build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ентериери (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2663
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Ентериери (општо)
    Posted: 03-Oct-2015 at 21:13
Мебел на Треска, претпоставувам од 70тите


2


3


4


5
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2663
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 03-Oct-2015 at 21:18
Дневна соба од 60тите. Дали во Скопје/Македонија може да се купи ваков мебел (по можност на ново)?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 03-Oct-2015 at 23:48
Половни ќе ти најдам колку сакаш во Кичево. Престру жи ги и прелакирај ги и ќе бидат како нови
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7808
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 04-Oct-2015 at 18:39
или ако нејќеш половно, ќе треба да бараш некој по нарачка да ти ги изработи, ама идејата на ѓоко е подобра и поевтина
инаку, вакво пиколино и фотељи како на првата слика, имаше баба ми, не знам што се случи со нив, ама ме потсеќаат на детство

трето, последнава фотографија од МГС ти е? ...патем најдобриот културно-историски музеј што сум го посетил во земјава

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2663
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 04-Oct-2015 at 18:45
Да, прилично е поевтино. А пиколиното е супер за помали соби.
Последната фотографија ја најдов на Facebook, според делот од плакатот десно кој е на латиница и југословенскиот грб претпоставувам дека е од некоја северна Република.

Edited by Staro Skopje - 04-Oct-2015 at 18:48
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 04-Oct-2015 at 23:14
Ова колку што знам е наречено Mid-century Modern. И последните години е многу популарен стил низ светот. Верувам дека вакви парчиња може да се најдат и кај нас но за малку посериозна цена.
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 16-Feb-2016 at 13:34


bi bilo interesno da se najdat i franshizite na treska [1]

verojatno konkurencijata si go pravela svoeto ta udirale i od spunt so dizajnite

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 14-Mar-2016 at 00:48


бидејки Треска е во стечај, а се е раскрчмено, единствено виничани можат да одговорат на думата за евентуални франшизи од минатиот век, иако како подружница се формирани далеку покасно

 

Mebel Trejd

The company is established in 1972 as OZT Treska 30.August Vinica, as part of United wood industry and forestry TRESKA Skopje, factory what was producing spring wires, mattresses, beds, school and office furniture 

https://www.gmdu.net/join-16-join-102-p1.html

 

http://www.mebel-trade.com.mk/HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 28-Mar-2016 at 03:55


вчера бев на тоа саемот за мебел и од помпезноста на пресот [1]  а со оглед кој век сме нит трага, можам слободно да кажам дека имаше попрво  ретро панаѓур него модерен саем за мебел

ајде што  беше непрегледно и натрупано, наместо програмски да беа поделени халите, нели кој каде што си закупил, просто немаше никаква анимација на посетителите со едукативни или забавни содржини,  а за саем на мебел ко за иронија немаше нит  клупа каде човек надвор да седне, ако се изостават тоа олдскул столчињата по двете кебапчилници на отворено...

од сета  понуда би ги издвоил како повпечатливи тоа  фино обликуваниот медијапан на  м-ников, арпаџик делкaните иновации на  монозеро и  асталните на ксантика, потем впечатливите фурнири  од  витрината на солопром, нормално ув-принтањето на пексиглас кај сплешбек [1] за ~ 50 евра квадрат и на крај склопивите механизми на гамгам, од гарнитури дали една две би ги пофалил, а за кујни друг нека  мрси коса

 Edited by +Protagorist - 28-Mar-2016 at 03:58
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 07-Apr-2016 at 16:19

не дека медијапанот нечини, особено артистички, но по цените по кои го есапат во европа е тешка лакрдија

https://www.miliashop.com/en/tables/7201-s-table-white-mdf-italia.html

а и кај нас глумат лудило, небаре тоа органскиот пристап го делкале во масивно дрво, сепак за разлика од струмичани виничани знаат да изненадат со ваквата понуда и ценовно, не трескаџиите, туку од нив одвоените http://mebel-vi.com.mk/indeks/proizvodi/05-klub-masi/

не дека имам против луѓе да живејат опкружени со хемија, да неречам отровна средина, но бар да се информирани дали вреди за истата да си расфрлаат азното

http://www.diffen.com/difference/MDF_vs_Plywood

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1039&PID=211162#211162HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 03-Jul-2016 at 02:10


еве уште троа медијапан

http://www.reborn.mk/smartliving-vlae/

штета за тоа еркон. таму над врата

ем ја разбива симетријата на гредата и столбот

ем фрла камен во вода

Just keep in mind that the window is usually the weakest point for energy loss, so you may get better performance out of your mini-split if you place it far away from the windows

http://www.houzz.com/ideabooks/29446243/list/10-ways-to-hide-that-air-conditioner


Edited by beTon - 03-Jul-2016 at 02:11
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 10-Jul-2016 at 18:58

има и поедноставно решение

[1] http://www.aircon.panasonic.eu/GB_en/happening/983/


а има и пореволуционерно

http://www.a-hikari.com/index_bussines.php

http://www.a-hikari.com/personal/case/


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 20-May-2018 at 13:34

незнам зошто, но венецијанери не ми се по мерак, освен можеби како дрвена варијанта на прозор и врата односно дрвени жалузини [1][2] ... затоа пак за фина Cвилена 3авеса секогаш имам убаво мислење, посебно ако прозорот е на стара камена куќа со дрвена парапетна клупа

~

а доколку Свилата е автентична [1][2] ем апстрактно дезенира [1][2] впечатокот може да биде и поуникатен

иако едноставноста плени симетрично, и во модерна и во класична атмосфера ...

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 22-Jul-2018 at 17:18

во однос пораката за оштроумно правовремено стандардизирање на угостителските објекти [1] убо би било кога во таквата категоризација би имало изворен симбол пр. типичен Вез и за ентериено уреден простор во македонски изворен стил ... логично за таков днетриер ѕидовите треба да се во камен и керамопластика, дрвена дограма и македонска орнаментика ...а може да има одреден симбол и за етно-амбиент кој за разлика од изворниот би бил потцртан со некој универзален етно симбол кој глобално е тренд или пак има асоцијација на етно, зависно како би се согласиле на тоа угостителите, што пак изнедрува по инерција и за модерните објекти некакво вакво ентериерно инфо предбележување, но тоа може да се сведе на природни или вештачки материјали наместо стилови бидејќи кај изворен и етно стил се подразбира природни материјали дека има во ентериерот ... за етно амбиент доволно е ризвук на изворност а што може да се брка индиректно, доволно би било и проектирана на видеобим изворна атмосфера или пак тапети испринтани со изворни мотиви, можеби етно килими на ѕидои ...

https://www.sbs.com.au/yourlanguage/macedonian/en/audiotrack/art-macedonian-kilim


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 22-Jul-2018 at 20:34

етно килими на ѕидои велам од проста причина што кај нас ес ретка појава и илими а не пак таписерии со изворна орнаментика! иако порано сме имале 5-ца големи Таписеристи при ДЛУМ но пред се' на апстракна уметност наклонети, додека денес не ми се верува да се најде некој рачно да врзува вака везови, иако имаме потенцијал бидејќи таписериите се нешто помеѓу ткаење килим и јамболија, а конечно доволно е и јамболии вака да закачите а да ги боите директно со македонска орнаментика за да добиете и каков таков специфичен ефект, но јамболиите се далеку потешки за одржување та и не се за секаква просторија ...

исто може вака да се оди и во однос завесите, иако сме имале и локално традиција за ткаење со свила [1][1] но за истата да се обнови би требало искуства од далечниот Исток [2][3][4] но може да се оди и со техники на боење како воден графички трансфер [5] или пак принтање ...

интересно би било кога изворните ентериери би раскажувале топтан приказна слично ко и екстериерите во најмала рака како орнаментиката би терала фрктално т.е. би се надоврзувала како бои и орнаменти вомедна целина надополнувајќи ги формите на елементите меѓусебно како визуелно колоритно така и раскажувачки орнаментално пр. оставеноста на цела сцена да има во различни пригоди различна сложувалка на композиција што е лесно иводливо само со промена на астални чаршафи и евентуално престилки за столици доколку истите не се арпаџик или резбани однисно обични бидејќи не секој може да си дозволи максимум изворен перфекцилнизам ...
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 23-Jul-2018 at 19:13

вака угостителски ако стандардизацијата е условена за соодветен симбол како топтан стилска формалност со јасно зацртани рамки, се отвора простор за уште една категоризација налик Античкa Таверна [1][2][3] а кои угостителски објекти би било логично за да дојат ваков епитет треба да се кренати со сувоѕидица, да немаат таван туку само гредоред, да имаат дрвени жалузини наместо прозори, и конечно декоративно да се испослани хоризонтално или вертикално со Мозаици [1][2][3] илити нормално Амфори и Питоси, можеби по некој антички столб илити доцноантичка керамопластика во византиски стил, иако заради сличноста со македонската изворна градба би можело овие да влезат во изворна категоризација, сепак треба да постои мотивација за поголема понуда та и нема да биде лошо строго да се издиференцираат ваквите стилови ...

претпоставувам еден ваков објект треба да има и мини амфитеатар, бар ко скулптура, иако градината може вака да се обликува во некоја мера ако не цела, се прашувам што музика тука би требало да врви за да се рече дека објектот има 100% антички амбиент, јасно харфаили некоја нејзина рудиментирана форма ко античка цитра [1] во секој случај акустична музика ...

офт. - ова наметнува озбилно прашање, во колкава мера може пример на вакви места но и на другите да има различна музика, логично соодветно на симболиката вака предбележаните места треба бар 70% од музичката атмосфера да им е соодветна за стилот, а 30% некаков кросовер со други стилови, што можеби ќе се протолкува и како 70% акустични а 30% електронски инструменти, бидејќи ретко која музичка група денес е 100% оригинална ...


Edited by Zelenikovo - 23-Jul-2018 at 19:13
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 23-Jul-2018 at 23:46

бидејќи во алкохолот е блудот, а доколку сакаме не само Христијански туку и Граѓански да не бидеме соблазна самите на себе, но и на Исламот кој кај нас е присутен во голема мера, треба особена оштроумност за индиректна стандардизација исто и на Кафетерии и Чајџилници каде не се служат алкохолиоставајќи им само ним ко специјализирани 100% Слободна Волја во декорирање на ентериерот т.е. неопходен е начин како да се етикетираат едноставно оние места кои се именувани ко Кафе Бар а таму се служи и алкохол заради дистинкција, а пред да елаборирам понатака би рекол дека и Христијаните погрешно разбрале дека виното е топтан Благословено во Библијата ... едноставно и за нас Христијаните е норма да се гледа на виното како искушение, односно алкохолите денес знаат озбилно да пореметуваат млади животи но и да фрлат цела Нација во летаргија, а неретко под изговор тоа нам ни е од Бога дозволено што и не е така ... еве интересен линк [1] каде би издвоил неколку поенти во овој контекст за да биде појасно   >    the translation "new wine" is quite erroneous. The Greek word is γλεῦκος, from which we derive our English word "glucose," meaning "sugar," and thus, "sweet." (ШИРА)   >   understand people will adjust the literal translations of the Bible in order to hear what they want to hear.   >   Also, in Isaiah 65:8, it mentions new wine being found in a cluster, which obviously is not fermented, so it clearly doesn't always have alcohol in it, at least. (Isaiah 65:8 Thus saith the LORD, As the new wine is found in the cluster, and one saith, Destroy it not; for a blessing is in it: so will I do for my servants' sakes, that I may not destroy them all.)

ако вака погледнеме на работите би било убаво и како Христијани и како Муслимани а посекако и како Хуманисти, да најдеме начин на развратот озбилно да му застанеме на пат, и не бидејќи така ќе бидеме поарни, туку бидејќи така ќе имаме помалку омраза или предрасуди кон оние кои милуваат да се опиваат ... интересно знам да речам виното е токму таман за опивање она ниту те избезумува ко жестоките пијалоци ниту пак те дрогира мутаво ко пивото, но еве сега пак кога ја сконтав етимологијата за Вино хм малку се подзамислив [1] виновен, веном, војном ...

и навистина нека каже кој под гас и на паркинг што се подразбираат кафиќи во однос кафани нема да удри во ендек, бидејќи алкохолот е супер повод за насилие, и за време веселби а не пак ако е секојдневен стрес антидот во комшилук, заради што е неопходно озбилно предбележување за такви објекти, што пак за места каде и деца излегуваат ко што се Кафиќи треба озбилна градиција, она од прва да знае некој дека овој или оној кафич е всушност алкос бар со кафе прилог за трезнење, но како!? мислам дека можеби е паметно и како анти-ризик мерка од мамурлук трезнаџии но и за јасна дистинкција оние кафиќи каде се служи алкохоли да смејат да имаат само картонски ентериер т.н. кардбоард ентериер, бар о промаши столица мамурен Чоек нема да скрши глата ти страв срам или мрза му било да оди да се трезни дома, а нели несака да фрла екстра камен по кафани и наутро, а му треба само денски аперитив пред спиење или работа, вака пак и секој еден Родител Гостин но и Инспектор од прва ќе знае каде што има на менито, а посекако и помалку е бидат ваквите места соблазна и за Хардкор Верници или пак кога во такви ќе влетаат ќе знаат дека соблазна за секс енд драгс анд р&р ги чека одма првата врата зад шанк, мислам не ме сфаќајте погрешно но многумина си забораваат работи по вециња од претходната вечер кои не стигнал персонал да ги смете!

е сега што е картонски мебел, тоа е тврдопресуван картон кој има озбилна цврстина а сепак е лесен, плус е тренд работа, ем никој нема да се лути ако го оштетиш, под претпоставка дека Комуна ќе отвори еден погон за дизајнерска картонажа, наместо само картонска амбалажа та и да биде вакво нешто ефтино а достапно и за најсиромашни места, иако оние кои се елита ќе си пазарат нормално од понадвор парчина!

https://en.wikipedia.org/wiki/Cardboard_furniture

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=481&PID=52650#52650

http://www.downtownnewhaven.com/retailsqft/whats-new/whats-new-chairigami-goes-national/

простете за исцрпниот вовед, а за простиот отвед, кој линкувано ќе ве одведи до предожби за КарЕнт, хм добро би било да може ѐчоек да си рента ваква опрема доколку сака да си приушти од време на време дизајнерски парчиња, ако ова стане Норма, колку да види дали така ќе привлече повеќе муштерии ... НЕ ЗАБОРАВАЈТЕ картонски чаши би биле исто тука норма, а ова вака може да биде и супер туристички спин ако вака колективно се согласат на ова и угостителите, воедно вака би можеле без проблем пример да добија локациски услови и за алкос-кафе-бар во природа ко излетнички места или плажи, а воедно и од километар ќе бидат препознатливи дека служат и алкохол а не се кафана ниту пак кафетерија или чајџилници, та кому што му треба одма ќе си знае и без да прашува ... останува само прашање каков симбол би имале вакви локали, можеби аут'оф'д'бокс лого
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 29-Jul-2018 at 16:51

во однос аберите од коментарите во третата болдирана фусната од постот за рурално туристички еко намештај на следниот линк [1] мисалм може тука да укажам дека конопови седала се супер издржливи и за на отворено, та чим биле најдобар избор и за Ласо заловување животни [2] или пак порано во поморство [3] та и логично од секогаш биле водоотпорни ...

изворно архитектонски се оди со пчелин восок за импрегнација

http://www.jaderope.com/bees-wax-bar.html

додека модерно имаат извадено и некое еко-епокси во Јужна Африка [1][2][3]

еко и био атмосферата дефинитивно се оригинална работа, прашање е кој во што се навикнал да се опушта, што доколку е изворно е загарантирано ...~

исто столарот во коментарите вели дека дрвените споеви се терсене за отворено, што мислам не е точно зависи само какви се т.е. како вклештени, пример во Кина или Јапонија, Пагоди има и по десетици столетија кои сеуште одолеваат на забот на времето, а не пак покуќнина ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1039&PID=190034#190034

јасно дрвото било убо импрегнирано со смоли или восоци, додека денес најчесто лакирано, а најиздрживо би било доколку е под притисок на пареа импрегнирано, незнам дали во хот-хот кај нас имаат ваков процес, но ето бар вадат свиени парчиња дрво

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1637&PID=133219#133219Edited by Zelenikovo - 29-Jul-2018 at 16:56
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 684
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 30-Jul-2018 at 12:58
Каков ентеријер за апартмани - едноставно, минималистички со чисти линиии, но сепак вкусно и функционално:

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 09-Aug-2018 at 19:41

нешто штури ѕидоите, кој каде може да си допушти да резонира вака, од изворно инстант во њускул неиоит да продолжи муабетов ни на последна а не пак на прва [1]

најблиску што би било содветно да оди после оние олдскул муабети евентуално е кросовер, иако може си во право nenad Народ нема абер ни за кроосвер а не пак изворен ентериер, иако неретко ќе испозакачат во њускул опкружување афрички вуду маски, па бар да беа некои локални пагански маскари по ѕидои, но поубо е да одат со Изворни тагои од Православна Сакралност, или Профаност, ко симболика т.е. контури од Камбанерија, или пак Охридска Лебдечка Куќа

https://www.iconwallstickers.co.uk/bell-silhouette-wall-sticker-creative-multi-pack-wall-decal-art

некој што може да си дозволи луксуз ќе оди и со топтан принт тапети, а доколку му се uv наштимани ќе може и да си ретушира лесно! кој би рекол каква фора!

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1928&PID=199198#199198

иако изворно си ет изворно ако може Чоек да се смири пред налетот на помодарски трендови, за кои треба токму вакви абери за да се свести!

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=481&PID=195756#195756

но кој за што сонува и како гледа на ѕидоите то да кажат оние од кревет што неможат да станат, зар и тие се помодари, та не секогаш нечиј суд е последен во секоја прилика, зато убо е Чоек да нема предрасуди ко нечие мислење да мора да се прифати како безусловно, не секој гледа плажерски на плажите, некој можеби ко место од каде може да отплови доплови или одмори од центрифугата и скоцканиот живот, дури тоа го чинел индиректно ... убави мисли вадат убави идеи а тие уште поубави слики тапети или мурали кој што може да си дозволи [1]


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.