build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Интересни инфографикони

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 17>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2464
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Интересни инфографикони
    Posted: 17-Nov-2012 at 21:23

Мапа на почви во Европа:

 
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 22-Oct-2013 at 18:51
Сите човечки цивилизации на едно место: 4.000 години историја прикажани на мапа


Сликата погоре е само едно мало делче од пет стапки големата таканаречена „хистомапа“ (во интегрална верзија ја имате на хиперлинкот подолу во текстот) која ја изработи Џон Б. Спаркс, кој подоцна изработи и хистомапи на религиите и еволуцијата, објавена во 1931 година.

Еден и пол метар долгата хистомапа графички го прикажува 4.000-годишниот развој на светската цивилизациска историја,http://www.taratur.com/node/48489
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 13-Dec-2013 at 21:36
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2464
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 19-Jan-2014 at 14:42
Шематски приказ на индоевропските јазици:

Map%20of%20the%20Indo-European%20languages
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2464
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 19-Jan-2014 at 14:44
Шематски приказ на уралските јазици:

http://img2.tfd.com/wiki/a/af/UralicTree.svg.png
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2464
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 19-Jan-2014 at 14:48
Шематски приказ на алтајските јазици:


開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2464
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 19-Jan-2014 at 14:55
Шематски приказ на ностратските јазици:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/NostraticLanguageTree.png
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2464
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 19-Jan-2014 at 17:12
Шематски приказ на борејанските јазици:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/14/BoreanLanguageTree.png
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2464
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 14-Feb-2014 at 20:20
Комплетен водич на возилата за подводно истражување:


開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2464
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 15-Feb-2014 at 23:01
Геолошка временска скала

http://work.geobiology.cn/ebook/The%20Geology%20Time%20Scale%202012/time%20scale%202012/The%20Geology%20Time%20Scale%202012.jpg
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2464
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 15-Feb-2014 at 23:06
И уште една мапа која прикажува кога се појавиле одредени видови животни

http://1.bp.blogspot.com/-iujixaUYzXk/TfzP659gsAI/AAAAAAAAAO4/azkY6YcrUlE/s1600/TimeLine1.gif
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2464
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 16-Feb-2014 at 16:08
Интересен периоден систем:

http://universe-review.ca/I13-01-periodictable2.jpg
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2464
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 16-Feb-2014 at 16:10
Визуелен периоден систем:

http://clounaghscience.files.wordpress.com/2009/03/periodic-table-796534.jpg


Edited by phenomenon - 16-Feb-2014 at 16:13
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2464
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 21-Feb-2014 at 11:40
Дрво на животот:

http://www.tellapallet.com/TreeOfLife.jpg
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2464
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 21-Feb-2014 at 11:41
Споредба на морфолошкото и молекуларното стебло на цицачите:

http://www.planet-mammiferes.org/drupal/images/ArbreClassif.jpg
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2464
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 23-Feb-2014 at 17:15
Дрво на еволуцијата:

http://www.all-creatures.org/hope/gw/tree_of_evolution.jpg

開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 23-Feb-2014 at 21:38
овде делфинот е прикажан дека произлегол од елен,а јас знам дека овцата произлегла од делфинот
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2464
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 24-Feb-2014 at 11:18
Originally posted by gjoko

овде делфинот е прикажан дека произлегол од елен,а јас знам дека овцата произлегла од делфинот


Лошо го читаш дијаграмот. Погледни дека делфинот не произлегува од еленот, туку произлегуваат од заеднички предок. Eленот не го гледај како елен, туку како претставник на парнокопитарите (Artiodactyla), каде покрај него спаѓаат и овците, говедата, антилопите, жирафите, камилите, свињите, нилските коњи и др.

Погледни во постовите 379 и 380 на претходната страница и ќе ти биде појасно.

https://bcrc.bio.umass.edu/courses/fall2009/plsoilin/plsoilin190e/review/20091119/CetartiodactylaPhylogeny.gif


Edited by phenomenon - 24-Feb-2014 at 11:29
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 24-Feb-2014 at 19:53
Ок,фала за објаснувањето,но слабо ја разбирам суштината на биологијата,па така и малку го разлгедував дијаграмот.

А латинските изрази ми се `посебна специјалност`
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2464
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 04-Mar-2014 at 20:53
Карта на скапоцени и полускапоцени камења:

http://media-cache-ec0.pinimg.com/736x/30/13/e4/3013e4f2af0da239cd0f5da67f75c399.jpg
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 17>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.