build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

TomTom GPS мапи за Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 395
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #1 Topic: TomTom GPS мапи за Македонија
    Posted: 09-Jun-2015 at 19:53
Најнова вест од мојот професор:

Светскиот гигант за ГПС навигација TomTom, започна постапка за детално и прецизно дополнување на дигиталните мапи со патната мрежа во Република Македонија. За таа цел, оваа компанија склучи договор со Тримакс Картографија од Скопје, која до крајот на 2015 година ќе изработи геодатабаза на патната-улична мрежа за 45 градови и населени места во Македонија. Со договорот е предвидено да се мапираат околу 5 000 км улична мрежа, заедно со имињата на улиците, типот, брзината и други податоци. Заради сложеноста, обемот на работа и кратките рокови, во постапката се користат иновативни пристапи развиени од д-р Ивица Милевски, професор на Институтот за географија во Скопје. Истите се базираат на специјална обработка на сателитски снимки и на постоечки ГПС и ГИС датабази (RS-vector extraction). На тој начин, веќе кон крајот на оваа година, TomTom за своите корисници ширум светот ќе понуди ГПС-мапи со патна мрежа за Македонија, која ќе биде многу подетална од оние на Google Maps, Open Street Maps, HERE и др.Ова би значело дека сите корисници на Apple Maps (iPad, iPhone users) ќе добијат екстра прецизни карти кон крајот на 2015 година бидејќи ресурсите ги црпат од TomTom.

Мислам дека редно беше да се случи ова со оглед на тоа што останавме единствена држава во регионов што не е искартирана на TomTom / Apple Maps. Косово и Албанија добија нови карти пред нас.

http://routes.tomtom.com/#/map/?center=42%2C21.433304&zoom=9&map=basic

Edited by Macedonicus - 09-Jun-2015 at 21:22
ಠ_ಠ
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 19-Jun-2015 at 22:41
Дајбоже да е така пошто кога ги видам мапите за Македонија на навигатор ми се плаче...
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 395
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 20-Jun-2015 at 08:20
Од вчера се ажурирани, можеш да провериш дали ти стигнал апдејт ако имаш ТТ уред
ಠ_ಠ
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-Jun-2015 at 15:41
Originally posted by Macedonicus

Од вчера се ажурирани, можеш да провериш дали ти стигнал апдејт ако имаш ТТ уредЕве гледам за Штип пак е исто празни улици...
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 395
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 03-Jul-2015 at 09:59
Сите што сте на iOS од вчера мапите се апдејтирани со подлога од ТомТом. Проверете си
ಠ_ಠ
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2023  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.