build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Крст-Кула во Брвеница, тетовско

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Raso_mk View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 28-Dec-2013
Location: Deutschland
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Raso_mk Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Крст-Кула во Брвеница, тетовско
    Posted: 05-Oct-2015 at 14:01
На 27 септември 2015 се постави темелот на камена Кула од 4 спрата со Светлосен крст 6х4 метри на самиот врв. Се наоѓа на влезот на Брвеница од кај Тетово крај самиот пат што се двои кој селото Г. Седларце. Ова е оединстве нешто од овој вид во Тетово, па и пошироко




Back to Top
kliment View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Sep-2012
Online Status: Offline
Posts: 55
  Quote kliment Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 05-Oct-2015 at 16:29
Која е намената на кулата? Што треба да преставува и кој ја гради?
Ако има некој повеќе инфо би било убаво да напише. Се надавам нема да биде основна намера за мерење чив е поголем.

П.С. се изивинувам ако звучи вулгарно.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 992
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 06-Oct-2015 at 00:25
Намената е да го издигне крстот што повисоко,за да можат да го гледаат клетите you know who од наоколу...после они ќе дигнат џамија со 4 минариња од по 60 метри...and round and round we go.
Back to Top
Raso_mk View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 28-Dec-2013
Location: Deutschland
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Raso_mk Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 07-Oct-2015 at 15:46
Еве два линка со слики како ќе изгледа:

линк 2
линк 1
Back to Top
Raso_mk View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 28-Dec-2013
Location: Deutschland
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Raso_mk Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 07-Oct-2015 at 15:47
Локација
41°58'28.8"N 20°58'17.1"E
41.974655, 20.971430
Back to Top
Raso_mk View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 28-Dec-2013
Location: Deutschland
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Raso_mk Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 16-Mar-2016 at 21:01
Станува интересно. Општината донела одлука за рушење.

[/IMG][/IMG]
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 16-Mar-2016 at 21:42
Ne smeeme da im pisneme. Idzet Medzeti se mrdna od gradenje divogradbi. Spomenici, dzamii sto mu dojde. Vo cela Makedonija dzamii divogradbi na sekoj cekor. Od druga strana Krstovi se rusat i oko ne im trepnuva.Toa e taka koga nie oci si vadime.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 17-Mar-2016 at 00:17


Не, култузин, тоа е така, затоа што државните органи не си ја работат својата работа, а тие државни органи се веќе 10 години во рацете на една партија, не треба да се изуми тоа. Само што очигледно фотелјата е послатка од водење држава. Гледаме што може да направат кога им гори газот, а за вакви ситни процедурални работи не смеат да „писнат“.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 17-Mar-2016 at 00:56
Originally posted by kultuzin

Ne smeeme da im pisneme. Idzet Medzeti se mrdna od gradenje divogradbi. Spomenici, dzamii sto mu dojde. Vo cela Makedonija dzamii divogradbi na sekoj cekor. Od druga strana Krstovi se rusat i oko ne im trepnuva.Toa e taka koga nie oci si vadime.


Што стана ова мода со КРСТ? Чини помалку пари и можеш да ја пикнеш каде сакаш па и покажуваш кој каде живее.
Џамии ваму џамии таму според тебе се е нелегално само крстовите се легални. Имаме таков народ како тебе па затоа се наопаку ни оди. А ако земаш во предвид колку цркви се изградеа во последните 3 години само во скопје тогаш ќе ти текне дека не се работи само за џамии во секој ќош туку и за цркви. Ќе кажеш се реконструират, добро а со бурмали џамија и таа кај филхармонијата? Доста, не се жали како и други групи демек муслиманите се тие што дискриминираат. Отвори очи сите исти се. Се надевам дека си некој СТАРЕЦ а ако си некој млад те жалам.
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 17-Mar-2016 at 00:59
Таму 95% се Албанци што сакате не ми е јасно? Нека трчне диктаторот до источна Македонија и таму веќе сите се бугари и отселени во странство. А и нека почека уште малку на власт па тек тогаш веќе Македонија нема да има. Мислам со крстови нема напред, се знаат приоритетите на оваа земја и за нив треба да се работи.
Плав, не црвен.
Масон, не комунист.
Критичар, не поттрчко.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 17-Mar-2016 at 01:11
Originally posted by my Macedonia

Originally posted by kultuzin

Ne smeeme da im pisneme. Idzet Medzeti se mrdna od gradenje divogradbi. Spomenici, dzamii sto mu dojde. Vo cela Makedonija dzamii divogradbi na sekoj cekor. Od druga strana Krstovi se rusat i oko ne im trepnuva.Toa e taka koga nie oci si vadime.


Што стана ова мода со КРСТ? Чини помалку пари и можеш да ја пикнеш каде сакаш па и покажуваш кој каде живее.
Џамии ваму џамии таму според тебе се е нелегално само крстовите се легални. Имаме таков народ како тебе па затоа се наопаку ни оди. А ако земаш во предвид колку цркви се изградеа во последните 3 години само во скопје тогаш ќе ти текне дека не се работи само за џамии во секој ќош туку и за цркви. Ќе кажеш се реконструират, добро а со бурмали џамија и таа кај филхармонијата? Доста, не се жали како и други групи демек муслиманите се тие што дискриминираат. Отвори очи сите исти се. Се надевам дека си некој СТАРЕЦ а ако си некој млад те жалам.


Pravis za dzamii muabet koi se izgradeni na temeli od crkvi. Sporeduvas crkvi od po maksimum 10 metri visina i 50 metarski drzamii na sekoj cekor. Nemam nisto protiv dzamii ako tie se so pristojna visina skladna na prostorot i potrebite i ako od nea na molitva se vika akustcino. Imam protiv dzamii koi sluzate ednistveno za obelezuvanje na prostor i teroriziranje na nemuslimanskoto naselenie.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 17-Mar-2016 at 07:15
И црквите истотака, еве пример КРСТ, не служи за ништо освен обележување на територија. Во џамија пак има место за молитви. Друг пример во Аеродром, мали цркви чисто да се покаже каде во која општина се влегува а ти ми збореш сега од џамии. Погледни ја добро ситуацијата не покажувај само прст кон други религии пошто 1 прст е свртен кон мене а 4 други кон тебе.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 17-Mar-2016 at 12:24
Originally posted by my Macedonia

И црквите истотака, еве пример КРСТ, не служи за ништо освен обележување на територија. Во џамија пак има место за молитви. Друг пример во Аеродром, мали цркви чисто да се покаже каде во која општина се влегува а ти ми збореш сега од џамии. Погледни ја добро ситуацијата не покажувај само прст кон други религии пошто 1 прст е свртен кон мене а 4 други кон тебе.


Едното служи како заштита од узурпација и дава каква таква сигурност додека другото е создадено за да узурпира. Затоа едното е 6 до 10 метри, тивко, ненаметливо, додека другото е по 50 метри, гласно, заканувачко. Јас не сум слушнал некаде на земјината топка христијани да силуваат и да убиваат муслимани. Обратен е процесот. Моја Македонија сум ти рекол и порано спореди ги Мухамед и Исус, нивното дело и живот и ќе ти биде троа појасно. Ако сакаш може и да ти ги препорачам да ги читаш или да ги гледаш на You Tube Samad Abdel Hamed и Sabatina James така можеби повеќе ќе научиш за исламот. Остави тоа како ти гледаш на исламот, претпоставувам дека е некое либерално толкување но добро е да се знае вистината за религијата и нејзините корени и идеи. Добро е да знаеш зошто произведува исламот толку терор, зошто е нетолерантен кон другите религии и тн.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 17-Mar-2016 at 13:22
Originally posted by kultuzin

Originally posted by my Macedonia

И црквите истотака, еве пример КРСТ, не служи за ништо освен обележување на територија. Во џамија пак има место за молитви. Друг пример во Аеродром, мали цркви чисто да се покаже каде во која општина се влегува а ти ми збореш сега од џамии. Погледни ја добро ситуацијата не покажувај само прст кон други религии пошто 1 прст е свртен кон мене а 4 други кон тебе.


Едното служи како заштита од узурпација и дава каква таква сигурност додека другото е создадено за да узурпира. Затоа едното е 6 до 10 метри, тивко, ненаметливо, додека другото е по 50 метри, гласно, заканувачко. Јас не сум слушнал некаде на земјината топка христијани да силуваат и да убиваат муслимани. Обратен е процесот. Моја Македонија сум ти рекол и порано спореди ги Мухамед и Исус, нивното дело и живот и ќе ти биде троа појасно. Ако сакаш може и да ти ги препорачам да ги читаш или да ги гледаш на You Tube Samad Abdel Hamed и Sabatina James така можеби повеќе ќе научиш за исламот. Остави тоа како ти гледаш на исламот, претпоставувам дека е некое либерално толкување но добро е да се знае вистината за религијата и нејзините корени и идеи. Добро е да знаеш зошто произведува исламот толку терор, зошто е нетолерантен кон другите религии и тн.


Хахаха колку си смешен. Па ете и џамиите се градат за заштита од некој СКОПЈЕ 2014. Мисли добро кој узурпира. Едното или другото? Кој менува се и сешто во 2014 година.
Не верувам дека ќе си тера вака работата, многу ќе се смени од јуни!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 17-Mar-2016 at 13:29
Originally posted by my Macedonia

Originally posted by kultuzin

Originally posted by my Macedonia

И црквите истотака, еве пример КРСТ, не служи за ништо освен обележување на територија. Во џамија пак има место за молитви. Друг пример во Аеродром, мали цркви чисто да се покаже каде во која општина се влегува а ти ми збореш сега од џамии. Погледни ја добро ситуацијата не покажувај само прст кон други религии пошто 1 прст е свртен кон мене а 4 други кон тебе.


Едното служи како заштита од узурпација и дава каква таква сигурност додека другото е создадено за да узурпира. Затоа едното е 6 до 10 метри, тивко, ненаметливо, додека другото е по 50 метри, гласно, заканувачко. Јас не сум слушнал некаде на земјината топка христијани да силуваат и да убиваат муслимани. Обратен е процесот. Моја Македонија сум ти рекол и порано спореди ги Мухамед и Исус, нивното дело и живот и ќе ти биде троа појасно. Ако сакаш може и да ти ги препорачам да ги читаш или да ги гледаш на You Tube Samad Abdel Hamed и Sabatina James така можеби повеќе ќе научиш за исламот. Остави тоа како ти гледаш на исламот, претпоставувам дека е некое либерално толкување но добро е да се знае вистината за религијата и нејзините корени и идеи. Добро е да знаеш зошто произведува исламот толку терор, зошто е нетолерантен кон другите религии и тн.


Хахаха колку си смешен. Па ете и џамиите се градат за заштита од некој СКОПЈЕ 2014. Мисли добро кој узурпира. Едното или другото? Кој менува се и сешто во 2014 година.
Не верувам дека ќе си тера вака работата, многу ќе се смени од јуни!


Така Џамија се гради врз православните гробишта во Струга тотална дивоградба за да се заштитат од Скопје 2014. Те мислев за сериозен човек. Ама тоа е, ретко има самокритични муслимани тоа не ви е во духот на религијата, во која критиката е забранета и според Мухамед се казнува со егзекуција. Затоа и авторите кои ти ги препорачав живеат во Германија под специјална заштита од државата.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 17-Mar-2016 at 13:59
Не се согласувам дека Исламот е терор напротив. А јас како граѓанин на РМ. секако дека против сум кога се работи за дискриминација. Како и да мислам дека нема да сфатиш како е ситуацијата. Ти во МК си живееш и не забележуваш промени, јас што доаѓам 3-4 пати годишно и што се интересирам многу за МК каде што итн. забележувам повеќе. Па затоа не си крив, толку имаш капацитет да ги видиш ситуациите па затоа и не ме разбираш. Замини си во странсто за пола година и вратисе пак, 100% ќе имаш повеќе поима што се се сменило.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 874
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 17-Mar-2016 at 14:25
Originally posted by kultuzin


Така Џамија се гради врз православните гробишта во Струга тотална дивоградба за да се заштитат од Скопје 2014. Те мислев за сериозен човек. Ама тоа е, ретко има самокритични муслимани тоа не ви е во духот на религијата, во која критиката е забранета и според Мухамед се казнува со егзекуција. Затоа и авторите кои ти ги препорачав живеат во Германија под специјална заштита од државата.


Признавам, од Куранот сум читал само неколку извадоци, па делото во детали не ми е познато. Ете, гледам дека си голем познавач на муслиманската теологија, па те замолувам да приточиш цитат од Куранот каде ова е вака експлицитно напишано, како што ти тврдиш.

Или ИСИСовците ги сметаш за муслимани, па на тој основ претпоставуваш што вели куранот?
Back to Top
Antonov View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 72
  Quote Antonov Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 17-Mar-2016 at 14:38
Одличен потег од страна на Општината Тетово. Силна и просперитетна држава се прави само со почитувањето на законите, а криењето зад верски објекти и симболи е најголемиот кукавличук. Жал ми е што Општина Тетово како и бројни други институции на локално и државно ниво имаат селективност во спроведувањето на законите.
Но жал ми е и за тоа што кај повеќето тука отсуствува сенсот за демократија и почитувањето на законите, сенсот за правна и просперитетна држава.

П.С. Во ова гледам уште една однапред изрежирана провокација за отсвртување на фокусот на народот од секојдневните проблеми

Edited by Antonov - 17-Mar-2016 at 14:41
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 17-Mar-2016 at 15:09
Originally posted by hcitrS

Originally posted by kultuzin


Така Џамија се гради врз православните гробишта во Струга тотална дивоградба за да се заштитат од Скопје 2014. Те мислев за сериозен човек. Ама тоа е, ретко има самокритични муслимани тоа не ви е во духот на религијата, во која критиката е забранета и според Мухамед се казнува со егзекуција. Затоа и авторите кои ти ги препорачав живеат во Германија под специјална заштита од државата.


Признавам, од Куранот сум читал само неколку извадоци, па делото во детали не ми е познато. Ете, гледам дека си голем познавач на муслиманската теологија, па те замолувам да приточиш цитат од Куранот каде ова е вака експлицитно напишано, како што ти тврдиш.

Или ИСИСовците ги сметаш за муслимани, па на тој основ претпоставуваш што вели куранот?


Кога зборуваме за исламот треба повеќе да се држиме на ДЕЛАТА на Мухамед. Во Куранот има многу насилство особено во Сура 9 но тоа не е ништо во споредба со делата на Мухамед. Затоа ако сакаш да знаеш на каков начин биле казнувани критичарите на исламот читај малку повеќе за Мухамед. Ако не ти се чита тогаш гледај што се случува и ден денес со оние кои го критикуваат исламот. Во Германија која е Христијанска земја критичари на исламот живеат под заштита на државата само затоа што јавно искажале критика.
ИСИС го применуваат исламот онака како што го применувал и Мухамед. Пресликано 1:1. Со таа разлика што овој дејствувал во 7 век а они денес.
На германски има многу добра литература за ова сигурно има и на англиски. Но ФАКТ е дека недвосмислено многу негативна и агресија произлегува од таа религија. Секако тека има добри муслимани но тоа не е резултат на религијата туку на релативизирање и либерализирање на мухамедовото учење.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 512
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 17-Mar-2016 at 16:06
Добро јас тука не гледам дека се забранува градење на верски објект, туку според напишаното вели, да се обезбеди дозвола за градба што не е нешто противзаконски или не се одзимаат некои права ниту пак станува збор за верска дискриминација.
Не знам зошто веднаш отидовте во тој поглед, логично дека треба да се обезбедат сите документи па да почнеш да градиш.

А сега доколку гледаме дали и во која општина што е дозволено и колкаво е нивото на корупција во неа како глобала тоа си е друга работа и тука не спаѓаат само верски објекти туку се зима во предвид секаков вид на објект.

Јас верувам дека доколку овој приватен инвеститор одлучил да оди легално нема да му забранат верувам да изгради и кула од 100 метри доколку ја има целата документација.

А дали има или нема корист оваа кула тоа не доаѓа во дискусија бидејќи исто како што можат да одат во висина и минарињата така можат и камбаните и кулите или што и да измислат и дватте верски заедници во нашава република.

Еве и јас да излезам од контектот дека и јас еве живејам во друга држава, моето мислење е дека проблемот настанува и од едната и од другата страна на дветте најголеми етички групи во Македонија. Зошто? Бидејќи низ годиниве конечно успешно ја имплементираа религијата да оди заедно со дефиницијата на самата националност, на некој начин константно се води борба со тоа кој и со која религија може да се смета за вистински македонец и обратно исто кај албанското население во Македонија, поточно речено. Што е навистина глупа и бедна идејализирана вистина која се прифаќа и живее со неја.

А за натпреварот помеѓу тоа "кој има повеќе", "кој колку убил" и "кој е во право", никогаш нема да го најдете точниот одговор па затоа ве молам не одете во тој правец.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.