Јустинијан Прокопиј, според кого водоводот бил подигнат во периодот од 527 до 565 година.
 • Се верува и дека поради сличноста со техниката на градење на аквадуктот со Куршумли - ан во Скопје, тој не потекнува од византискиот период, туку бил граден во XV век.
 • бројот на неговите лаци: според некои тврдења нивниот број бил 200, па 60, а бројот од 55 лака е забележан и во Енциклопедијата на ликовните уметности објавена во Загреб во 1960 година.
 • преку аквадуктот била спроведувана вода од изворот Лавовец во селото Глуво на Скопска Црна Гора, до "топџиската касарна", Мустафа-пашината џамија, до некогашниот турски уќумат, Куршумли -ан и Сија-беговата џамија.

** Според едни истражувачи тоа е римска а според други Византиска градба. Според овие мислења тој бил поврзан со градот Скупи и овозможувал да биде доведена вода од Скопска Црна Гора.

 • сега со голема сигурност може да се тврди дека тој бил изграден во период на ропството под османлиите во 16 век, кога во Скопје се започнува со интензивно градење на амами и џамии, за чија градба и функционирање се потребни големи количества чиста вода.
 • Водата била преку аквадуктот дотурана од каптирани извори во Скопска Црна Гора.

** Мустафа-паша, градителот на една од најубавите џамии во Скопје, изградена во 1492 година, изградил и водовод.

 • податоците за создавањето на водоводот ги наоѓаме во вакафнамето на задужбината на Мустафа-паша датирано со 26.11.1514 година.
 • еднокатни надземни водопроводи
 • 55 свода кои се потпираат на масивни столбови со квадратна основа
 • 42 отвори за олеснување на ѕидната маса
 • 386 метри вкупната должинаСо примената на градежниот материјал со различен тоналитет постигната е извонредна живописност на објектот ...

Досегашни мои стории поврзани со аквадуктот:

 1. Барата кај Аквaдуктот во Скопје ... (Моја проширена фото сторија 03.Април.2007) ... 9 Февруари, 2009
 2. Аквaдукт Скопје ... Akvadukt Skopje ... Aqueduct Skopje (Моја фото сторија 03.Април.2007) ... 8 Февруари, 2009
 3. Аквaдукт Скопје ... Akvadukt Skopje ... Aqueduct Skopje ... 8 Февруари, 2009
 4. Касарната Илинден - нов станбен комплекс ... повторно кавга Град - Влада ... 20 Септември, 2008
 5. Дигитализација на националното наследство ... декември 18, 2007
 6. Серава ... ке се исчисти ... ке добие пешачка патека ... 17 Декември, 2007
 7. СЛОВЕНЕЧКА ... конечно ... 11 Октомври, 2007
 8. ВОДОВОД СКОПЈЕ ... 6 Јули, 2007
 9. ИЗВОР - на питка вода во Скупи ... 5 Јули, 2007
 10. АКВАДУКТ - Aqueduct ... како да го пронајдеш ... мај 09, 2007
 11. АКВАДУКТ - негрижа на надлежните (Фото досие “Бара“ ...)... 7 Мај, 2007
 12. Аквадукт & Синтезис ... 5 Мај, 2007
 13. СИНТЕЗИС - афирмативни концерти ... 3 Мај, 2007
 14. СЛОВЕНЕЧКА - кратка историја за нејзината долга изградба ... 24 Април, 2007

Повеќе слики на овој линк Аквадуктот го чуваат овците, пастирот и војската ... Барата е на старо место ...
Edited by волан - 07-Jun-2009 at 21:44
волан
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 13-Aug-2009 at 11:41Vcera prvpat go posetiv i iskreno se osetiv arhaicno ,steta sto seuste ne e saniran i zastiten i ne e ovozmozen pristap adekvaten.
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 13-Aug-2009 at 11:43


Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 13-Aug-2009 at 11:43

Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 13-Aug-2009 at 11:44

Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 13-Aug-2009 at 11:44Edited by igorius - 13-Aug-2009 at 11:47
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 13-Aug-2009 at 11:48

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 13-Aug-2009 at 16:36
Добро што не си налетал на некоја змија во тревиштата  Laugh

Се слагам, културен пристап е неопходен.


Edited by Cloverstack - 13-Aug-2009 at 16:37
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 13-Aug-2009 at 18:15
Не само до пристапот. Како би изгледало тоа, некој пат би се одвојувал од Словенечка и слепо би завршувал кај аквадуктот каде би имало паркинг, би се сликале покрај него и после би си иделе?

Спрема мене оној "германски" концепт за зајчев рид (кој не ми текнува во која нишка го имавме ако му текнува на некој молам да го постира и овдека)_е одлична идеја за интеграција на аквадуктот во Скопје. Значи изградба на еден убав парк (не зборувам за 5 клупи, 2 канти за ѓубре и патека со павер туку за вистински парк каков што немаме изградено од жена борец па навака) каде што аквадуктот би добил централно место. Барем мене таа идеја ми се допаѓа.


Edited by pbanks - 13-Aug-2009 at 18:15
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 14-Aug-2009 at 01:21
toa e sve super ali za pocetok ni treba barem pat
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 15-Aug-2009 at 22:32

Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 16-Aug-2009 at 18:44
Eve uste edna stara slika od akvaduktot koja ja nemame, no bi ni sluzelo kolku za evidencija i da vidite kako togas izgledalo ,ovaa e stara gravura od akvaduktot. Ja skenirav od edna stara kniga od 70-tite za skopje.

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 16-Aug-2009 at 18:50
чекај, аквадуктот порано бил во долина ?
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 16-Aug-2009 at 18:59
ova e slikano od drugata strana od tamu izgleda kako da e dolina no niz ova mesto poteknuvala voda , mislam deka imalo nekoj izvor tuka u blizina , posto celo vizgebovo bilo skoro mocuriste i den denes na nekoi gragani tamu dokolku ima dozd im se polnat kukite so voda.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 16-Aug-2009 at 19:29
на сликава како да има и луѓе што рибарат
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 16-Aug-2009 at 19:44
da da tocno e, pa ti vikam imalo nekakov izvor na voda, preku ovoj akvadukt se snabduval so voda skupi =)
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 17-Aug-2009 at 00:31
inace za informacija da nema zabuna posto znam mnogu lugje ili ne znaat ili se prasuvaat na koj princip funkcionirale  akvaduktite ,da spodelam toa sto znam jas... znaci niz niz niv ne pominuvalo voda (najcesto lugjeto se bunat so arkite-lacite i mislat deka nekako niz niv pominuvalo voda) tuku vo gornata zona imalo napraveni kanali vo forma na U niz koj sto protekuvala voda...niv gi pravele najcesto za prenasocuvanje na odreden vodotek ili pak dokolku nivoto na vodata bilo ponisko vo odnos na terenskata konfiguracija-pametni bile

prosto kazano gradovite gi pravele vo kotlinski mesta za da ja sobiraat vodata od planinite,a na mestata kade sto imalo prepreki od tipot  brd- kotlina-brdo...kotlinata ja premostuvale so akvadukti kako vodata ne bi zastanala vo kotlinata.

Nasiot akvadukt e na edno nivo no ima niza akvadukti na dve tri i cetiri nivoa
Nasiot akvadukt e dolg mislam okolu 400 metri i ima 50na arki a niz svetov ima akvdukti i dolgi po nekolku kilometrieve i nekolku primeri


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.