build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Полициска и противпожарна станица Ѓорче Петров

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Полициска и противпожарна станица Ѓорче Петров
    Posted: 31-Jan-2015 at 10:26
Ќе се гради нова полициска станица во Ѓорче ПетровВо рок од 14 месеци, Министерството за внатрешни работи планира да изгради нова полициска станица во Ѓорче Петров, на локација во близина на црквата „Св. Петар и Павле“. Објектот ќе има три ката и корисна површина од 3.210 метри квадратни, а покрај простории наменети за полициските службеници, во него ќе бидат сместени и пожарникарите од противпожарната единица во Ѓорче Петров. Како изведувач на градежните работи е избрана фирмата „Промонтинг“ од Скопје, која понудила најниска цена во конкуренција на 12 понуди.

За реализација на новата зграда на полициската станица „Ѓорче Петров“ се предвидени 52.024.150 денари или околу 845 илјади евра. Изградбата на новиот објект треба да почне наскоро, ако се земе во предвид дека е комплетирана и неговата проектна документација. На местото на постоечката стара барака на полициската станица во оваа скопска општина, предвидено е да се гради паркиралиште за станарите од околните згради.

http://www.build.mk/?p=42854
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 06-Mar-2015 at 10:24
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 06-Mar-2015 at 15:42
Во рок од 14 месеци, Министерството за внатрешни работи планира да изгради нова полициска станица во Ѓорче Петров, на локација во близина на црквата „Св. Петар и Павле“. Објектот ќе има три ката и корисна површина од 3.210 метри квадратни, а покрај простории наменети за полициските службеници, во него ќе бидат сместени и пожарникарите од противпожарната единица во Ѓорче Петров. Како изведувач на градежните работи е избрана фирмата „Промонтинг“ од Скопје, која понудила најниска цена во конкуренција на 12 понуди.

За реализација на новата зграда на полициската станица „Ѓорче Петров“ се предвидени 52.024.150 денари или околу 845 илјади евра. Изградбата на новиот објект треба да почне наскоро, ако се земе во предвид дека е комплетирана и неговата проектна документација. На местото на постоечката стара барака на полициската станица во оваа скопска општина, предвидено е да се гради паркиралиште за станарите од околните згради.1.


2.


3.


4.


5.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 08-May-2016 at 19:58


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 03-Jul-2016 at 20:32
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 13-Sep-2016 at 17:11
Готова е...

Skopje / Скопје by george k. 1981, on Flickr

Skopje / Скопје by george k. 1981, on Flickr

Skopje / Скопје by george k. 1981, on Flickr

Skopje / Скопје by george k. 1981, on Flickr

Skopje / Скопје by george k. 1981, on Flickr

Edited by Џоле - 13-Sep-2016 at 17:12
За сè има вторпат
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 717
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 13-Sep-2016 at 21:46
Мене лично ептен ми се допаѓа. Еден од подобрите административни објекти кај нас (ако може да се нарече). Ептен модерно едноставно, како во Холандија.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 14-Sep-2016 at 00:54
добра идеја со циглата, ама се паѓа во вода кога се меша со малтерисаните ѕидови и линиите на плочите, мене ништо не ми е посебно, пристоен објект, ам аништо посебно, ми личи на станбената зграда веднаш до мојата, направена пред скоро 30 години
кога веќе би бирал цигла, многу повеќе ми се допаѓа тренинг центарот на вардар, ама тоа е веќе вкус
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 11-Jun-2018 at 17:01
Фасадата на зградава е уништена со поставени клима-уреди, баш вчера поминував оттука. Не ми се верува колку лесно се уништуваат зградите.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.