build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Кина

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Кина
    Posted: 12-Jun-2015 at 10:01


има ли некој препорака за неодминлива дестинација во Кина 

настрана модерните градови, традиционалните села, гратчиња манастири им се главната атракција   

Suzhou is often dubbed as "Venice of the East" or "Venice of China"  

Zhouzhuang, one of the most famous water townships in China, is situated only 30 kilometers southeast of Suzhou City . It is a enchanting place. This village features crisscrossing water lanes, ancient bridges and buildings built on and over the rivers. In an area of half a square kilometer, 60 percent of the Zhouzhuang's structures were built during the Ming and Qing Dynasties.Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 14-Jun-2015 at 21:21
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 15-Jun-2015 at 12:31


ова меандрата горе ме потсеќа на Соча кај нас, а и така Кина е налик балкан, или подобро речено балкан е налик мала кина [1] а токму за секој регион и фали односно треба по една инспиративна репортажа во ваков герила стил, но освен тоа општата-кк-епизода на нешто слично немам налетано [2] - по оваа логика македонскиот империјализам е троа постар од тамошниот

очигледно за да се разбере правилно Кина човек треба да ја доживее и зелено будистички [3] но преку конфучијански агол на вредности како чест и достоинство - Guangxi без g [4][5]

можеби најидеална опција за да се преживее во Кина е автостоп, доколку човек е понесен од песни ко "i want it all i want it now" а можеби и вреди така да се мине и по некој кинески мост [1] единствено е нејасно колку ќе ве разберат попат [2


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 15-Jun-2015 at 17:31


самa по себе Кина е доживување, но да се преживее Кина е едно, а да се иживее сосем друго, јасно за последново точак му е мајката, арно ама за такво нешто треба и отповеќе воља и кондиција, иако и без нив е возможно да се турира но со доволно залихи на батерии и кредитни картички, или во комбинација со некоја фри-травел мрежа [1][2][3][4][5

битно вака човек секогаш има дистанца од околината, додека со автостоп тоа не е случај, најбитно ова е социјалистичка земја каде гостите се далеку побезбедни и запазени него во останите краеви од Азија, слично ко некогаш во екс-југославија, па теоретски скитањето и по зафрлени места е безбедно, а според сведоштвата на туринг фелата велат рурална Кина е далеку погостољубива него нејзината урбана страна 

http://www.crazyguyonabike.com/doc/page/?page_id=42992 [1][2]

http://china.org.cn/top10/2012-02/15/content_24631474.htm

[1][2http://www.biketouringtips.com/searchTips.html?username=&country=China
Edited by Max - 15-Jun-2015 at 21:31
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 15-Jun-2015 at 21:31


трет екстремен начин да се види Кина е со балон, можеби најризично но спектакл посекако, а во комбинација со туринг и без конкуренција, таман како route overview на крај

во цела гужва од ризици со кои човек може да се сретне при престој во Кина, овој велат е статистички побезбеден и од такси вожња, иако на секој еден не му е по мерак [1][2]

[1] 800 Yuan - 115 Eur http://www.goworldtravel.com/travel-adrift-over-china-sights-hot-air-balloon/

http://www.travelpod.com/travel-blog-entries/benandsabine/china_07/1186309020/tpod.html


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 16-Jun-2015 at 01:07


она што никако неможам да си претставам е како функционира безбедносно овој кинески систем, мислам милијарда народ, сигурно туристите се супер екстра запазени со оглед дека потенцијално можат да бидат опасни по системот, ми се чини најдобро контраразузнавање има токму во Кина, еве екстра инфо од почеток на 90ти [1] кое би послужило за да се долови атмосферата на цврста држава која не остава ништо на случајноста, иако Кина од тогаш до сега поприлично се има променето а сега сред ова сајбер ворферот сигурно нивната шема е уште позамрсена, она ти читаат мисли додека спиеш а ти мерат откуцај на срце додека јадеш бар за ова велат ги бива [1] иако лично сметам дека америте се далеку поисфригани на оваа тема, та и европеите но бидејки сеуште немаат централизиран систем на пазење па муабетот е далеку полабав

http://www.chinahighlights.com/travelguide/article-things-not-to-do-in-china.htm

http://www.buzzfeed.com/nataliemorin/things-to-know-before-you-visit-china

http://www.entrepreneur.com/article/223433

https://50thingstheyneversaidaboutchina.wordpress.com/?s=%231


Edited by Max - 16-Jun-2015 at 01:14
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 16-Jun-2015 at 10:50колку што е тежок системот во Кина уште потежок е Фолклорот а кој се потпира на многу суеверија изнедредни покрај сите филозофски традиции кои таму виреат, специфично ко и за сите неарапски азиски земји, иако чинам индискиот паганизам е далеку попрљав ако може така да кажам

незнам на што би требало турист повеќе да внимава во Кина на нивните закони или тамошната народна етика, сигурно на адитивите по играчките и храната една чаша лековит чај на планина ова убаво може да го искристализира за фокусот потем да прејде исклучиво на природата и песната 

Blue-green indicates spring when everything overflows with vigor and vitality [1] “Ba” (8) symbolises the element wood, east and it sounds like “fa” (luck) [2][3] Chinese are the most superstitious people on earth. It baffles me the things they believe and do [4] I feel that Chinese Buddhism contains a lot of superstition [5][6][7][8]

Blue Ocean Network [1] https://www.youtube.com/playlist?list=PL983ACE62B1A79F68

http://www.cultural-china.com/chinaWH/ask/ [1
Edited by Max - 16-Jun-2015 at 11:55
Back to Top
Prelibiton View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 15-Nov-2014
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Prelibiton Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Jun-2015 at 15:36


8:40

Edited by Prelibiton - 16-Jun-2015 at 15:37
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-Jun-2015 at 18:38

популарно ете тука чај пијат и со лакирани нокти

http://www.uqpu.net/teahouse/

http://blog.unboundly.com/adventure/mount-huashan-is-the-death-toll-real/

навистина спектакуларен начин да се искачи една планина, пробувам да замислам како им било на монасите порано кога се пентареле по скроз дрвени стази, плус без клинови и ортоми... тогаш сигурно немале пракса да закачуваат поздравни плочи за сите предвреме заминати гости ко што е случај сега, но имале нивните предци кои терале со ритуални пиктограми

http://whc.unesco.org/en/tentativelists/5340/

https://en.wikipedia.org/wiki/Rock_Paintings_of_Hua_Mountain

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 16-Jun-2015 at 21:12


не ми се верува колку малку национални паркови има во Кина иако ова во догледно време ќе доживее ренесанса [1]

http://www.nationalparkofchina.com/chinanp.html

http://www.chinatouristmaps.com/travel/sichuan.html

http://whc.unesco.org/en/statesparties/cn [1]

Eight wonders of China’s natural world 
Chinese culture has traditionally recognised mountains sacred to the Daoist and Buddhist faiths, as well as regions famous for their scenery. More recently the nation has begun to delineate and protect some wilderness areas. Some of the more spectacular include:

[1] Tiger Leaping Gorge, Yunnan Province 
A narrow gorge cut by the Jinsha River, a Yangtze tributary, the gorge was saved from flooding by an environmental campaign in 2004. The far larger Three Gorges, further downstream on the Yangtze, has been much diminished after the construction of the Three Gorges Dam, the world’s largest.

Pudacuo National Park, Yunnan Province
The first park in China to meet International Union for Conservation of Nature standards, the park is located on the high fringes of the Himalayas near Zhongdian, the Tibetan town that markets itself as Shangri-La after the James Hilton book.

[1] Jiuzhaigou, Sichuan Province 
An alpine valley where a crystal blue river passes through calcified half-shells, Jiuzhaigou is synonymous with crowded Chinese natural wonders. The neighbouring Mounigou valley has similar scenery and far fewer people.  Here is Some of the worlds most spectacular scenery. A true mecca for photography, video, hiking, and nature.

Changbaishan, Jilin Province (Mount Paektu)
The long shield volcano sacred to both the Manchu people and the North Korean regime is split by the Sino-Korean border. The park allows for steep walks up the forested mountain and a drive to the “Heavenly Pool” crater lake at the summit. A ski resort has been developed on the slopes

Hukou Waterfall, border of Shanxi and Shaanxi Provinces
The Yellow River thunders through the Jinxia canyon, split by a protruding rock. A ‘national scenic spot’, the waterfall features in numerous movies about ancient China.

[1] Emeishan National Park
Ever since Buddhism arrived in China, it has been an important center of refuge, and the mountain contains more than one hundred temples and monasteries. The mountain is a UNESCO World Heritage Site. 

Yellow River Delta National Nature Reserve, Shandong Province
Billed as Asia’s fastest-growing wetlands, the relatively new park features miles of lush reeds. Boats ferry tourists to the point where the brown waters of the Yellow River meet the blue ocean. The unprotected area in the surrounding delta has been badly mangled in the rush to develop the petroleum and petrochemical industries centred in the oil town of Dongying.

[1Wutaishan National Park  
Mount Wutai, literally, 'the five terrace mountain', is the highest in Northern China and is remarkable for its morphology of precipitous slopes with five open treeless peaks. Temples have been built on this site from the 1st century AD to the early 20th century.Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-Jun-2015 at 22:11


ептен замина муабетов во видео думање, но зар може подобро да се долови патепис, иако фотките од првиот пост го демантираат ова, a ако се има предвид дека фотографиите добро ги пеглаат, истите поприлично знаат да ја дефокусираат атмосферата, но и во двата случаи деталите се битни

Wonders Of Yunnan [1][2]


Kunming - Temple Yuantong Si
Edited by Max - 17-Jun-2015 at 12:21
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 17-Jun-2015 at 21:12Some research revealed that Kunming, the capital of Yunnan province, is the Chinese city with the cleanest air that speaks Mandarin, not Cantonese а уште понеобична појава е тамошниот храм на Конфучие кој сега е институт и арт-центар па за разлика од другите храмови тука атмосферата не е нит религиозна нит туристичка туку рекреативна [1][2]

патем која е поентата туристички да им се ремети мирот на монасите тоа не ми е јасно, но иако ги има многу во Кина туристички најчесто се нападнати тибетските [1] иако она малцинство од монаси кои таму се повлечени веројатно немаат ниту против што привлекуваат некако внимание бидејки таму тоа е нивен единствен начин за агитпроп кон масите [2] иако тие маси пред се' се заинтересирани за естетскиот архитектонски момент, евентуално атмосферата доколку можат подолго да престојуваат во околината

во основа кинескиот храм се надоврзува на индискиот каде главна симболика е искачувањето та скалесто расте, само што тука терале повеќе со дрво него камен, но на тоа во различни периоди влијаеле различни традиции [1] и веројатно секоја од 10те будистички школи во Кина [2]

http://www.chinabuddhismencyclopedia.com/en/index.php/Category:Architecture

http://www.travelchinaguide.com/intro/architecture/styles/

Tibetan architecture Overview [1][2]

cctv Chinese Architecture [1]


Edited by Max - 17-Jun-2015 at 21:13
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 17-Jun-2015 at 23:23The Sakyamuni Pagoda of Fogong Temple it is the oldest existent fully wooden pagoda still standing in China. Although it is the oldest fully wooden pagoda in China, the oldest existent pagoda is the 6th century Songyue Pagoda (made of brick); the oldest existent wooden buildings in China are the Buddhist temple halls found at Mount Wutai, which date back to the mid Tang Dynasty (618–907) [1]

никако не ми е јасно зошто го имам загубено чувството на монументалност за Кина, кога порано слушав за неа навистина се восхитував, веројатно со годините отупуваат сите сетила, иако можно е бидејки порано немав абер од ништо поконкретно па и ми беше мистична и недопирлива а со тоа и повозбудлива, но сега откако ја знам иако сеуште не сум ја дофатил некако ми е исто толку нормална и ко Мексико или Индија единствено сеуште мистично ми делуваат Египет и Месопотамија односно тие области денеска, иако и тие посреди постојниве арапски околности поприлично се демистифицирани, сепак последно нешто што повторно ми ја расони таа атмосфера беше прелистувањето на книгата Бригиска шамбала од др.Ристо Ивановски (битола 2011) арно ама сето тоа сега е далеку од мојот систем на верувања и духовни знаења што и ме сопира да нурнам што подлабоко во оваа мистика

но можеби преку патеписиве повторно би допрел до она првобитно чувство од младоста, сепак импонираат сеуште сознанијата за традиционалната архитектура, бреј цел милениум дрвена Пагода ко оваа да преживее и земјотреси и климатски промени ем сеуште да стои, сигурно со мед го импрегнирале дрвото  но и таа најстарата што им е преживеала изненадува [1]

The City of Man, the Mountain of God, and the Realm of the Immortals

еден од тие џепови се и Хунзите, додека најсоодветен кросовер меѓу источните култури е и таи-чи-то во сите свои форми [1][2] Индија нели милуваат по оган да одат и да спијат на клинци итн.

An understanding of Qi can be applied to any field. When understand the nature of Qi and you look at architecture, it becomes feng shui. When you look to the future, it becomes divination. When you look at the body it becomes Chinese medicine [1] но на ова кога ќе се посолат тоа суеверијата излегува таква каша која цел систем им го релативизира

Edited by Max - 17-Jun-2015 at 23:32
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 18-Jun-2015 at 16:00

кога ќе размислам подобро она што ми ја доловувало таа специфичност за Кина е тамошниот паганизам на кој уствари и се потпираат локалните суеверија, она духови на ова духови на она, паганска ангелогија која му служи впрочем на духот од овој свет, од друга страна Тибет троа почисто ми делуваше од секогаш нормално заради алпскиот биом од една страна а веројатно и заради тамошните традиции, но и Будизмот во својата најчиста форма е просто дуализам [1] па бидејки лично ја надминав оваа форма и како филозофија а не па вера, веројатно затоа и ми испарила онаа кинеска мистика од вијуги за која говорам претходно, сега само тамошната природа и туктаму технологија да ме подзаинтересира, иако имам особена почит кон нивната традиција за истрајност, чест и смиреност кои и лесно се препознаваат и кај архитектурата и на храната, макар што модернизмот и нив ги релативизира до степен на форма, бездушни без изворни состојки, обланда од материјализам и технократија со кинески печат

инаку од цел тој паганизам ме изненадува појавата на еднорогот како уникатна симболика од цело нивно животинско царство [1][2][3][4] кој кај нив на запад повеќе е претставуван ко елен, како што е случај и во Летната Палата [1][2] инаку место кое како што е сега поплочено кај Небесниот Храм поприлично ја скоцкува сликата за тоа како било тука некогаш [1][2

Edited by Max - 18-Jun-2015 at 16:16
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 20-Jun-2015 at 12:00


дали заради градините или пак природата ова имеперијалниот летниковец [1] далеку повеќе плени како појава него останатата пекиншка традиција
 

незнам зошто сите толку се тепаат да влезат во забранетиот град кога истиот е екстра негативно место натопено во многу крв низ вековите, попрво би дремел цела година во летната палата него еден ден во забранетиот град, а и така пола сеуште е забранет - More than half of the Forbidden City remains off-limits to the public [1]

единствено што ја разбива оваа перцепција се калеидоскопски разгледници или импресионички слики [1]

http://factnact.blogspot.com/2013/12/the-forbidden-city.html


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 20-Jun-2015 at 17:51


http://www.chinatourguide.com/beijing/Forbidden_city.html

http://www.dpm.org.cn/shtml/2/@/8797.html#145

~

покрај Музејот на Палатата внатре, она што повеќето не би го пропуштиле тука е Националниот Музеј на Кина на источната страна од плоштадот (6,5ха) 10тина од забраниот град (75ха) иако ретко влегува ко дел од организираните тури [1]

http://en.chnmuseum.cn

This is the largest museum in the world, covering nearly 200,000 square meters and boasting first-class facillities. Visitors can view a collection of over 1.2 million cultural relics house in 48 galleries. There are two permenant exhibitions which focus on Ancient China and The Road of Rejuvenation and then a number of thematic and temporary international exhibitions. [1]
кога би ги шетал човек сите музеи во Пекинг веројатно ќе му треба повеќе од месец дена, а кога тоа би го правел со точак сигурно и пола година [1][2] интересно во Пекинг имаат приватен но не и државен музеј на велосипеди [3]

http://www.amazingbeijing.info/pleasure-leisure/museums.html

http://www.tour-beijing.com/museums_guide [1]
Edited by Max - 20-Jun-2015 at 18:03
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 21-Jun-2015 at 14:34
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 21-Jun-2015 at 16:16

странски туристи ретко да тераат со железница во Кина иако тоа е најубавиот начин пензионерски да се пропатува уздуж и попреку цела земја, а европјаните најчесто крстарат и едрат, иако далеку од традиционално [1][2] а уште поретко во своја режија [3

сигурно комбинација на железница со крстарење е одлична идеја за повратни релацииhttp://www.travelchinaguide.com/essential/water-transport.htm [1]

Edited by Max - 02-Sep-2016 at 18:39
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 22-Jun-2015 at 11:22

оваа комбинација горе e уште подобра во есен токму за да се избегне монсунскиот период [1][2][3] а во исто време и да се фати златната листопадна природа, уште чоек да има при рака соодветна музика и тоа е тоа [1][2][3]

во вакви околности автобус е измислена работа, особено ако е кушет (спална кола [1][2][3]Edited by Max - 02-Sep-2016 at 18:15
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 22-Jun-2015 at 16:51


но и на ваква континентална земја со толку народ и толку транспорт секогаш секаде нема вакви комфорни решенија, особено не ако ви се скитнува некаде на страна од главните траспортни коридори и пропратни артерии, за такво нешто само Крос под нозе, иако чопер е полежерна работа, но со чопер тешко преку селски патишта и калои

http://www.ridechina.com/

http://www.thegreatrideofchina.com/

http://www.asianbiketour.com/video-galleries/

освен авантуристи ова ги стрефува најчесто и археолошки насадени ликови, пробувам да го разберам нивниот истражувачко-туристички порив но да се натераш на подвиг за да допреш нешто со рака дал од архитектура или артефакт тоа чинам е претеризам, но такви се археолозите, и пеш би оделе преку планинарски трансферзали само за да сетат како им било на луѓето и војските некогаш, последна ваква тура која ја популаризираше Лилчич кај нас е илирскиот поход на Александар [1]

добар дел вакви тури во Кина се институцијализирани па се' може да се пројде и организирано, но за целомесечен експлоринг нема друго него крос под нозе

http://archaeologicaltrs.com/as_chn_silk.html

http://ancientworldwonders.com/secrets-of-the-great-wall-of-china.html
 

http://www.art-and-archaeology.com/china/china.html

ако туристите се сметаат за современи номади, ем туризмот е непозната појава во кинескиот систем на вредности, сигурно кинезите за да се заштитат од оваа опасност повторно ќе трeбаат да кренат некој нов ѕид ко во минатото, само сега информатички, а тоа и веќе се случува преку цензурираниот интернет, што е добар чекор за земјата да не се отвори целосно и од сите страни ја сардиса хедонизам 

за кинескиот ѕид е интересен цитатот од документарецот на хистори [1] каде вели о номади вие чувајте си коњи и овци отаде а ние зеленило од оваа страна, колку само симболично го доживувале, бидејќи да сакале да се шират сигурно тоа и ќе го стореле, ко во случајот со џингискан или александар, иако за такво нешто биле и премногу троми доколку се има предвид големината и разногласието во самата тогашна империја, но токму кревањето на кинескиот ѕид покажува дека имале доволно воља и за евроазиски поход [1]


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.