build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фудбалска академија на Фк Вардар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Nilea View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Feb-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Nilea Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 28-Mar-2016 at 22:57
Sto e ova ? akademija so 1 teren ?. Vo zapadot peto ligashi imaat po 3-4 tereni. Zboruva za evropski uslovi a ova tragedija nema ni balkanski uslovi.Edited by Nilea - 28-Mar-2016 at 22:58
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 68
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 03-Apr-2016 at 17:48


Edited by SkopjeZaVardar - 03-Apr-2016 at 17:49
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1867
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 04-Apr-2016 at 16:15
Објектот им е многу симпатичен
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 819
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 05-Apr-2016 at 06:16
Од оваа перспектива навистина делува ненаметливо во однос на стадионот.......за разлика од кинескиот ѕид
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 28-Apr-2016 at 12:53
Вардар ја отвори својата фудбалска академија

Edited by Navigator - 28-Apr-2016 at 13:01
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 28-Apr-2016 at 12:59
Цела галерија

Edited by Navigator - 28-Apr-2016 at 13:00
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 28-Apr-2016 at 13:07
Баш ме интересира што зградетина ќе никне на онаа друга парцела веднаш до оваа академија. Живо сум заинтересиран.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 28-Apr-2016 at 13:38
Предобро излезе академијата. Објектот ненаметлив, модерен, вклопен во околината. Се надевам дека многу таленти ќе излезат од ова академија.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 28-Apr-2016 at 14:26
Originally posted by BOJAN

Баш ме интересира што зградетина ќе никне на онаа друга парцела веднаш до оваа академија. Живо сум заинтересиран.
таму е вториот објект од истиот комплекс, малце е поголем од овој што е завршен
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 28-Apr-2016 at 16:10
Фино изгледа, ненаметливо, скромно, а сепак модерно и добро.
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4188
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 28-Apr-2016 at 18:36
Фудбалската Академија на ФК Вардар - Велигденски подарок за идните генерации

По повод големиот христијански празник Велигден, ФК Вардар на најмладите во Македонија им подарува Фудбалска академија со највисоки светски стандарди.Фудбалската академија ФК Вардар, е институција за развој на млади фудбалски индивидуи кои директно треба да влијаат на фудбалската иднина во Македонија. Работата е организирана според стандардите на еминентните клубови кои се натпреваруваат во Лигата на шампионите – која исто така е цел и план на ФК Вардар. Овој проект е од суштествено значење за националните интереси на Р. Македонија поради фактот што секое детенце кое е член на Фудбалската академија Вардар е 100 отсто потенцијал да стане македонски репрезентативец.Социјалниот апсект од реализацијата на овој капитален објект е директниот инпут кон развој на спортот и здрави спортски навики кон младите, а исто така овој проект е директна бариера на младите од актуелните пороци на 21-от век кои се застапени насекаде на светот, па и во Република Македонија.Голема чест ни е да Ве информираме, дека институција од овој тип се гради за прв пат во историјата на Република Македонија и ќе биде локален и регионален лидер во креирањето на нови фудбалски надежи. Од компаративен аспект би сакале да потенцираме дека најблиску во регионот академија од ваков тип има фудбалскиот клуб Партизан, кој реално продуцира фудбалски таленти и е дел од еминентните фудбалски натпреварувања како Лигата на Европа и групната фаза на Лигата на шампиони.

“Објектот е проектиран од Балкан Груп Констракшн. Се работи за модерен дизајн во елипсовидна форма, согласно со просторот и во насока на визуелна адаптација со Националната Арена Филип Втори. Фудбалската академија ФК Вардар е со површина од 1152m2 во кој се сместени 6 соблекувални за децата и тренерите, простор за видео презентации, администатиен простор и други помошни простории. Сите останати простории се опремени централна вентилација со греење и ладење, како и со подно греење. Обезбедени се 50-тина паркинг места, за потребите на објектот. Објектот е осветлен со лед светилки, кои навечер даваат посебен ефект и амбиент. Во екстериерот и ентериерот на објектот доминираат црвената и црната боја и амблемите како симбол на ФК Вардар” изјави Марио Кофилоски директор на Фудбалската академија ФК Вардар на денешната презентација на овој објект кој е од есенцијална важност за развојот на фудбалот како спорт во Македонија.Денес во ФК Вардар професионално тренираат 400 млади деца, додека дел од фудбалската академијата се вкупно 1000 дечиња. Со реализацијата на оваа институција поттикнавме голем интерес кај јавноста и го подигнавме нивото на репутација од аспект на високи стандарди во едукација и напредок на фудбалери од најмладите категории како стартна основа за изградба на идни врвни поединци од светски калибар.

“Терените се со вештачка трева поради можноста тренинзите да се одвиваат во разни временски услови. Сите услови што ги нуди академијата се одговараат со високите стандарди на професионалните клубови од светски ранг. Слободно можам да кажам дека академијата на ФК Вардар ги исполнува сите услови за создавање на врвни фудбалери кои во иднина ќе ги гледаме во некои големи европски клубови. “ – изјави Павел Неделковски координатор на детската школа ФК Вардар.http://www.fkvardar.mk/vesti/fudbalskata-akademija-na-fk-vardar-veligdenski-podarok-za-idnite-generacii
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 29-Apr-2016 at 02:33
Originally posted by zabegan

Originally posted by BOJAN

Баш ме интересира што зградетина ќе никне на онаа друга парцела веднаш до оваа академија. Живо сум заинтересиран.
таму е вториот објект од истиот комплекс, малце е поголем од овој што е завршен


Сакаш да кажеш допрва ќе се гради и втор објект до академијата? Која ќе му биде намената?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 29-Apr-2016 at 18:19
Originally posted by mr bombastic

Originally posted by zabegan

Originally posted by BOJAN

Баш ме интересира што зградетина ќе никне на онаа друга парцела веднаш до оваа академија. Живо сум заинтересиран.
таму е вториот објект од истиот комплекс, малце е поголем од овој што е завршен


Сакаш да кажеш допрва ќе се гради и втор објект до академијата? Која ќе му биде намената?
од истиот проект е, за академијата, објектот изгледа исто како овој, само што малку поголема маркица има, а инаку е иста висина (имаш рендери поназад во темава, да не се мачам да ги барам сега)

можеш одма подоле и мене да ме видиш како се бунам за положбата на објектите кои можеше да бидат поставени од страната на Вардар, каде што и онака е веќе уништена визурата на стадионот

Edited by zabegan - 29-Apr-2016 at 18:20
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 16-May-2016 at 10:13
За сè има вторпат
Back to Top
kengur View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Jan-2015
Online Status: Offline
Posts: 5
  Quote kengur Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 02-Jun-2016 at 05:54
Академијава е супер но на погрешно место околу стадионот треба да биде отворен простор парк со мал плоштад и угосителски објекти а не терени
Сепак ова е градски стадион не спортско село Живи глупости замисли го сега ова кога е полн стадион каква гужва ке се створи.


Edited by kengur - 02-Jun-2016 at 05:55
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 68
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 02-Jun-2016 at 09:43
И по некој споменик со фонтана. Тоа земјиште е единствено нешто што му припаѓа на клубот од кога стадионот му беше одземен уште пред да дојде моменталнава управа, и е супер што конечно го средија. Јас освен угостители незнам кој друг нормален би предложил околу спортски објект да никнуваат места како "Кај Вршац".
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 05-Dec-2017 at 02:10

објектот е топ, и посекако невозможно добра замена за старите билетари тука, но, од пост #22 како профил оваа визура си бара уште еден ист таков објект од спротива, нека биде тоа акдемија пр. за млади судии ако воопшто некогаш и ним им дадеме форца [1][2] ...

камо и кинеакиот ѕид да беше во ист стил, а ко таков да го направеа спортски центар или бар спортски хотел ... дали на уставен суд може да се оспори дуп-от кој го срочила општина Центар, она ко што Грчев го оспоруваше Ск'14 ...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.