build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фудбалска академија на Фк Вардар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Фудбалска академија на Фк Вардар
    Posted: 15-Jun-2015 at 08:12
Градски парк ја вдомува фудбалската Академија на Самсоненко

Веќе неколку дена интензивно се одвиваат подготвителни работи за изградба на фудбалска Академија во Градскиот парк во Скопје. Механизацијата на градежната фирма „Балкан констракшн груп“ ги расчисти некогашните помошни фудбалски терени на клубот „Вардар“, на кои е предвидено да се гради комплекс од три фудбалски игралишта, шест соблекувални, предавална, канцелариски простор, фан-шоп на ФК „Вардар“ и кафетерија.Идејното решение за спортскиот комплекс е изработено од страна на архитектот Тања Добровотски. Академијата ќе се протега на земјиште со површина од 14.100 метри квадратни, кое во февруари годинава го купи рускиот бизнисмен Сергеј Самсоненко, односно фирмата „СИС Балкан“ по цена од 2.420 денари, односно 40 евра за метар квадратен. Во идната фудбалска Академија за деца до 12 година е планирано да се инвестираат два милиони евра.Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски на почетокот на февруари реагираше на чинот на продажба на земјиштето спроведен од Министерството за транспорт и врски, тврдејќи дека станува збор за ниска цена по која се продаде ова атрактивно земјиште во Градскиот парк. Инвеститорите возвратија дека ако Жерновски успее за еден месец да пронајде друг купувач, кој во изградба на објектот ќе вложи два милиони евра, а во купување на парцелата 550.000 евра, тие ќе се повлечат.Back to Top
AKADEMIK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AKADEMIK Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 25-Aug-2015 at 00:39
Eve edna slika od mene za objektov, odamna me nemalo

PozdravEdited by AKADEMIK - 25-Aug-2015 at 00:52
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 30-Sep-2015 at 15:00
Овде има доста напредок

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3853
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 01-Oct-2015 at 16:06
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12544
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 04-Oct-2015 at 17:55


За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 04-Oct-2015 at 18:14
многу некако блиску до стадионот ми се објектите, од толкав простор, баш до улицата мораа да ги залепат
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 04-Oct-2015 at 18:33
За све си има простор и за улица и паркинг и простор за пешаци.Иста е ситуацијата и на другиот крај на терените на Работнички.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 04-Oct-2015 at 18:46
Originally posted by jyvation

За све си има простор и за улица и паркинг и простор за пешаци.Иста е ситуацијата и на другиот крај на терените на Работнички.
зборам чисто визуелно... се блокира малце грандиозноста на стадионот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 04-Oct-2015 at 20:14


Е баш ќе му ја мислиме за грандиозноста на стадионот со она чудото позади а тука ви смета двокатен објект
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 05-Oct-2015 at 02:56
Originally posted by jyvationЕ баш ќе му ја мислиме за грандиозноста на стадионот со она чудото позади а тука ви смета двокатен објект
епа дај уште два кинески ѕида да му лупнеме околу него и мирно да си спиеме ако не...
по таа логика се дозволува се во земјава

инаку, не викам дека ова е нешто голем проблем, ама иритира тоа што можело и поинаку да се изведе, а пак да биде скроз истиот проект... само објектите да беа од другата страна на теренот, и толку... не мора секој објект над улица да виси и да биде одма до друг објект, кога имаш бришан простор и слобода во креирање... just sayin'
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 05-Oct-2015 at 09:02


Никој не спомна да се изградат уште кинески ѕидови, туку дека се потресовме за еден објект кој е со димензии сто пати помал од дотичниот.
Нормално дека е подобро да се изгради барем повнатре, но тука е улицата, пристапот а и самиот влез на објектот.Други алтернативи не гледам освен пешачки патеки од страна или во краен случај да поминеш преку теренот.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 05-Oct-2015 at 09:31
Jas mislam deka zabegan komentira vrz osnova na fotografiite i deka ne bil da go vidi objektot na lice mesto. Edno e fotografija drugo e vo zivo da se vidat rabotite.
Back to Top
ace.sk View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 02-Apr-2015
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ace.sk Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 05-Oct-2015 at 10:51
ne mi e jasno samo kako na 14 000 m2 ke sobere 3 fudbalski terena i + zgrada so soblekuvalni itn. osven ako terenite ne bidat pomali....
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 05-Oct-2015 at 17:38
Originally posted by kultuzin

Jas mislam deka zabegan komentira vrz osnova na fotografiite i deka ne bil da go vidi objektot na lice mesto. Edno e fotografija drugo e vo zivo da se vidat rabotite.
видов и на локација што е направено...
ова на сликите е помалиот од двата објекти на рендерите и другиот ќе биде веднаш до него

и повторно, не велам дека ова е некоја катастрофа, туку дека скоро без никаква измена на проектот, можело да биде многу подобро изведено за подобар визуелен ефект
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 05-Oct-2015 at 17:44
Originally posted by jyvationНикој не спомна да се изградат уште кинески ѕидови, туку дека се потресовме за еден објект кој е со димензии сто пати помал од дотичниот.
Нормално дека е подобро да се изгради барем повнатре, но тука е улицата, пристапот а и самиот влез на објектот.Други алтернативи не гледам освен пешачки патеки од страна или во краен случај да поминеш преку теренот.
зборам за тоа двата објекта да бидат на другата страна од теренот од кај кејот, а теренот можеш да го поместуваш како сакаш
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12544
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 02-Nov-2015 at 09:40
ФОТО ВЕСТ: Во Градскиот парк се најде место и за фудбалска академија

Ослободена од надоместокот за уредување на градежното земјиште од Градот Скопје, фудбалската академија во Градскиот парк за половина година е речиси целосно завршена. Фирмата „Балкан констракшн груп“ на рускиот бизнисмен Сергеј Самсоненко успеа да реализира голем дел од градежните работи за издигнување на спортскиот комплекс. Трите фудбалски игралишта се веќе оградени, и допрва треба да се постави тревниот тепих за одигрување на натпревари. Еден од двата објекти е издигнат на ниво на карабина, застаклениот надворешен дел од објектот е завршен, додека внатрешноста допрва ќе се уредува. Во него треба да се сместат шесте соблекувални и предавалната за теориска настава на децата.

И покрај тоа забрзано се одвиваат градежните работи на овој комплекс, инвеститорот се уште не ја почнал изградбата на второто здание од академијата, кое се наоѓа локацијата покрај самата улица што води кон Градскиот парк. Во овој дел од објектот треба да се сместат содржини од комерцијални и угостителски намени, како што е кафетерија и фан-шоп на фудбалскиот клуб „Вардар“. Ако нема изненадни промени во Деталниот урбанистички план, на оваа локација треба да никне објект за спорт и рекреација единствено со приземје и еден кат.

Ветувањата на инвеститорот беа дека на една од најатрактивните градежни парцели во Скопје ќе се вложат два милиони евра исклучиво во развој на спортот. За купување на земјиштето на почетокот од февруари годинава, рускиот инвеститор плати над 34,1 милиони денари, односно по 2.420 денари за метар квадратен. Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски тогаш изрази незадоволство од ниската цена по која е продадена оваа примамлива парцела. Идејното решение за фудбалската академија во Градскиот парк го изработи Тања Добровотски.

http://www.build.mk/?p=47004
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12544
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 03-Feb-2016 at 18:30
Денешни фотки...

За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 29-Feb-2016 at 14:24
(ФОТО) Фудбалската академија на Вардар наскоро со супер изглед
http://vardarfans.mk/index.php/fk_varadar/fudbalskata-akademija-vardar-pri-kraj
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12544
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 09-Mar-2016 at 18:14
Фотографија на Кочо Сотировски, од пред некој ден...

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12544
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 26-Mar-2016 at 15:53
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.