build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Stop Motion клипови

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Stop Motion клипови
    Posted: 06-Jun-2008 at 17:02
Еј , имам идеа! Можеме сега да направиме еден експеримент... Баш би било кул да можеме да правиме скоро секој ден по една слика од театарот и Магос, и да ги споиме сите во едно кратко филмче за да направиме Stop motion за да може да се види како се изградил цел објект во нецела минута. Ама сега ни се укажува шанса да го направиме тоа со објект уште на самиот почеток од изградбата(мислам на хотелов). Ќе мора да се избере точен агол за сликање и секогаш од таму да се слика по една слика. Што викате?

Edited by La Linea - 06-Jun-2008 at 17:12
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 06-Jun-2008 at 17:32


Да бе, ти идеш да прошеташ у Америка, а нас тука ни даваш идеи што да сме работеле Bash LOL


Ај ко ќе се вратиш ќе те ангажираме тебе да направиш нешто такво со твојот нов апарат Big%20smile
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 06-Jun-2008 at 17:45
La Linea. Идејава ми текна уште од кога почна да се копа за магос. Правев два три дена ама ме замрзе и ништо. Инаку идеална позиција за камерата е 5 кликања десно и 5 надоле од почетната позиција, па после зум докрај.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 06-Jun-2008 at 17:46
 
Originally posted by Cloverstack



Да бе, ти идеш да прошеташ у Америка, а нас тука ни даваш идеи што да сме работеле Bash LOL


Ај ко ќе се вратиш ќе те ангажираме тебе да направиш нешто такво со твојот нов апарат Big%20smile
Од кога во Македонија се гради хотел за 4 месеци?  Се разбира јас ќе продолжам со сликање кога ќе се вратам. Со мојот нов апарат, се разбира Cool 

Edited by La Linea - 06-Jun-2008 at 17:47
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 06-Jun-2008 at 18:01
http://62.162.103.242/-wvhttp-01-/GetStillImage?camera_id=1&v=768&p=37&t=-30&z=200&b=OFF&option=skip_on_error&seq=0.9496768952040419

Овој линк пристапува кон камерата со параметри и го дава магос точно!!!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 06-Jun-2008 at 18:04
Ако може некој нека склопи некоја скрипта автоматски секој ден да се слика.

Идеја една: Секој ден сликата да се слика една минута покасно, така по одреден период ќе се слика навечер и тогаш кога ќе го пуштиме филмчето на крај ќе изгледа дека преку ноќ се изградила зградава.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 06-Jun-2008 at 18:07
Добра ти е идејава со скриптава, ама јас не знам да ја направам. Па нели ти си ни програмерот? PokeBig%20smile
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 06-Jun-2008 at 18:10
Абе не сум нешто посебно програмер, а башка сум и мрза. Ја да го програмирам ќе треба во Делфи, а нема инсталирано така да ако има некој да се нафати......
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 06-Jun-2008 at 18:27
Изволте софтвер! Кој сака нека инсталира. http://www.freshdevices.com/files/freshdow.exe
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 09-Jun-2008 at 15:26
@La Linea одлична идеја. И мене ми се врти долго време во глава нешто слично (да сликам неколку локации во Скопје секој ден) но не сум стигнал да го реализирам. Ако се договориме убаво и секој да допринесе може да направиме нешто од ова.  
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 09-Jun-2008 at 15:35
Со оглед на темпото на работа кај нас, мислам дека сликање или секој втор ден нема да прави многу разлика. Сепак градењето би траело година ипол - две, така да со 365 -547 слики, 24 фрејмови во секунда, ќе имаме градење на хотел за 15-22 секунди. Мислам дека ќе изгледа многу добро. Ќе може да биде и од повеќе агли, што само значи од неколку различни места да се слика секој ден. Баш би изгледало супер! Дури и да се направат пропусти од 2-3 дена тоа ќе кошта неколку милисекунди.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 09-Jun-2008 at 15:43
Originally posted by La Linea

Со оглед на темпото на работа кај нас, мислам дека сликање или секој втор ден нема да прави многу разлика. Сепак градењето би траело година ипол - две, така да со 365 -547 слики, 24 фрејмови во секунда, ќе имаме градење на хотел за 15-22 секунди. Мислам дека ќе изгледа многу добро. Ќе може да биде и од повеќе агли, што само значи од неколку различни места да се слика секој ден. Баш би изгледало супер! Дури и да се направат пропусти од 2-3 дена тоа ќе кошта неколку милисекунди.


Да бе топ идеја. Само треба убаво да се организираме. Релано 90% слики на форумов доаѓаат само од неколку членови што значи ќе треба посериозен ангажман од сите нас што сме редовни.

Исто така може да дефинираме вакви локации неврзано со одреден објект. На пример поглед на Плоштад Македонија од камени мост, секој ден по една слика. Замисли какво клипче ќе излезе...


Edited by pbanks - 09-Jun-2008 at 15:44
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 09-Jun-2008 at 15:52
Мене ми е само незгодно што ја давам идејава а не можам да учествувам во неа. Се надевам дека ќе почнете за да можам кога ќе дојдам и јас да се вклучам, зошто инаку би било тапа без почетните фази на изградба. Башка не верувам дека багерите ќе почнат да работат уште еден месец + уште 2 месеци да почнат да штрчат арматурите. така да и нема многу да пропуштам.

Originally posted by pbanks

Исто така може да дефинираме вакви локации неврзано со одреден објект. На пример поглед на Плоштад Македонија од камени мост, секој ден по една слика. Замисли какво клипче ќе излезе...


Thumbs%20Up Само нема да биде многу интересна снимка, дека, освен луѓе што се шетаат и дрва што ќе се мрдаат од ветрот, нема да има нешто особено интересно на клипчето. Објект во изградба е сосема друга работа

П.С.

Со задоволство би утепал цел ден на крстот на Водно да го сликам Скопје во едно деноноќие.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 09-Jun-2008 at 16:00
Originally posted by La Linea

Мене ми е само незгодно што ја давам идејава а не можам да учествувам во неа. Се надевам дека ќе почнете за да можам кога ќе дојдам и јас да се вклучам, зошто инаку би било тапа без почетните фази на изградба. Башка не верувам дека багерите ќе почнат да работат уште еден месец + уште 2 месеци да почнат да штрчат арматурите. така да и нема многу да пропуштам.


нема да пропуштиш ништо посебно. 4 месеци ~ 5 секунди ако сликаме секој ден. И јас мислам дека во првите 2 месеци би сликале само тараби


Thumbs%20Up Само нема да биде многу интересна снимка, дека, освен луѓе што се шетаат и дрва што ќе се мрдаат од ветрот, нема да има нешто особено интересно на клипчето. Објект во изградба е сосема друга работа

П.С.

Со задоволство би утепал цел ден на крстот на Водно да го сликам Скопје во едно деноноќие.


Не се сложувам. Замисли некој да почнел да слика да речеме во 1985 година. Тоа се 5.6 минути материјал. Во 5.6 минути имаш премин од комунизам (обесени слики од Тито на Ристиќева можеби или нешто слично, скроз друг сет на реклами и продавници итн) па премин во капитализам, еден тон собири (протести, прослави, концерти), реконструкција на плоштад итн итн.......... И се тоа за 5.6 минути. Само промената на рекламата за Скопско горе на Ристиќева би ми била интересна.

Водно е исто добра финта.

Послем тоа ул. Димитрие Чуповски (повторно ако го земеме периодото од '85 навака замисли само што се ќе видиме во 5.6 минути во смисла на изглед на луѓето, продавниците, колите кои се возат, гужвата)...

Абе има милион варијанти. Може да почнеме со хотелов (ама ако е добар проектот уште не сме виделе што ќе се прави) па ко ќе се вратиш да договориме и некои вакви комбинации.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 09-Jun-2008 at 16:13
Добро сега па и ти, ти збориш за процес што би траел 23 години, за на крај да добиеш филмче од 5.6 минути! Јас мислев на нешто многу пореално, па и поисплатливо.

Можеме да го фатиме и од почеток Музејот на ВМРО, па во кадарот да биде фатен и театарот, и онака не е нешто многу пропуштено. Ќе изгледа многу добро како двете градби растат една до друга Banana Магос е одма тука па и тоа би можело да се следи. Така да 3 објекти можат со голема леснотија да се следат истото важи и за Резидор кој е само на неколку минути одење. Вангелштајн и филхармонијата исто така се кандидати за филмче, така да работата не би требало да е воопшто тешка, особено не ако ја поделиме на неколку души. Не ми текнува на некои други објекти што би се граделе во брзо време. Од Веро абер нема...


значи:
-Резидор
-Магос
-Музејот на ВМРО + Театарот
-Спомен куќата на Мајка Тереза

Потенцијални кандидати се Веро, Филхармонијата и црквата на плоштад.             
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 09-Jun-2008 at 16:17
Originally posted by La Linea

Добро сега па и ти, ти збориш за процес што би траел 23 години, за на крај да добиеш филмче од 5.6 минути! Јас мислев на нешто многу пореално, па и поисплатливо.      


Незнам зошто мислиш дека е нереално Dunno Немора да го монтираме после 23 години може на 3-6 месеци да му правиме рифреш. Мислам дека е баш добра финта и дека кога би се реализирало пари би вредело.

Што се однесува до објектите. Се сложувам. Може да ни биде тоа и пракса/стандард за следење на едно градилиште.
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 09-Jun-2008 at 16:21
Одлична ти е идејава Ла Линеа, мислам дека на крај може да испадне супер клипче!

Може ова да се прошири и надвор од форумов, има еден куп блогери што шетаат низ градов со апарати, па би било кул и нив да ги вклучиме. Доколку има некој блог, нека пушти една штафета со „пример слика„ за да знаат од кој агол да сликаат другите. 
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 09-Jun-2008 at 16:26
    Да, но не можеш точно да ги пренесеш сите параметри по нет. Мора да се најдеме и во живо да договориме точни агли сликани од точна висина, па и треба да се пази на експозиција и слични глупости, бидејќи не сакаме клипчето онака, психоделично да ги менува боите - еднаш сини нијанси еднаш жолти, или па сликата да се мрда цело време. Митатос тука би помогнал многу со неговите познавања од фотографија. Башка мислам дека живее најблиску до центар, така да @mitatos кога ќе го прочиташ ова пиши што мислиш!
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 09-Jun-2008 at 16:43
Ќе да е паметно целава дискусија да ја префлам во нова нишка... ама ај после ме мрзи сеа... 
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 09-Jun-2008 at 17:09
LOL
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.