build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Интересни инфографикони

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 141516
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2426
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #301 Posted: 16-Mar-2018 at 21:06
36 исчезнати животни поради активностите на човекот:


開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2426
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #302 Posted: 16-Mar-2018 at 21:23
30 чудни колективни имиња за животни на англиски:

https://venngage-wordpress-gallery.s3.amazonaws.com/uploads/2016/09/30-quirky-collective-nouns-for-animals.jpg
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13895
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #303 Posted: 24-Apr-2018 at 12:00
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13895
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #304 Posted: 19-Aug-2018 at 21:21
Скопје меѓу десетте најтопли градови во Европа

За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #305 Posted: 05-Sep-2018 at 00:40

просек на крвни деликти во европа

http://www.unz.com/pfrost/western-europe-state-formation-and-genetic-pacification-3/посекако мора озбилен приод околу можноста за поседување огнено оружје, но пред се' менталитетот е проблем, она како да се застане на патот на чаламот како мотор за насилие, дали е доволно строга Полиција и статистички спокој [1] или неопходно е и ресетирање на мачо менталитет гачки, можеби најнапред преку релативизирање појави налик бодибилдинг или пак тифоски тестесторон храмови кои може ако се законски обврзани да имаат розеви ѕидои помалку би генерирале следбеници со чалам - уште предпорти!? но посекако мора соочување на младите но и постарите за каузалноста на населението ако живее со таков акал! да им се предочуваат последиците попластично, можеби ко малџиски столбови на срамот за локални тепачишта кога се на слобода да се со задолжителен робијашки аутфит налик препознатлива чалам огрлица или нараквица ако не и чип, а за во секое време секој граѓанин да има претстава преку мобилна апликација дали во негова близина има чаламџии та да припази на себе и семејството, иако сигурно ова мнозина би го користеле како начин за заплашување, но ако по одредена квота тепачки ризикуваат да изгубат пасош или пак здравствено осигурување посекако статистиките ќе бидат сведени само на афектни испади!

интересно е како кај мијаците бесата биднала елоквентен начин за да се спречи чаламот помеѓу сродните племства, кој непишан закон подоцна кога се стопиле со тоските и гегите во албански етникум по налетот на османлиите станува непишана норма за сите во Матија, сигурно некој ќе рече како мијачки а не албански кодекс а за што поука може да ет следниот цитат
]However, besa as a cultural principle isn't a word Lek Dukagjini coined for the first time in the Kanun. Besa has been an integral part of the Albanians, noted since the "Ballad of Konstandin", a song sung by Albanians in the Balkans and Arberesh of Italy, who left the country before because of the Ottoman Empire [1]

токму така мијаците ја носат со себе бесата и во Италија, односно онаму каде пребегуваат по османлискиот налет, а каде Охридската Архиепископија имала јурисдикција ко што е Сицилија
When Iskender-beg died in 1468 a number of the Albanians involved in his struggle against the Ottomans either retired to the mountains or migrated to the kingdom of Naples. In 1478, 1481 and 1492 more Albanians migrated to Southern Italy and Sicily where they preserved their language and customs down to the present day. [1]

може ова да звучи подобно комшиски та за бесата да ги обвинам мијаците како словенско племе него албанците како етнос како не би генерализирал, а по таа линија да се гледа дека сицилијанската мафија поплочила дрзок пат за месен агалук подоцна во цела Италија, но ко што вели во линкуваната студија за инфографикот причината е сосем друга, плус бесата е осигурителен механизам за да се спречат масовни убиства, додека склоноста кај италијаните за крволочност е попрво резултат може и не на сосем други причини но повеќе налик осветољубивост помеѓу апенински црни кланови во средновековна европа кои впрегнале озбилна братска стрвност за превласт [1][1] а сега пак коза ностра од локална бодигард тајфа има прераснато во нивен матен чистат, просто некој од повисоко ја злоупотребува наивноста на оние кои мислат дека се вистински мафијаши а всушност на вистинските им се само послушници чистачи платеници, нешто слично ко она што биле варингијанската гарда во византија, инерција пак која повлекла нога уште во средновековие за да сега воедно е набилдана таква традиција меѓу политичките елити и криминалците та и да сакаат не можат со лесно да ја ресетираат! што пак за жал е гајрет по обичниот Народ кој е колатерална жртва на ваквата елитна спона од аги и кучиња, иако кучињата се филмаат дека се аги, а агите дека рацете им се чисти, што неретко и мора да го истакнат дека е така за совест и предизборно пример да им е чиста!

Which cities in Italy have the highest crime rates? - https://www.thelocal.it/20160222/see-where-crimes-take-place-in-italy

Edited by Zelenikovo - 05-Sep-2018 at 00:55
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #306 Posted: 05-Sep-2018 at 08:22да не биде недоречено или паушално навидум, ќе надополнам од каде ми е аберот за јурисдикција на Охридската Архиепископија во Сицилија [1][2] а дефинитивно недостасува во однос миграциите од Матија на Сицилија озбилни лингвистички истражувања околу миксот на италијански и старословенски, воопшто дали има денес сеуште живи вајбои освен пишани извори ...

еве думање во однос препознатливи влијанија
Pia Massaro, PhD Linguistics, University of Florence (2019)
...
Also in the south you can have dialects originating from Greek, Albanian, or some old Slavic language as well.
...
https://www.quora.com/What-are-the-differences-between-the-Italian-and-Sicilian-languages/answer/Pia-Massaro

Vaccarizzo Albanian is a dialect of Arbëresh, which is a dialect of Tosk ... Although it is a part of the Tosk dialects, Vaccarizo Albanian also contains a few Gheg elements.[3]
...
The communes of Vaccarizzo Albanese and San Giorgio Albanese were founded by Albanian refugees after the conquest of Albania by the Ottoman Empire and the subsequent mass migration of Albanians to Italy. As all Arbëresh dialects, Vaccarizzo Albanian exhibits many medieval elements of the Albanian language. However, unlike other Arbëresh dialects, which under southern Italian dialectal influence have undergone through a process of partial or total fricativization resulting in the change of the intervocalic voiced velar plosive ([ɡ]) to a voiced velar fricative ([ɣ]), Vaccarizzo Albanian has retained the initial [ɡ].[4]
...
4. ^ Sawicka, Irena (1991). Studies in the phonetic typology of the Slavic languages. Sławistyczny Ośrodek Wydawniczy. p. 57. ISBN 978-83-85262-08-4. Retrieved 28 March 2011.
...
https://en.wikipedia.org/wiki/Vaccarizzo_Albanian

не дека нешто вака треба денес на италијанските албанци да им се оспорува туку попрво историски да се лоцира словенското влијание на мијачкото племе на Сицилија ... интересно е што дијалектите на Сицилија пак немаат големи варијации меѓусебно ...


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13895
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #307 Posted: 30-Oct-2018 at 11:17
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2577
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #308 Posted: 06-Apr-2019 at 17:42

Не најдов извор
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2426
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #309 Posted: 07-Apr-2019 at 10:40
Колкаво растојание можат да поминат одредени електрични автомобили со едно полнење на батериите.

Electric%20Vehicles%20By%20Range
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13895
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #310 Posted: 21-Nov-2019 at 11:21
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2577
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #311 Posted: 21-Nov-2019 at 17:12
Романија Да не е некоја статистичко-дефинициона аномалија?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13895
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #312 Posted: 21-Nov-2019 at 17:35
Не, вистина е.
За сè има вторпат
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2426
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #313 Posted: 21-Nov-2019 at 20:14
Toa се тие европски земји: Романија, Бугарија, Литванија и Летонија.

https://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/show.do?dataset=ilc_mdho03&lang=en
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2426
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #314 Posted: 05-Dec-2019 at 19:33
Летечки автомобили:

開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2426
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #315 Posted: 16-Mar-2020 at 20:30
Геноми на опасни бактерии и вируси:

Edited by phenomenon - 16-Mar-2020 at 20:33
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13895
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #316 Posted: 19-Jan-2021 at 00:31
За сè има вторпат
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5314
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #317 Posted: 19-Jan-2021 at 08:51

Интересното за Ла Паз (па и цела Боливија) е што во највисоките делови живеат исклучиво домородни „Индијанци“ (Ајмара и Кечуа), додека пак побогатите се во пониските делови на градот (а и пониските делови на државата). Јавниот превоз се одвива со жичарници. Интересно искуство

Дури генетски белите доселеници не се справуваат добро со височините. Санта Круз е најголемиот град и има најголем број на белци (бидејќи е во долина), додека пак во Ел Алто и Титикака/Копакабана видов само Ајмара и Кечуа.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13895
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #318 Posted: 25-Aug-2021 at 15:39


https://www.mkd.mk/makedonija/ekonomija/fajnans-tink-pred-40-godini-i-sega-samo-bankarite-i-togash-i-sega-zhiveat-nad
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 141516

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.