build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Адора Flatiron - Кисела Вода

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 11>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 11-Feb-2018 at 14:28
Kolku liftovi ima vo zgradata i so kolkav kapacitet se t.e dali se podeleni na tovaren i patnicki,i dali ima otvoreno nekoj nov market vo delovniot del?
Back to Top
kire85 View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 401
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 11-Feb-2018 at 13:49
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by kire85

Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by kire85

Originally posted by zabegan

Originally posted by <Fresno>

За македонски прилики, доста луксузно.
зошто би ме интересирале плочите во влезот... не е хотел за две-три вечери
би ме интересирал целовкупниот квалитет и функционалност на објектот/становите, Адора до сега потфрли на сите можни нивоа кај сите друи објекти
Да, за македонски прилики е многу луксузно, ама не економски гледано, туку по менталитет за жал

само ова уште повеќе потенцира за која целна група се насочени ваквите станови. патем поради која и треба да си мини-милионер за да можеш да си дозволиш гарсоњерче во скапана зграда, дури и во региони каде тоа не е издржано


Квалитетот на становите е највисокото нешто што јас со свои очи имам видено во Скопје. И по спецификација на градежните планови и во живо анализирајќи ги материјалите и изведбата

Функционалноста на објектот, почнувајќи од самиот распоред на становите, преку физичката поделеност по влезови на горните катови (иако се работи за една зграда) со цел да не се ствара гужва, па се до начинот на кој е организиран паркингот за возила, пристапот до и излезот од него, паркингот за велосипеди, врската со оставите и самата врска на сите овие 3 работи со становите, е одлична.

Домарска служба 24/7 како и физичко обезбедување на објектот секако е во прилог на станарите.

Соларните панели на кровот на зградата, со помош на кои ќе се опслужува со епектрична енергија целокупниот заеднички простор на станарите (лифтови, влез, гаражи и сл.) и нема да се плаќа струја за влезот, секако ќе бидат олеснителен фактор за цената на одржувањето на објектот.

Околу 70-те комерцијално-деловни простории кои ќе бидат дел од долните катови на зградата кадешто ќе има маркети, банки, кафичи, ресторани и разни други, ќе бидат од корист и од многу практична природа за станарите на самата зграда.

Просечната цена од 1050€-1150€/м2 не е нешто драстично поразлична или повисока од просекот во потесното градско подрачје.

Патем, гарсоњера од 31м2 чини околу 34.000€.

Сонувај дека цената е 1100-1150е по квадрат



Јас ништо не сонувам пријателе и за разлика од тебе не зборувам напамет. Имам стан во таа зграда.




Smiley-то нека ти служи на честа, што и да ти значи во случајов.

Намерата на мојот пост беше како одговор на прашањата на “zabegan”, да споделам имформации во врска со зградава кои ги имам, а кои можеби не сите членови тука ги знаат. Ништо повеќе од тоа. Стојам зад сите инрофмации кои ги напишав и не само тоа, туку можам и да ги поткрепам. Ниту сакам да ги фалам Адора, а уште помалку реклама да им правам. Едноставно барав нов стан каде да се вселиме и од сите посетени објекти од Карпош до Аеродром, од 10-ина различни изведувачи, оваа беше убедливо најдобрата варијанта.
Phantasie ist wichtiger als Wissen, denn Wissen ist begrenzt.

Albert Einstein
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Online
Posts: 1509
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 11-Feb-2018 at 13:02
Originally posted by kire85

Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by kire85

Originally posted by zabegan

Originally posted by <Fresno>

За македонски прилики, доста луксузно.
зошто би ме интересирале плочите во влезот... не е хотел за две-три вечери
би ме интересирал целовкупниот квалитет и функционалност на објектот/становите, Адора до сега потфрли на сите можни нивоа кај сите друи објекти
Да, за македонски прилики е многу луксузно, ама не економски гледано, туку по менталитет за жал

само ова уште повеќе потенцира за која целна група се насочени ваквите станови. патем поради која и треба да си мини-милионер за да можеш да си дозволиш гарсоњерче во скапана зграда, дури и во региони каде тоа не е издржано


Квалитетот на становите е највисокото нешто што јас со свои очи имам видено во Скопје. И по спецификација на градежните планови и во живо анализирајќи ги материјалите и изведбата

Функционалноста на објектот, почнувајќи од самиот распоред на становите, преку физичката поделеност по влезови на горните катови (иако се работи за една зграда) со цел да не се ствара гужва, па се до начинот на кој е организиран паркингот за возила, пристапот до и излезот од него, паркингот за велосипеди, врската со оставите и самата врска на сите овие 3 работи со становите, е одлична.

Домарска служба 24/7 како и физичко обезбедување на објектот секако е во прилог на станарите.

Соларните панели на кровот на зградата, со помош на кои ќе се опслужува со епектрична енергија целокупниот заеднички простор на станарите (лифтови, влез, гаражи и сл.) и нема да се плаќа струја за влезот, секако ќе бидат олеснителен фактор за цената на одржувањето на објектот.

Околу 70-те комерцијално-деловни простории кои ќе бидат дел од долните катови на зградата кадешто ќе има маркети, банки, кафичи, ресторани и разни други, ќе бидат од корист и од многу практична природа за станарите на самата зграда.

Просечната цена од 1050€-1150€/м2 не е нешто драстично поразлична или повисока од просекот во потесното градско подрачје.

Патем, гарсоњера од 31м2 чини околу 34.000€.

Сонувај дека цената е 1100-1150е по квадрат



Јас ништо не сонувам пријателе и за разлика од тебе не зборувам напамет. Имам стан во таа зграда.



Edited by Obedineta Makedonija - 11-Feb-2018 at 13:04
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
kire85 View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 401
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 11-Feb-2018 at 12:42
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by kire85

Originally posted by zabegan

Originally posted by <Fresno>

За македонски прилики, доста луксузно.
зошто би ме интересирале плочите во влезот... не е хотел за две-три вечери
би ме интересирал целовкупниот квалитет и функционалност на објектот/становите, Адора до сега потфрли на сите можни нивоа кај сите друи објекти
Да, за македонски прилики е многу луксузно, ама не економски гледано, туку по менталитет за жал

само ова уште повеќе потенцира за која целна група се насочени ваквите станови. патем поради која и треба да си мини-милионер за да можеш да си дозволиш гарсоњерче во скапана зграда, дури и во региони каде тоа не е издржано


Квалитетот на становите е највисокото нешто што јас со свои очи имам видено во Скопје. И по спецификација на градежните планови и во живо анализирајќи ги материјалите и изведбата

Функционалноста на објектот, почнувајќи од самиот распоред на становите, преку физичката поделеност по влезови на горните катови (иако се работи за една зграда) со цел да не се ствара гужва, па се до начинот на кој е организиран паркингот за возила, пристапот до и излезот од него, паркингот за велосипеди, врската со оставите и самата врска на сите овие 3 работи со становите, е одлична.

Домарска служба 24/7 како и физичко обезбедување на објектот секако е во прилог на станарите.

Соларните панели на кровот на зградата, со помош на кои ќе се опслужува со епектрична енергија целокупниот заеднички простор на станарите (лифтови, влез, гаражи и сл.) и нема да се плаќа струја за влезот, секако ќе бидат олеснителен фактор за цената на одржувањето на објектот.

Околу 70-те комерцијално-деловни простории кои ќе бидат дел од долните катови на зградата кадешто ќе има маркети, банки, кафичи, ресторани и разни други, ќе бидат од корист и од многу практична природа за станарите на самата зграда.

Просечната цена од 1050€-1150€/м2 не е нешто драстично поразлична или повисока од просекот во потесното градско подрачје.

Патем, гарсоњера од 31м2 чини околу 34.000€.

Сонувај дека цената е 1100-1150е по квадрат



Јас ништо не сонувам пријателе и за разлика од тебе не зборувам напамет. Имам стан во таа зграда.
Phantasie ist wichtiger als Wissen, denn Wissen ist begrenzt.

Albert Einstein
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Online
Posts: 1509
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 11-Feb-2018 at 12:30
Originally posted by kire85

Originally posted by zabegan

Originally posted by <Fresno>

За македонски прилики, доста луксузно.
зошто би ме интересирале плочите во влезот... не е хотел за две-три вечери
би ме интересирал целовкупниот квалитет и функционалност на објектот/становите, Адора до сега потфрли на сите можни нивоа кај сите друи објекти
Да, за македонски прилики е многу луксузно, ама не економски гледано, туку по менталитет за жал

само ова уште повеќе потенцира за која целна група се насочени ваквите станови. патем поради која и треба да си мини-милионер за да можеш да си дозволиш гарсоњерче во скапана зграда, дури и во региони каде тоа не е издржано


Квалитетот на становите е највисокото нешто што јас со свои очи имам видено во Скопје. И по спецификација на градежните планови и во живо анализирајќи ги материјалите и изведбата

Функционалноста на објектот, почнувајќи од самиот распоред на становите, преку физичката поделеност по влезови на горните катови (иако се работи за една зграда) со цел да не се ствара гужва, па се до начинот на кој е организиран паркингот за возила, пристапот до и излезот од него, паркингот за велосипеди, врската со оставите и самата врска на сите овие 3 работи со становите, е одлична.

Домарска служба 24/7 како и физичко обезбедување на објектот секако е во прилог на станарите.

Соларните панели на кровот на зградата, со помош на кои ќе се опслужува со епектрична енергија целокупниот заеднички простор на станарите (лифтови, влез, гаражи и сл.) и нема да се плаќа струја за влезот, секако ќе бидат олеснителен фактор за цената на одржувањето на објектот.

Околу 70-те комерцијално-деловни простории кои ќе бидат дел од долните катови на зградата кадешто ќе има маркети, банки, кафичи, ресторани и разни други, ќе бидат од корист и од многу практична природа за станарите на самата зграда.

Просечната цена од 1050€-1150€/м2 не е нешто драстично поразлична или повисока од просекот во потесното градско подрачје.

Патем, гарсоњера од 31м2 чини околу 34.000€.

Сонувај дека цената е 1100-1150е по квадрат
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
kire85 View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 401
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 11-Feb-2018 at 11:29
Originally posted by zabegan

Originally posted by <Fresno>

За македонски прилики, доста луксузно.
зошто би ме интересирале плочите во влезот... не е хотел за две-три вечери
би ме интересирал целовкупниот квалитет и функционалност на објектот/становите, Адора до сега потфрли на сите можни нивоа кај сите друи објекти
Да, за македонски прилики е многу луксузно, ама не економски гледано, туку по менталитет за жал

само ова уште повеќе потенцира за која целна група се насочени ваквите станови. патем поради која и треба да си мини-милионер за да можеш да си дозволиш гарсоњерче во скапана зграда, дури и во региони каде тоа не е издржано


Квалитетот на становите е највисокото нешто што јас со свои очи имам видено во Скопје. И по спецификација на градежните планови и во живо анализирајќи ги материјалите и изведбата.

Функционалноста на објектот, почнувајќи од самиот распоред на становите, преку физичката поделеност по влезови на горните катови (иако се работи за една зграда) со цел да не се ствара гужва, па се до начинот на кој е организиран паркингот за возила, пристапот до и излезот од него, паркингот за велосипеди, врската со оставите и самата врска на сите овие 3 работи со становите, е одлична.

Домарска служба 24/7 како и физичко обезбедување на објектот секако е во прилог на станарите.

Соларните панели на кровот на зградата, со помош на кои ќе се опслужува со епектрична енергија целокупниот заеднички простор на станарите (лифтови, влез, гаражи и сл.) и нема да се плаќа струја за влезот, секако ќе бидат олеснителен фактор за цената на одржувањето на објектот.

Околу 70-те комерцијално-деловни простории кои ќе бидат дел од долните катови на зградата кадешто ќе има маркети, банки, кафичи, ресторани и разни други, ќе бидат од корист и од многу практична природа за станарите на самата зграда.

Просечната цена од 1050€-1150€/м2 не е нешто драстично поразлична или повисока од просекот во потесното градско подрачје.

Патем, гарсоњера од 31м2 чини околу 34.000€.

Edited by kire85 - 11-Feb-2018 at 11:37
Phantasie ist wichtiger als Wissen, denn Wissen ist begrenzt.

Albert Einstein
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 06-Feb-2018 at 23:13
Originally posted by <Fresno>

Па баш поради тоа што не е хотел, туку кога би имал стан тука треба да го гледаш влезов секој ден е позитивно. Доколку се мислиш помеѓу две згради со слични карактеристики и иста цена, но едната има ваков влез, јасно е за што ќе се одлучиш.
бидејќи во влезот ќе спијам
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 477
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 06-Feb-2018 at 11:45
Па баш поради тоа што не е хотел, туку кога би имал стан тука треба да го гледаш влезов секој ден е позитивно. Доколку се мислиш помеѓу две згради со слични карактеристики и иста цена, но едната има ваков влез, јасно е за што ќе се одлучиш.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 05-Feb-2018 at 23:52
Originally posted by <Fresno>

За македонски прилики, доста луксузно.
зошто би ме интересирале плочите во влезот... не е хотел за две-три вечери
би ме интересирал целовкупниот квалитет и функционалност на објектот/становите, Адора до сега потфрли на сите можни нивоа кај сите друи објекти
Да, за македонски прилики е многу луксузно, ама не економски гледано, туку по менталитет за жал

само ова уште повеќе потенцира за која целна група се насочени ваквите станови. патем поради која и треба да си мини-милионер за да можеш да си дозволиш гарсоњерче во скапана зграда, дури и во региони каде тоа не е издржано

Edited by zabegan - 05-Feb-2018 at 23:53
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 477
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 05-Feb-2018 at 11:27
За македонски прилики, доста луксузно.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 03-Feb-2018 at 04:05
уууууу скапи камени плочи низ цел комплекс... very луксузно... much wow
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 30-Jan-2018 at 09:13
Од нивната фејсбук страница













Back to Top
kire85 View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 401
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 29-Jan-2018 at 20:52
Originally posted by Glava

Језиво е поминувањето покрај оваа зграда навечер. Пуштена во употреба а одвај светло се гледа во 2-3 стана од околу сто-двеста колку што ги има. Дали имаат некој проблем со продажбата или некој инфраструктурен дел (вода/парно) не е приклучен па затоа не се вселуваат станарите.
Од 20-тина дуќани исто така никој не работи иако веќе измина повеќе од месец дена откако ја пуштија во употреба зградава.


Продадени се скоро сите станови....уште 20-ина да има грубо за продавање, од вкупно 300.

Инаку нема сеуште парно, кое за да се пушти од страна на БЕГ, треба согласност од најмалку 30% од станарите. А тоа оди споро, бидејќи скоро е пуштена зградава во употреба и не на сите им се брза да се вселат, па така оди споро и собирањето на тие 30%. Но со оглед на тоа дека при примопредавањето на становите односно клучевите, на станарите им беа врачувани готови договори за Водовод, ЕВН и БЕГ, тоа Адора го брка моментално за станарите и би требало кај и да е да се пушти и парното. Инаку вода и струја си има најнормално.

Оние кои сега се гледаат дека светат навечер, односно дека веќе се вселени, се греат на други грејни тела....клима, панелки и сл.

Моја проценка е дека некаде Февруари-Март месец да биде вселена повеќе од половината на зградата.

За деловните простории немам некои точни информации, освен дека дуќанот на самиот полукруг (што гледа накај Центар) ќе биде Топ Шоп. Како им се исплати, они си знаат.

Инаку некој друг праша за куќичките позади зградата....тие нема да се дислоцираат и затоа и улицата што ја изведува моментално општина Кисела Вода и која треба да ја комплетира раскрсницата кај сендвичарата Вили, се тампонира заобиколувајќи ги овие куќарки.

Човекот што живее во една од тие куќи таму ми кажа дека му понудиле 5.000 евра. Е сега колку е тоа точно е друга работа. Тоа што е факт, е дека не се договориле.
Phantasie ist wichtiger als Wissen, denn Wissen ist begrenzt.

Albert Einstein
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 29-Jan-2018 at 07:18

Kolku sto bev vo moznost da slusnam edno video od otvoranjeto na objektov 86% od delovniot prostor bil veke prodaden. A sto se odnesuva do priklucok za voda mislam deka ima,bi trebalo i za parno da napravile. Neznam vo sto e problemot,mnogu grdo izgleda koga pominuvas pored zgradata,ko da ima 10 godini pominato pa site dukani se ispozatvorile. Patem neznam kolku i ke uspeat so delovniot prostor bidejki vo sosedniot objekt na Ilinden poveke od pola dukani se zatvoreni. Mozebi tuka moze da uleta nekoj od marketite (Ramstor,Kam,Stokomak) pa dobro da funkcionira posto ke bide na udarna lokacija.
Back to Top
Glava View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 08-Sep-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 61
  Quote Glava Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 28-Jan-2018 at 22:28
Језиво е поминувањето покрај оваа зграда навечер. Пуштена во употреба а одвај светло се гледа во 2-3 стана од околу сто-двеста колку што ги има. Дали имаат некој проблем со продажбата или некој инфраструктурен дел (вода/парно) не е приклучен па затоа не се вселуваат станарите.
Од 20-тина дуќани исто така никој не работи иако веќе измина повеќе од месец дена откако ја пуштија во употреба зградава.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 27-Jan-2018 at 20:10
Vcera pominuvav ottuka i gledam uste imaat za rabota,parkingot od pozadi ili parter neznam sto ke bide seuste ne e poplocen imaase vozila parkirani nasekade,a i so delovniot prostor neznam dali se zavrseni posto nema nisto novo otvoreno. Patem neznam sto ke bide so tie kukickite od zadnata strana.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1612
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 27-Jan-2018 at 19:43
Ако не се изгради Есенинова ќе им се заебе идејата на Адора.
Ама мора да се гради, мора да се подели гужвата од тутунски...
Ајде Шилегов, do it!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Harry Potter View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Jan-2012
Location: Skopje, Macedon
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote Harry Potter Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 27-Jan-2018 at 19:06
Originally posted by BOJAN

Како и да е, јас не знам со што ја заслужи оваа локација да биде нивна најголема инвестиција. Цела околина на објектов се трошни куќи и дуќанчиња околу Стара рампа, во позадина имаш камењар со намена за депонија и паркинг, навечер неосветлен, тотално нехумана атмосфера за живеење. А поставеноста на објектот крај булеварот, наместо да оформува одреден простор, да дава силуета на една улица во продолжение, тоа е чист урбанистички промашај.


ама затоа го има Братски мерак пред врата
www.MacedonianFootball.com
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11663
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 13-Jan-2018 at 13:34
Текстот е „рекла-казала“ и се повикува на познајници и некои си стручњаци без име и презиме. А уште при втората реченица, кога го спомна изразот БРУТАЛИЗАМ, ми стана јасно дека станува збор за дилентантизам. А не сум ни љубител ни заштитник на зградите на Адора и на Настел.
За сè има вторпат
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 405
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 12-Jan-2018 at 23:27
Интересно

https://www.kontrastav.press/index.php/macedonia/166-kradonacalnici/6193-svetoto-arhitektonsko-kriminalno-trojstvo
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.