build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Природни убавини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Езера

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Езера
    Posted: 06-Jun-2015 at 19:35
Дебарско езеро

Debar Lake by Gadjowsky, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 13-Jun-2015 at 18:09
езеро МладостEdited by jyvation - 18-Jul-2015 at 11:59
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 18-Jun-2015 at 09:18
Дебарско езеро

Debar Lake by Gadjowsky, on Flickr
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 26-Jun-2015 at 17:45
Лисичефото: Ване Михајловски (фејсбук)
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 27-Jun-2015 at 20:57
езеро Треска

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 07-Jul-2015 at 13:38
езеро Лисиче

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 18-Jul-2015 at 11:57
езеро Младост

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 18-Jul-2015 at 11:58
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 03-Aug-2015 at 21:52
езеро Младост

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 23-Aug-2015 at 21:43


За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 24-Aug-2015 at 10:55
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 29-Aug-2015 at 11:42
езеро Мавровица, Свети Николе


Goran Pockov
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 29-Aug-2015 at 11:45
езеро Калиманци

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 04-Sep-2015 at 22:05
езеро Треска

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 06-Sep-2015 at 11:37
Брана на реката Треска кај Матка.

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 06-Sep-2015 at 12:31
пуштена во работа 1937 година што е восхитувачко за тоа време да се направи ваква лачна брана
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 07-Sep-2015 at 22:05
Браната св.Петка со вештачката акумулација.Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 11-Sep-2015 at 22:05
Браната на реката Треска кај Матка.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 15-Aug-2017 at 00:50
Мермерно езеро кај село Беловодица, прилепско. Мошне тешко достапно, до езерото се стигнува со теренско возило или пеш (околу 30-40 минути). Маката се исплати, верувајте му на паталец, а не на гаталец
Оддалеку се гледа отпадот од мермерниот рудник. (Инаку, за оние штоп не знаат, мермерното езеро настанува пред неколку години, кога во напуштен рудник за мермер избиваат подземни води + дождовница). Водата има пријатна температура, а во езерото има и риби (некој од мештаните пуштил икра). Како и да е, рибата е добар показател дека водата е безбедна за капење, а сето останато е само дополнување на уживањето. Ако не сте биле, моја препорака. Езерцево е на само 1 час и 45 минути од Скопје (а од поблиските градови уште поблизу). Патот е лош, до некаде може да се вози со кола, потоа ве чекаат околу 30-40 минути пешачење. Толку од мене, ако има прашања, повелете.

Остатоци од мермерни блокови:Езерото (езерцето)!!!

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 15-Aug-2017 at 00:55


Неверојатен потенцијал за локална туристичка атракција - додека бев таму, имаше туристи од В. Британија, од Романија, од Русија, од Норвешка, од Австралија (сите беа гости на некое натпреварување со параглајдерство во Крушево, но сепак)... Потенцијал има, само некоја треба да вложи.Една фотка оддалеку:Толку. Поздрав.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.313 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.