build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Купување на парцела со непознат сопственик

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
a.ivanovski View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 15-Jul-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote a.ivanovski Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Купување на парцела со непознат сопственик
    Posted: 15-Jul-2015 at 16:45
Добар ден.

Ме интересира ако некој знае да ми објасни како може да купам земјиште, односно парцела која што во катастар е заведена со непознат сопственик?
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3605
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 17-Jul-2015 at 03:38

ako nema vpisano fizicko lice, sigurno zaradi iks pricini so prethodniot sopstvenik, sudska blokada ili danocen dolg, verojatno pravoto na sopstvenost e ponisteno na prethodniot sopstvenik, a po difolt toa znaci drzaven imot

Почитувани, ви пишувам од странство. Во 2006 купив плац се води како нива во Волково и имам поседовен лист на мое име со платени трошоци/даноци. Сега кога бев во Скопје извадив по ново имотен лист и како сопственик стои непознато и Република Македонија и квадратурата е помала. Ве молам објаснете ми што е работата и упатете ме како се исправа оваа грешка? Благодарам однапред.

Почитувани, Доколку имотот е со незапишани права во катастарот на недвижности, потребно е да доставите геодетски елаборат при што предметната недвижност ќе Ви биде запишана согласно старата катастарска евиденција, доколку немате правен основ. Со почит, Агенција за катастар на недвижности

http://www.uslugi.gov.mk/Prasanja.aspx?UslugaID=2a69035f-3903-4898-aa53-2101430211fc

Back to Top
a.ivanovski View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 15-Jul-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote a.ivanovski Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 17-Jul-2015 at 04:09
Max ti blagodaram na odgovorot. Znaci sepak ostanuva da cekam da vidam kako ke se zavede vo katastar. Za prodazba na drzavno zemjiste vo opstini koi sto nemaat pravo sami da go prodavaat zemjisteto ke treba da cekam da go objavi ministerstvo za transport i vrski, a togas cisto se somnevam deka jas ke go kupam hehe
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.110 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.