build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонски Брод

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Македонски Брод
    Posted: 16-Apr-2015 at 09:02
Македонски Брод

Small City by Masevski Photography, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 02-Aug-2020 at 00:25

Македонски Брод (брод – прегазлив дел од река) — гратче во западниот дел на Македонија. Се наоѓа во горниот тек на реката Треска и претставува средиште на областа Поречје. Од Кичево е оддалечен 27 километри во источен правец, а од Прилеп 37 километри во северозападен правец. ... Македонски Брод е стара населба. Прв пат се споменува во една повелба на кралот Стефан Урош II Милутин од 1300 година. Стариот дел на населбата се наоѓал на левиот брег на реката Треска ...

https://en.wikipedia.org/wiki/Makedonski_Brod#Monuments_of_culture

[1][1][1]Edited by Zelenikovo - 02-Aug-2020 at 00:26
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 02-Aug-2020 at 07:57
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 04-Aug-2020 at 17:51
https://makedonskibrod.mk/шарпланинец-на-песјак/Шарпланинец на Песјак


Планината Песјак е средновисока планина во Западна Македонија, којашто претставува јужна огранка на масивот Добра Вода. Планината има меридијански правец на протегање и се наоѓа меѓу Кичевската Котлина на запад, областа Порече на исток, течението на реката Треска на југ, додека на север постепено преминува во повисоката планина Челоица. Највисок врв е Јошков Камен со височина од 1.917 м, а меѓу другите врвови се издвојуваат Старци (1.897 м), Коњарник (1.876 м) и Седлар (1.772 м)


За имињата на врвовите на планинскиот масив Челоица-Песјак

https://www.pdtransverzalec.org.mk/article/11ПЕСЈАК ~ ШАР ~ БИСТРА ~ КРЧИН ~ КОРАБ-ПЛАНИНА
... „Их Песјак-Планино, ќе ми го дупнеше коработ" ...МАРКО ЦЕПЕНКОВ
http://www.pelister.org/folklore/folktales/folktale.php?file=0039Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 05-Aug-2020 at 12:01
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.