build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нов објект на АДСДП

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Нов објект на АДСДП
    Posted: 07-Sep-2015 at 20:08
Пошто се во мода критички кометари, и никој не пренесува позитивни вести, ќе ставам само линк на информацијата за почетокот на градбата на новиот административен објектhttp://republika.mk/?p=477599
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 07-Sep-2015 at 21:02
Не знам колку ова е позитивна вест, ама за тука е...

ФОТО ВЕСТ: Се сечат дрвја кај МОБ, нов „барокен“ објект на повидок

Без никаква најава, викендов започнаa подготовки за изградба на нова „барокна“ зграда во паркот кај Македонската опера и балет. На терен се сечат дрвјата на една од малкуте преостанати зелени површини во Мал Ринг, додека градежните машини ги вршат подготвителните работи за претстојниот ископ. Новото административно здание ќе обезбеди канцелариски простор од 10.179 метри квадратни за вработените во државните институции, а како инвеститор се јавува Акционерското друштво за стопанисување со станбен и деловен простор (АДСДП). Објектот ќе има приземје, седум ката и поткровје.

Почетокот на изградбата на овој „барокен“ објект од проектот „Скопје 2014“ го следи целосен молк од инвеститорот. На веб-страницата на Бирото за јавни набавки не е објавен договорот со изведувачот на градежните активности, иако на градилиштето веќе се работи. До денешен ден пред македонската јавност не е претставено победничкото идејно решение на авторот Жарко Чаушевски, ниту пак основниот проект изработен од студиото „Архитектоника“ од Скопје. Без никакви информации е оставена македонската јавност и во однос на прашањето зошто мора целосно да се огради еден од последните симболи на пост-земјотресно Скопје, објектот на Македонската опера и балет.

Огласот за изградба на „барокната“ зграда на АДСДП беше публикуван на почетокот од јуни годинава. Инвеститорот во тендерската постапка проценуваше дека објектот ќе чини 7 милиони евра, но нема никакви информации колкава е финалната сума за овој проект. На терен денеска работеа градежни екипи на фирмата „Декон-Ком“ од Скопје, која претходно работеше на изведба на зградата на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги кај хотел „Бристол“.

Текст, фото: Бојан Блажевски
bojan.blazevski@build.mk

http://www.build.mk/?p=46091
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 07-Sep-2015 at 21:09
Sekogaš rušenjeto(Kosmos) moži da se pretstavi kako dobra rabota i gradenjeto(kako ovoj objekt) da se pretstavi kako loša, no ne e taka. Taka e samo vo politikata
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 07-Sep-2015 at 21:23
Ќе им дојде крајот и на околинозадушувачиве
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 07-Sep-2015 at 21:32
На жалост се лажиш, иднината сигурно носи све повеќе завземање на централниот простор без оглед кој ќе биди на власт на централно и локално ниво. Се кладам со било кој дека за 10 години ќе бидат завземени скоро сите слободни површини за градба/ Ќе се завземаат паркинзи со образложение за подземни и катни гаражи како надокнада, зелени површини а надокнада ``садење на други дрва``, Маџир Маало ќе го снајде судбината на дебар маало....
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-Sep-2015 at 00:23
Originally posted by gjoko

Sekogaš rušenjeto(Kosmos) moži da se pretstavi kako dobra rabota i gradenjeto(kako ovoj objekt) da se pretstavi kako loša, no ne e taka. Taka e samo vo politikata
Ајдеее? Која е добрата страна на овој објект? Освен што ќе го доскрие МОБ нели.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 08-Sep-2015 at 08:15
Равенка со многу непознати е новиот „барокен“ објект на АДСДП

Македонскиот премиер Никола Груевски и директорот на АД за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор Цветко Грозданов денеска го поставија камен – темелникот на новата административна зграда на ова акционерско друштво, која ќе се гради на просторот на паркот кај објектот на Македонска опера и балет. За изградба на новата зграда од проектот „Скопје 2014“ ќе се потрошат 520 милиони денари во наредните две години. Зградата со шест ката и површина од 6.400 метри квадратни треба да обезбеди канцелариски простор за 180 вработени на АДСДП. Дополнително, предвидени се девет деловни простории од 408 метри квадратни наменети за давање под закуп на приватни субјекти.„Проектите како овој се одличен чекор напред кон модернизација на државниот апарат. Во таа насока од година во година го намалувамe бројот на институции за кои се плаќа кирија, сместени во дотраени објекти од времен карактер и во кои е тешко да се обезбедат добри услови за работа“, истакна во својот говор премиерот Груевски. Директорот Цветко Грозданов рече дека изградбата на објектот ќе претставува оправдано економско вложување на подолг временски период.

Но, дали тврдењата за надминување на проблемот со кирии и проблемот со енергетска ефикасност се вистинската причина за изградба на овој објект? Според важечката регулатива, секое ново здание на територијата на земјава мора да ги испочитува пропишаните барања за енергетска ефикасност, за што на крајот од изградбата треба да добие и енергетски пасош. А токму такви објекти требаше да бидат двата новопланирани објекти, на местото на некогашните бараки на АДСДП во населбата Дебар Маало. На оваа исклучително атрактивна локација од 5.675 метри квадратни е лоцирано градежно земјиште за подигање на две згради со приземје, четири ката и поткровје, со намена за комерцијални и деловни дејности.

Од целокупниот канцелариски простор со површина од 19.395 метри квадратни, АДСДП можеше да обезбеди бесплатни канцеларии преку јавно – приватно партнерство со домашен или странски партнер. Кон крајот на ноември 2012 година за оваа цел беше распишан оглас за продажба на примамливото земјиште, со кое акционерското друштво требаше да добие без пари дури 4.000 метри квадратни за сместување на вработените. Засега никој од надлежните институции не излегува со информации зошто не е реализиран овој проект.

На денешниот настан со своја реакција се јавија и од опозициската партија СДСМ. Тие велат дека премиерот Никола Груевски се занимава со луксуз и раскош на барокни згради, наместо со реалните потреби на граѓаните. „За канцеларии на 180 административци воопшто нема потреба да се потрошат над 8 милиони евра, пари на граѓаните. Нови простории за АД за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор може да се обезбедат со многу помалку пари, преку поскромен објект, современ и енергетски ефикасен, согласно најновите стандарди“, истакнуваат од СДСМ.

Новата административна зграда на АДСДП ќе ја гради фирмата „Декон-Ком“ од Скопје, врз основа на изготвеното идејно решение на авторот Жарко Чаушевски и по основен проект на студиото „Архитектоника“ од Скопје. До денешен ден пред македонската јавност не е претставен архитектонскиот труд за идниот објект, ниту пак е образложено од кои причини мора од сите страни да се огради објектот на Македонската опера и балет.

Бојан Блажевски
bojan.blazevski@build.mk

http://www.build.mk/?p=46101
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 08-Sep-2015 at 11:31
Originally posted by fichot

Originally posted by gjoko

Sekogaš rušenjeto(Kosmos) moži da se pretstavi kako dobra rabota i gradenjeto(kako ovoj objekt) da se pretstavi kako loša, no ne e taka. Taka e samo vo politikata
Ајдеее? Која е добрата страна на овој објект? Освен што ќе го доскрие МОБ нели.


Кога ќе ви шлапнат некои тајкуни приватни објекти на секој слободен простор во Скопје, ќе сватиш што ти зборувам.

Што мислиш, кој ги финансира во кампањата кандидатите? Па оние кои меркаат некои маркици. Зарем бензиската во Буњаковец не Ви ги отвори очите што планираат градоначалниците од ДВЕТЕ страни?

Затоа секогаш ќе подржам градење на државен објект. Има разлика, а на плацот и онака му нема спас( погледни надолу тоа црвеното ќе ти стане јасно)
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 08-Sep-2015 at 12:22
Работата е што тоа до пред некоја година (заедно со сите тие околу него покрај вардар) не беше плац, туку зеленило/пешачка зона. А добро е познато која власт ги направи тие промени (и сеуште ги прави).


Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 08-Sep-2015 at 12:30
Originally posted by gjoko

Originally posted by fichot

Originally posted by gjoko

Sekogaš rušenjeto(Kosmos) moži da se pretstavi kako dobra rabota i gradenjeto(kako ovoj objekt) da se pretstavi kako loša, no ne e taka. Taka e samo vo politikata
Ајдеее? Која е добрата страна на овој објект? Освен што ќе го доскрие МОБ нели.


Кога ќе ви шлапнат некои тајкуни приватни објекти на секој слободен простор во Скопје, ќе сватиш што ти зборувам.

Што мислиш, кој ги финансира во кампањата кандидатите? Па оние кои меркаат некои маркици. Зарем бензиската во Буњаковец не Ви ги отвори очите што планираат градоначалниците од ДВЕТЕ страни?

Затоа секогаш ќе подржам градење на државен објект. Има разлика, а на плацот и онака му нема спас( погледни надолу тоа црвеното ќе ти стане јасно)

Потполно си во право.
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 08-Sep-2015 at 13:27
Не разбрав, кои се непознатите за објектот во текстот на Бојан од погоре?
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 08-Sep-2015 at 13:57
Па еве на пример изгледот на објектот. Како и изгледот на останатите (ако ги имало) предлози на конкурсот.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 08-Sep-2015 at 17:14
Originally posted by fichot

Па еве на пример изгледот на објектот. Како и изгледот на останатите (ако ги имало) предлози на конкурсот.


Navigator, сакам прво УРБАНИСТИЧКО ОБРАЗЛОЖЕНИЕ, зошто до една зграда, без разлика колку е значаен симбол на Скопје, се лепи друга зграда?
Второ, сакам АРХИТЕКТОНСКО ОБРАЗЛОЖЕНИЕ на авторот на трудот за изгледот на зградата, контактот на неговото решение со непосредната околина
Трето, сакам да знам зошто немаше архитектонска изложба од Конкурсот за овој проект. Да видиме колку е добар Чаушевски, а колку се добри другите трудови на авторите.
Четврто, сакам да знам зошто АДСДП гради токму на оваа локација. Си имаат атрактивна локација од неколку илјади квадратни метри, можат во соработка со Министерството за транспорт и врски да најдат приватен инвеститор без пари да го изградат објектот преку јавно-приватно партнерство.
Петто, зошто се шират разни невистини од страна на власта. На пример, дека АДСДП плаќа кирии, па дека енергетска ефикасност на објектот ќе се спровела врз зградата.
Шесто, зошто им е потребен простор од над 6.000 метри квадратни на 180 вработени? Што ќе прават во објектот, пинг-понг и хокеј ли ќе изграат?
Седмо, осум милиони евра за една зграда е богами голема сума на пари. Образложение барам за висината на оваа сума.
...
Има уште доста, ми се чини дека е доволно за Навигатор.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 08-Sep-2015 at 17:57
Кажа премиерот дека дел од просториите ќе се даваат под наем, и од ќиријаши ќе станат станоиздаватели. Од плус во минус.

И плус за нешто што е премиерот СИГУРНО во право, најголемо крештење на опозицијата(и овде и таму) се прави кога владата започнува со градба на нов објект....

како да урива со багери и динамит
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 08-Sep-2015 at 19:05
Originally posted by gjoko

Кажа премиерот дека дел од просториите ќе се даваат под наем, и од ќиријаши ќе станат станоиздаватели. Од плус во минус.

И плус за нешто што е премиерот СИГУРНО во право, најголемо крештење на опозицијата(и овде и таму) се прави кога владата започнува со градба на нов објект....

како да урива со багери и динамит


Gjoko, владата веќе неколку години наназад се обидува да ги уништи сите водечки објекти од постземјотресно Скопје. МОБ е еден од најрепрезентативните градби во Скопје, објект по чиј пример се градени слични објекти во Париз и Осло. Објект кој е дело на мошне познати словенечки архитекти, и здание по кое луѓето однадвор ни се восхитуваа.

И сега премиерот сака да го загради од сите страни. Тоа е проблемот Ѓоко, многу е едноставен. Оваа зграда на АДСДП можеше да биде изградена на милион други локации во Скопје.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 08-Sep-2015 at 20:06
Се согласувам дека требаше МНТ да има видик барем од некоја страна. Вероватно нешто пробале со оние столбовите, но е малку.

Ако е утеха,пак ќе повторам-во следните 10-20 години со сигурност секоја педа ќе биде завземена, и тоа на подрзок начин него сега-од тајкуни правејќи свои кули со кои ќе си ја докажуваат моќта9со сигурност со хелиодроми на крововите).

ПС:Љ.Г. замина во таборот на А.Ж. баш со ветување на некојси маркици од другата страна на Вардар, но овие му понудиле ``нешто што неможи да го одбие``
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 09-Sep-2015 at 00:37
А на кого му плаќаат кирија моментално АДСДП? Чии се бараките во ДебарМаало? Ѓоко?

---------

Патем, ова е некоја нова финта, оправдување за СК014 кое до сега барем не било употребено - да потрошиме милијарда евра народни пари во изградба на секој можен агол, да не случајно некој не му текне да дојде да вложи приватен капитал.. абе вие потешки комуњари сте и од комуњарите.Edited by fichot - 09-Sep-2015 at 00:40
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 09-Sep-2015 at 07:30
Originally posted by fichot

А на кого му плаќаат кирија моментално АДСДП? Чии се бараките во ДебарМаало? Ѓоко?

---------

Патем, ова е некоја нова финта, оправдување за СК014 кое до сега барем не било употребено - да потрошиме милијарда евра народни пари во изградба на секој можен агол, да не случајно некој не му текне да дојде да вложи приватен капитал.. абе вие потешки комуњари сте и од комуњарите.Убав говор, а фактите се следни, на местото на сегашните бараки ќе се градат згради кои што АДСДП ќе ги продаде, вработените нема да работат во голубарници со азбестен покрив, претпријатието ке има нови деловни простории, а на место на старите ке направи профит преку новоизградените згради. Комуњарски пристап.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 09-Sep-2015 at 09:36
Уште од иамам пречуство дека 9 катново чудо ќе испадне многу слично на палатана кај музеј на град Скопје, но тоа е... Има некој рендер како ќе изгледа зградичево?
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 09-Sep-2015 at 09:53
Originally posted by JovanOdGjorche

Уште од иамам пречуство дека 9 катново чудо ќе испадне многу слично на палатана кај музеј на град Скопје, но тоа е... Има некој рендер како ќе изгледа зградичево?


Друже, нема рендер за овој објект, тоа е актуелна состојба што се влече едно 2-3 години наназад за сето она што се гради од Скопје 2014. И не можеме да очекуваме нормалност од целата оваа работа, кога станува збор за проект што е одраз на личните фрустрации и омраза на премиерот. Да се разбереме, целокупниот проект не се гради од љубов према градот, туку од омраза кон сето она што е направено од `63 па наваму.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.