build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Нов објект на АДСДП
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нов објект на АДСДП

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10407
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Нов објект на АДСДП
    Posted: 25-Apr-2017 at 08:37
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10407
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 19-Mar-2017 at 22:51
За сè има вторпат
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 360
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 20-Jan-2017 at 14:25
Иако ова што се гради по Скопје нема ни Б од Барок, сепак ако вака се продолжи, Барокот ќе стане најомразен стил во матрицата на неговите граѓани...
.....   .......
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 489
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 18-Jan-2017 at 09:07
Штанц машина

Барем нека ја направат бело, као МОБ.

Edited by Bojan10 - 18-Jan-2017 at 09:10
Од чаламот си патиме!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 449
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 28-Oct-2016 at 13:12
Еве една денешна фотка
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3071
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 10-Aug-2016 at 10:54
Кога ќе се погледне зградава од страна кај платото на МОБ, објектот изгледа сосема пристојно. Но, кога ќе го погледнете од главната улица, мене ми изгледа навистина габаритно, во форма на кулиса што треба да го затскрие МОБ.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10407
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 10-Aug-2016 at 08:56
Уште една накинџурена кулиса, ништо повеќе.
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4185
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 10-Aug-2016 at 07:42
ФОТО ВЕСТ: Се издигнува „барокниот“ објект на АДСДП кај МОБ

На просторот на некогашниот парк кај Македонската опера и балет, АДСДП веќе една година забрзано работи на издигнување на нов „барокен“ објект. Зданието со шест ката и површина од 6.400 метри квадратни треба да обезбеди канцелариски простории за 180 вработени од ова претпријатие. Екипите на градежната фирма „Декон-Ком“ успеаја да издигнат пет ката од бетонската конструкција на објектот, чија изградба во моментов ја чини државата над 10,1 милиони евра. Зошто се гради овој објект на маркичка залепена до МОБ засега никој не открива, но од АДСДП подолг период не кријат дека се во потрага по нов административен простор како замена за бараките на улица „Орце Николов“.

1.


2.


3.


4.


Активностите за изградба на административното седиште на АДСДП се очекува да завршат во наредните 12 месеци. Дел од објектот е наменет и за деловни простории, кои е предвидено да зафатат 408 метри квадратни. Новата зграда се извишува според победничкото идејно решение на Жарко Чаушевски и основниот проект изработен од „Архитектоника“ од Скопје. Со издигнувањето на овој објект од „Скопје 2014“, заедно со идната зграда на Народната банка до неа, Македонската опера и балет ќе биде целосно оградена и невидлива под напливот на владини објекти околу неа.

http://www.build.mk/?p=51588
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3570
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 05-Aug-2016 at 17:23
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2308
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 09-Sep-2015 at 17:51
Originally posted by King

Originally posted by fichot

А на кого му плаќаат кирија моментално АДСДП? Чии се бараките во ДебарМаало? Ѓоко?

---------

Патем, ова е некоја нова финта, оправдување за СК014 кое до сега барем не било употребено - да потрошиме милијарда евра народни пари во изградба на секој можен агол, да не случајно некој не му текне да дојде да вложи приватен капитал.. абе вие потешки комуњари сте и од комуњарите.Убав говор, а фактите се следни, на местото на сегашните бараки ќе се градат згради кои што АДСДП ќе ги продаде, вработените нема да работат во голубарници со азбестен покрив, претпријатието ке има нови деловни простории, а на место на старите ке направи профит преку новоизградените згради. Комуњарски пристап.Да ама за кириите не чув ништо? Башка може тој инвеститор да отстапи дел од тоа што ќе гради на АДСДП. Многу едноставно и некомуњарски. А овде нека си седи неопходното за градот зеленило.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3071
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 09-Sep-2015 at 09:53
Originally posted by JovanOdGjorche

Уште од иамам пречуство дека 9 катново чудо ќе испадне многу слично на палатана кај музеј на град Скопје, но тоа е... Има некој рендер како ќе изгледа зградичево?


Друже, нема рендер за овој објект, тоа е актуелна состојба што се влече едно 2-3 години наназад за сето она што се гради од Скопје 2014. И не можеме да очекуваме нормалност од целата оваа работа, кога станува збор за проект што е одраз на личните фрустрации и омраза на премиерот. Да се разбереме, целокупниот проект не се гради од љубов према градот, туку од омраза кон сето она што е направено од `63 па наваму.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 09-Sep-2015 at 09:36
Уште од иамам пречуство дека 9 катново чудо ќе испадне многу слично на палатана кај музеј на град Скопје, но тоа е... Има некој рендер како ќе изгледа зградичево?
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 655
  Quote King Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 09-Sep-2015 at 07:30
Originally posted by fichot

А на кого му плаќаат кирија моментално АДСДП? Чии се бараките во ДебарМаало? Ѓоко?

---------

Патем, ова е некоја нова финта, оправдување за СК014 кое до сега барем не било употребено - да потрошиме милијарда евра народни пари во изградба на секој можен агол, да не случајно некој не му текне да дојде да вложи приватен капитал.. абе вие потешки комуњари сте и од комуњарите.Убав говор, а фактите се следни, на местото на сегашните бараки ќе се градат згради кои што АДСДП ќе ги продаде, вработените нема да работат во голубарници со азбестен покрив, претпријатието ке има нови деловни простории, а на место на старите ке направи профит преку новоизградените згради. Комуњарски пристап.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2308
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 09-Sep-2015 at 00:37
А на кого му плаќаат кирија моментално АДСДП? Чии се бараките во ДебарМаало? Ѓоко?

---------

Патем, ова е некоја нова финта, оправдување за СК014 кое до сега барем не било употребено - да потрошиме милијарда евра народни пари во изградба на секој можен агол, да не случајно некој не му текне да дојде да вложи приватен капитал.. абе вие потешки комуњари сте и од комуњарите.Edited by fichot - 09-Sep-2015 at 00:40
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6555
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 08-Sep-2015 at 20:06
Се согласувам дека требаше МНТ да има видик барем од некоја страна. Вероватно нешто пробале со оние столбовите, но е малку.

Ако е утеха,пак ќе повторам-во следните 10-20 години со сигурност секоја педа ќе биде завземена, и тоа на подрзок начин него сега-од тајкуни правејќи свои кули со кои ќе си ја докажуваат моќта9со сигурност со хелиодроми на крововите).

ПС:Љ.Г. замина во таборот на А.Ж. баш со ветување на некојси маркици од другата страна на Вардар, но овие му понудиле ``нешто што неможи да го одбие``
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3071
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 08-Sep-2015 at 19:05
Originally posted by gjoko

Кажа премиерот дека дел од просториите ќе се даваат под наем, и од ќиријаши ќе станат станоиздаватели. Од плус во минус.

И плус за нешто што е премиерот СИГУРНО во право, најголемо крештење на опозицијата(и овде и таму) се прави кога владата започнува со градба на нов објект....

како да урива со багери и динамит


Gjoko, владата веќе неколку години наназад се обидува да ги уништи сите водечки објекти од постземјотресно Скопје. МОБ е еден од најрепрезентативните градби во Скопје, објект по чиј пример се градени слични објекти во Париз и Осло. Објект кој е дело на мошне познати словенечки архитекти, и здание по кое луѓето однадвор ни се восхитуваа.

И сега премиерот сака да го загради од сите страни. Тоа е проблемот Ѓоко, многу е едноставен. Оваа зграда на АДСДП можеше да биде изградена на милион други локации во Скопје.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6555
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 08-Sep-2015 at 17:57
Кажа премиерот дека дел од просториите ќе се даваат под наем, и од ќиријаши ќе станат станоиздаватели. Од плус во минус.

И плус за нешто што е премиерот СИГУРНО во право, најголемо крештење на опозицијата(и овде и таму) се прави кога владата започнува со градба на нов објект....

како да урива со багери и динамит
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3071
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 08-Sep-2015 at 17:14
Originally posted by fichot

Па еве на пример изгледот на објектот. Како и изгледот на останатите (ако ги имало) предлози на конкурсот.


Navigator, сакам прво УРБАНИСТИЧКО ОБРАЗЛОЖЕНИЕ, зошто до една зграда, без разлика колку е значаен симбол на Скопје, се лепи друга зграда?
Второ, сакам АРХИТЕКТОНСКО ОБРАЗЛОЖЕНИЕ на авторот на трудот за изгледот на зградата, контактот на неговото решение со непосредната околина
Трето, сакам да знам зошто немаше архитектонска изложба од Конкурсот за овој проект. Да видиме колку е добар Чаушевски, а колку се добри другите трудови на авторите.
Четврто, сакам да знам зошто АДСДП гради токму на оваа локација. Си имаат атрактивна локација од неколку илјади квадратни метри, можат во соработка со Министерството за транспорт и врски да најдат приватен инвеститор без пари да го изградат објектот преку јавно-приватно партнерство.
Петто, зошто се шират разни невистини од страна на власта. На пример, дека АДСДП плаќа кирии, па дека енергетска ефикасност на објектот ќе се спровела врз зградата.
Шесто, зошто им е потребен простор од над 6.000 метри квадратни на 180 вработени? Што ќе прават во објектот, пинг-понг и хокеј ли ќе изграат?
Седмо, осум милиони евра за една зграда е богами голема сума на пари. Образложение барам за висината на оваа сума.
...
Има уште доста, ми се чини дека е доволно за Навигатор.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2308
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 08-Sep-2015 at 13:57
Па еве на пример изгледот на објектот. Како и изгледот на останатите (ако ги имало) предлози на конкурсот.
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 630
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 08-Sep-2015 at 13:27
Не разбрав, кои се непознатите за објектот во текстот на Бојан од погоре?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2017  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.