build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Нов објект на АДСДП
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нов објект на АДСДП

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2308
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 09-Sep-2015 at 17:51
Originally posted by King

Originally posted by fichot

А на кого му плаќаат кирија моментално АДСДП? Чии се бараките во ДебарМаало? Ѓоко?

---------

Патем, ова е некоја нова финта, оправдување за СК014 кое до сега барем не било употребено - да потрошиме милијарда евра народни пари во изградба на секој можен агол, да не случајно некој не му текне да дојде да вложи приватен капитал.. абе вие потешки комуњари сте и од комуњарите.Убав говор, а фактите се следни, на местото на сегашните бараки ќе се градат згради кои што АДСДП ќе ги продаде, вработените нема да работат во голубарници со азбестен покрив, претпријатието ке има нови деловни простории, а на место на старите ке направи профит преку новоизградените згради. Комуњарски пристап.Да ама за кириите не чув ништо? Башка може тој инвеститор да отстапи дел од тоа што ќе гради на АДСДП. Многу едноставно и некомуњарски. А овде нека си седи неопходното за градот зеленило.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3570
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 05-Aug-2016 at 17:23
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4185
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 10-Aug-2016 at 07:42
ФОТО ВЕСТ: Се издигнува „барокниот“ објект на АДСДП кај МОБ

На просторот на некогашниот парк кај Македонската опера и балет, АДСДП веќе една година забрзано работи на издигнување на нов „барокен“ објект. Зданието со шест ката и површина од 6.400 метри квадратни треба да обезбеди канцелариски простории за 180 вработени од ова претпријатие. Екипите на градежната фирма „Декон-Ком“ успеаја да издигнат пет ката од бетонската конструкција на објектот, чија изградба во моментов ја чини државата над 10,1 милиони евра. Зошто се гради овој објект на маркичка залепена до МОБ засега никој не открива, но од АДСДП подолг период не кријат дека се во потрага по нов административен простор како замена за бараките на улица „Орце Николов“.

1.


2.


3.


4.


Активностите за изградба на административното седиште на АДСДП се очекува да завршат во наредните 12 месеци. Дел од објектот е наменет и за деловни простории, кои е предвидено да зафатат 408 метри квадратни. Новата зграда се извишува според победничкото идејно решение на Жарко Чаушевски и основниот проект изработен од „Архитектоника“ од Скопје. Со издигнувањето на овој објект од „Скопје 2014“, заедно со идната зграда на Народната банка до неа, Македонската опера и балет ќе биде целосно оградена и невидлива под напливот на владини објекти околу неа.

http://www.build.mk/?p=51588
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10407
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 10-Aug-2016 at 08:56
Уште една накинџурена кулиса, ништо повеќе.
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3071
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 10-Aug-2016 at 10:54
Кога ќе се погледне зградава од страна кај платото на МОБ, објектот изгледа сосема пристојно. Но, кога ќе го погледнете од главната улица, мене ми изгледа навистина габаритно, во форма на кулиса што треба да го затскрие МОБ.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 449
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 28-Oct-2016 at 13:12
Еве една денешна фотка
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 489
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 18-Jan-2017 at 09:07
Штанц машина

Барем нека ја направат бело, као МОБ.

Edited by Bojan10 - 18-Jan-2017 at 09:10
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 360
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 20-Jan-2017 at 14:25
Иако ова што се гради по Скопје нема ни Б од Барок, сепак ако вака се продолжи, Барокот ќе стане најомразен стил во матрицата на неговите граѓани...
.....   .......
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10407
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 19-Mar-2017 at 22:51
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10407
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 25-Apr-2017 at 08:37
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.047 seconds.

Copyright ©2007 - 2017  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.