build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Природни убавини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонски планини (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Македонски планини (општо)
    Posted: 06-Jun-2015 at 19:33
Дешат

Ridge by Gadjowsky, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 06-Jun-2015 at 19:37
Крчинска краста

Krchinska krasta by Gadjowsky, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 06-Jun-2015 at 19:38
Krchinska krasta by Gadjowsky, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 06-Jun-2015 at 19:39
Дешат, врв Рудина (2.241 метри)

Rudina by Gadjowsky, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 06-Jun-2015 at 19:43
Поглед кон Дешат

View on Deshat mountain from Karbula, Bistra, Macedonia by Gadjowsky, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 06-Jun-2015 at 19:44
Галичник

Galichnik, Macedonia by Gadjowsky, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 04-Sep-2015 at 14:39
Јакупица

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 18-Nov-2017 at 10:28Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 22-Nov-2017 at 18:08Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 22-Nov-2017 at 20:30
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 20-Feb-2019 at 09:54
Промовиран новиот СОС број 13 112 за помош при несреќи во планина

13 112 е новиот СОС број на кој, во иднина, ќе може да се повика помош во случаи при повреда во планина.

Охридската Служба за спасување, денес, во рамки на проектот „Охридско Езеро-безбедна дестинација за авантуристички туризам“, го промовира скратениот СОС број кој за прв пат се воведува во Македонија и може да се повикува од сите мобилни и фиксни оператори во земјава.


Ќе работиме и на поиновативни начини за брзо повикување помош и лоцирање преку развивање на мобилна апликација за паметни телефони, преку посебен софтвер со кој може да ги детектираме локациите на местата на наесреќа, од каде што добиваме повици, но сега како прв чекор во пресрет на идната туристичка сезона, бидејќи во делот на авантуристички туризам сезоната почнува порано од вообичаената, го најавуваме овој број, вели Антонио Додевски од Службата за спасување на планина и координатор на проектот.

Нема правилен развој на планинскиот и алтернативен туризам, без зголемување на безбедноста при движење во планина, потенцира вд градоначалникот Константин Георгиески.

Затоа проекти од ваков вид се многу од значајни и важни за сите нас како заедница. Сведоци сме на неколку немили настани изминатите години на македонските планини. Безбедноста при движење на планина е она кон кое сите се стремиме, а токму воведувањето на овој СОС број е нешто што допринесува во насока на зголемувањето на безбедноста и сериозноста на добрата понуда за сите кои сакаат да го посетат Охрид за авантуристички туризам. Како општина и понатаму ќе поддржуваме и создаваме услови за развој на други проекти кои ќе овозможуваат развој на различните видови туризам, рече Георгиески.

Како што потенцира претседателот на општинскиот Црвен Крст, Сашо Точков, воведувањето на скратениот СОС број 13 112 е исчекор во зголемување на безбедноста на сите кои сакаат да се движат во планина, како на поединците, така и на организираните тури.

Црвен крст години наназад тежнее да овој единствен број ги вклучи и останатите служби кои дејствуваат во наши рамки-Службата за безбедност на вода која е најактивна во лето, но може да функционира и даде свој придонес за безбедност во Охридското езеро и во текот на целта година, како и дејствувањето на парамедиците.  Не само ентузијазмот на луѓето од спасителната служба на планина, туку и координациата со институциите, пред се локална самоуправа, вроди да ваквите проекти успешно се реализираат, додаде Точков.

Повикот на СОС бројот 13 112 ќе е достапен од секој оператор во Македонија, но охридската служба може да делува на пет територии: општините Охрид, Струга, Вевчани, Дебрца и Ресен кои територијално може да ги покрие во разумно време за интервенција на планина. Доколку се добие повик од останатите региони, тогаш повикот ќе се пренасочи кон колегите во регионот од каде стигнал повикот.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14986
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 10-Aug-2020 at 15:04
Кампања за прогласување на Осоговските Планини за заштитен предел

Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП) во соработка со Македонско еколошко друштво (МЕД), Јавното претпријатие „Национални Шуми“ и општините во идното заштитено подрачје почнува кампања за прогласување на Осоговските Планини за заштитен предел под слоганот „Осогово какво што сакаме да биде: чисто, зелено и развиено!“.

– Со цел, засегнатата јавност да биде добро информирана и запознаена што претставува „заштитено подрачје“, кои се придобивките, вклучувајќи ги и економските аспекти и зошто Осогово заслужува и треба да се заштити, ја почнуваме оваа кампања која ќе се спроведува во следните четири недели, соопшти МЖСПП.

Кампањата, како што посочуваат, ќе опфати промоција на кратки видеа и фото-тестемонијали од Осоговскиот регион, постови на социјалните мрежи со важни информации за идното заштитено подрачје, за природните вредности, биодиверзитетот и специфичните интеракции на природата и човекот, за туризамот, планинарството, специфичната култура и традиција, како и за придобивките од заштитата на подрачјето.

– МЖСПП, МЕД и ЈП „Национални Шуми“ ги повикуваат општините во регионот, невладините организации, медиумите, локалните бизнисии и сите вљубеници во природата да ја поддржат оваа кампањата преку споделување на содржините на своите веб страници и на социјалните медиуми и со тоа да придонесат за помасовно споделување на информациите за идното заштитено подрачје и успешното завршување на процесот, наведуваат од Министерството.

Во следниот период МЖСПП во соработка со општините ќе организира и четири јавни расправи во Осоговскиот регион за запознавање на засегнатите страни со Нацрт-Одлуката за прогласување на дел од Осоговски Планина и за заштитено подрачје во категорија – заштитен предел. Таа, додаваат, е изработена врз основа на Студијата за валоризација на природните вредности на Осоговските Планини заштитен предел и Анексот на Студија.

– Јавните расправи се дел од активностите за вклучување на јавноста во процесот на изработка на конечниот Акт кој ќе биде доставен до Владата на усвојување. Термините за одржување на јавните расправи се достапни на веб страницата на МЖСПП. Идното заштитено подрачје Осоговски Планини опфаќа делови од општините: Крива Паланка, Кратово, Пробиштип, Чешиново Облешево, Кочани, и Македонска Каменица, се вели во соопштението.

Оваа кампања е поддржана од Програмата за зачувување на природата во Северна Македонија (ПЗП), проект на Швајцарската агенција за развој и соработка (SDC), а координиран од „Фармахем“ од Скопје.

https://nezavisen.mk/kampanja-za-proglasuvanje-na-osogovskite-planini-za-zashtiten-predel/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14986
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 07-Feb-2021 at 15:14
Солунска глава фотографирана од село Горно Соње и Врв Водно во далечина фотографирано од Церипашина

https://www.facebook.com/dsahpazov
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14986
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 19-Feb-2021 at 18:00
Mavic Air 2 - Visiting nearby mountains

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 07-May-2021 at 09:45
Викендов бев на Плачковица, па еве една мала фото тура од авантурата Со група пријатели бевме сместени во планинарскиот дом Џумаја, а во неделата ја фативме турата која вклучува спуштање по текот на рекичката Лумија и потоа качување до врвот Лисец. Овој врв е еден од потешките за качување од причина што искачувањето е многу стрмно и треба да си навистина добро физички и психички подготвен за голем напор. На пример, јас стигнав некаде до две третини и се откажав зашто осетив дека немам сили Но и да не се решите да одите до врвот, самото пешачење по текот на Лумија претставува огромно задоволство.

Да почнеме:шумско глувче, мисли дека се скрило под лисјатасаламандерПатем, патеките за планинари се убаво обележани и на многу места има и знаци:


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 07-May-2021 at 09:55
Како што се спуштавме надолу, така стануваше позелено околу нас:На неколку места рекичката треба да се премине од едниот на другиот крај:Една прекрасна долина:Од таа долина почнува искачувањето за врвот Лисец:Како што спомнав, јас не се качив (но другите кои беа со мене се качија), ама сепак да видиме неколку фотки од горе (до кајшто стигнав)

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 27-May-2021 at 08:51
Мала фото репортажа од искачување на врвот Мирска Вода, на Сува Планина, висок 2179 метри. Се тргнува од селото Патишка Река, еден дел се минува низ шума, друг низ гола височинка.По отприлика 2 часа качување, се отвора убава глетка:Оттука па натаму нема дрвја, само голи падини...Најдалечната планина на фоткава е, всушност, Водно...Се гледа и Шар Планина:Врвот Мирска Вода:

Оттаму се гледа и езерото Козјак:Толку за сега
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.