build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Адора Flatiron - Кисела Вода

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 11>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1659
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Адора Flatiron - Кисела Вода
    Posted: 20-Feb-2019 at 14:23
Конечно се работи на тампонирање и се надевам асфлатирање на пристапната улица до зградава,денес беше доста раздвижено

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1441
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 15-Dec-2018 at 19:47
Лево прават дупки за столпчиња. Во Адора од страна на булеварот се отворени уште два нови дуќана, T Mobile и сервис за мобилни, не знам каква е состојбата од другата страна.
13.12.2018 by Ani.build, on Flickr

13.12.2018 by Ani.build, on Flickr

13.12.2018 by Ani.build, on Flickr

Edited by Staro Skopje - 15-Dec-2018 at 19:47
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
skopje1389 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 26-Nov-2018
Online Status: Offline
Posts: 7
  Quote skopje1389 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 26-Nov-2018 at 07:23
Објектот е изграден на земјиште кое е во процес на денационализација. На крајно криминален начин отуѓено од предходната гарнитура и продадено на крајно криминален начин.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1709
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-Nov-2018 at 07:43
Празна зграда, високи цени...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Glava View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 08-Sep-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 65
  Quote Glava Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 20-Nov-2018 at 06:26
Сепак во оваа зграда мислам дека има некој проблем што засега се турка под тепих и се крие од јавност. Неодамна спроти оваа зграда се изгради мало зградиче кое е веднаш вселено со продаден и веќе вселен деловен постор.

Не е можно 30-тина деловни простории 1 година да зјаат празни во центарот на Скопје. Со оваа зграда има некој проблем кој допрва ќе го дознаваме.

Нека остане постов тука чисто "for the record" за да си се потсетиме во иднина дека постоеле очигледни индикации.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1659
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 14-Nov-2018 at 14:03
Од нивната фб страна

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Birmingham
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 14-Nov-2018 at 08:49
Каква врска има дали е на 1 км од плоштад?
Човек да помисли небаре Прага е ова,па како е можно празни станови и празни локали...

Иначе на секој купен стан во зградава гледам почнале да даваат и бесплатна кујна...значи апла не им иде.

Просто толкав е капацитетот демографски,економски,комерцијален,на приватниот сектор,на малите,средни и големи бизниси.

Џевахир: 1376 стана
Настел: 450
Флатирон: 279
Лимак: 772

Само овие комплекси се доволни за тотално умртвување на пазарот на побарувачка (ако бевме нормална држава со нормални процеси и правила)...а кога ќе се изгради се што е во план во Стар Аеродром,веќе никогаш нема да има потреба да се изгради било што станбено во градов.
Но они си продолжуваат со градење,секако во прашање е перење на пари.

Edited by kiriOK - 14-Nov-2018 at 08:51
Back to Top
Glava View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 08-Sep-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 65
  Quote Glava Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 14-Nov-2018 at 06:33
Навечер кога се поминува поред зградава делува доста језиво - како полунапуштен објект вселен најмногу 1/3.
Колку што видов од 30-тина дуќани/деловни простории на првиот и вториот кат, опремена е и работи само продавницата на Топ Шоп?
Мене овде ми мириса на некоја афера која засега не добива на јавност.
Објектот отворен и вселен пред 1 година, на 1 км од плоштад - зјае полу празен???
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1659
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 10-Nov-2018 at 12:37
Можеби од далеку делува симпатично но од блиску ситуацијата е сосема поинаква.Просторот е прилично неуреден особено задниот дел,пристапите до подземните гаражи сеуште не се асфалтирани и голем дел од возилата се паркирани на партер и во земјени површини...

Еве фотки во продолжениеЕве каков поглед имаат дел од станаритеСеуште има раскопани делови во околина за некакви инсталацииПристапната улица нема абер од асфалитрањеИ уште неколку фотки од поблиску и подалеку

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 08-Nov-2018 at 16:57


Back to Top
MACK View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Nov-2017
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote MACK Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 08-Apr-2018 at 06:17
a cenite kakvi se
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1709
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 04-Apr-2018 at 15:27
Не ми се верува до колку празно да е. Ај да речеше 40 стана може ама вака ептен чудно...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Birmingham
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 04-Apr-2018 at 08:14
До сега вселени се само 4 стана,а деловниот простор е скроз празен...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1659
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 29-Mar-2018 at 13:03
Еве една денешна,тука работите не се баш завршени.Денес минувајќи забележав дека сеуште се врткаат некои мајстори а и пристапната улица сеуште нема абер да се асфалтира.Гледам и локалите во деловниот дел сеуште се издаваат.Можеа да сочекаат со отворањето пошто вака делува недовршено.

Back to Top
kire85 View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 401
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 26-Feb-2018 at 23:43
Официјално рекламно-промотивно видео за објектов, кажува и општи информации околу самата градба:

Адора Flatiron

Edited by kire85 - 26-Feb-2018 at 23:44
Phantasie ist wichtiger als Wissen, denn Wissen ist begrenzt.

Albert Einstein
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 790
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 26-Feb-2018 at 02:40
Триаголникот 1 ќе се намали по површина кога ќе се изгради јужен булевар а триаголникот 3 и правоаголникот 5 се точно на трасата на јужен булевар кој после рампа продолжува паралелно со железничката пруга и треба да има конекции према аеродром и кисела вода надоле до кај стакларата.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1709
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 23-Feb-2018 at 17:41
2ка е делот од Јужен, а 3 и 5 треба да бидат улици, Есенинова и некое зеленило добро би дошло. Ама и кецот мора да го средат како и зградата на фиком...нема ваљда така за стално да биде
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1860
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 23-Feb-2018 at 17:30
Триаголник број 2 ти е Јужен Булевар или Булевар Македонија, така да заборави таму нешто друго.

edit:
1цот ти е исто така дел од јужен/македонија , со тоа што таму и клучка треба да има.


Edited by daci92 - 23-Feb-2018 at 18:56
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1161
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 23-Feb-2018 at 13:15
Инаку од позади го прават пристапниот пат, највероватно ќе биде асфалтиран.


Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1161
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 23-Feb-2018 at 13:09


Според мене, триаголник бр.1 бидејќи таму се доста продавнци од знаечитски карактер, продавници за бела техника, железари, мајстори за поправка на фрижидери  итн да не ги редам, а од предната страна т.е прдавниците што се до булеварот во главно се за кондури, аптеки, пицерии. Едино нешто ова би се решило, ако ова површина се претвори во мини посовремен центар, со пристап до паркинг, и посовремени простори ( дуќани ) наместо сегашните бараки.
Триаголник бр2 не знам што е моментално сега, ама порано била некоа државна фирма, највероватно сега се изнајмуваат просторите на одредени фирми, и тој дел треба некако да се урбанизира на повисоко ниво, на посовремени работни центри.
Триаголник бр 3 тие мали куќички мора некако да се остранат и на нивна површина да се изгради нешто друго на што ќе заличи на поурбанизирано.
Правоаголник бр 5. иако има доста куќи таму, добро би било таму да се пошуми со високи дрва, со можност и за клупи.
Делот со број 5 тие сомнителни згради, мора да се најде некое правно решение, или нивна доградба или нивно комплетно рушење, и изградба на нешто сосема друго.
Big%20smile
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.