build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Адора Flatiron - Кисела Вода

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 11>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MACK View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Nov-2017
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote MACK Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Адора Flatiron - Кисела Вода
    Posted: 08-Apr-2018 at 06:17
a cenite kakvi se
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1607
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 04-Apr-2018 at 15:27
Не ми се верува до колку празно да е. Ај да речеше 40 стана може ама вака ептен чудно...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 04-Apr-2018 at 08:14
До сега вселени се само 4 стана,а деловниот простор е скроз празен...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1286
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 29-Mar-2018 at 13:03
Еве една денешна,тука работите не се баш завршени.Денес минувајќи забележав дека сеуште се врткаат некои мајстори а и пристапната улица сеуште нема абер да се асфалтира.Гледам и локалите во деловниот дел сеуште се издаваат.Можеа да сочекаат со отворањето пошто вака делува недовршено.

Back to Top
kire85 View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 401
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 26-Feb-2018 at 23:43
Официјално рекламно-промотивно видео за објектов, кажува и општи информации околу самата градба:

Адора Flatiron

Edited by kire85 - 26-Feb-2018 at 23:44
Phantasie ist wichtiger als Wissen, denn Wissen ist begrenzt.

Albert Einstein
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 783
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 26-Feb-2018 at 02:40
Триаголникот 1 ќе се намали по површина кога ќе се изгради јужен булевар а триаголникот 3 и правоаголникот 5 се точно на трасата на јужен булевар кој после рампа продолжува паралелно со железничката пруга и треба да има конекции према аеродром и кисела вода надоле до кај стакларата.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1607
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 23-Feb-2018 at 17:41
2ка е делот од Јужен, а 3 и 5 треба да бидат улици, Есенинова и некое зеленило добро би дошло. Ама и кецот мора да го средат како и зградата на фиком...нема ваљда така за стално да биде
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1846
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 23-Feb-2018 at 17:30
Триаголник број 2 ти е Јужен Булевар или Булевар Македонија, така да заборави таму нешто друго.

edit:
1цот ти е исто така дел од јужен/македонија , со тоа што таму и клучка треба да има.


Edited by daci92 - 23-Feb-2018 at 18:56
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1161
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 23-Feb-2018 at 13:15
Инаку од позади го прават пристапниот пат, највероватно ќе биде асфалтиран.


Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1161
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 23-Feb-2018 at 13:09


Според мене, триаголник бр.1 бидејќи таму се доста продавнци од знаечитски карактер, продавници за бела техника, железари, мајстори за поправка на фрижидери  итн да не ги редам, а од предната страна т.е прдавниците што се до булеварот во главно се за кондури, аптеки, пицерии. Едино нешто ова би се решило, ако ова површина се претвори во мини посовремен центар, со пристап до паркинг, и посовремени простори ( дуќани ) наместо сегашните бараки.
Триаголник бр2 не знам што е моментално сега, ама порано била некоа државна фирма, највероватно сега се изнајмуваат просторите на одредени фирми, и тој дел треба некако да се урбанизира на повисоко ниво, на посовремени работни центри.
Триаголник бр 3 тие мали куќички мора некако да се остранат и на нивна површина да се изгради нешто друго на што ќе заличи на поурбанизирано.
Правоаголник бр 5. иако има доста куќи таму, добро би било таму да се пошуми со високи дрва, со можност и за клупи.
Делот со број 5 тие сомнителни згради, мора да се најде некое правно решение, или нивна доградба или нивно комплетно рушење, и изградба на нешто сосема друго.
Big%20smile
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 783
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 23-Feb-2018 at 05:38
Пред кое и да било решение за тој простор да се донесе откако таму ќе почне да се гради јужен булевар (со надеж во нашиов животен век ќе се најде градоначаник со храброст за тоа) треба да се проанализира сообраќајното решение бидејќи тоа е многу прометно место а сега многу од возилата се паркираат отспортива на непостоечкиот тротоар.

Edited by mirakuliks - 23-Feb-2018 at 05:39
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 22-Feb-2018 at 18:52
I sto? Tie mali prodavnici i mikro biznisi moze da se obnovat... Iljadnici gradovi kade sto takvi mali prodavnici sozdavaat specificna atmosfera i pesacki promet od koi sto site profitiraat.
Ama zaebi toa... daj da gi rokneme site vo edna zgrada toes trgovski centar i onda se ke ide kako podmackano...

Da triagolnikot treba da se urbanizira, ama trgovski centar e posledna rabota sto mu treba tamu.


Edited by iGi_PoP - 22-Feb-2018 at 18:53
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1607
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 22-Feb-2018 at 17:52
Originally posted by iGi_PoP


Originally posted by alexsend

Реално се потрудиле!
Уште сега градот да ја среди околината.

Видете само како добро ќе се уклопеше во оној триаголник десно Таму мора да смислат некое решение да не седи така, некој мини трговски со паркинг решение...
Da ne eden nego dva trgovski da stavat tamu... Mislam deka Makedonija vodi kako prva zemja so trgovski centri po zitel.Imame tolku pari da nezneame veke kaj da gi potrosime


Ајде пред да збориш било што прво помини таму и пиши на форумов што ќе забележиш на таа локација!

Таму имаш еден куп нискобуџетни мали продавници и микро бизниси кои солидно функционираат.
Со оглед на тоа што Кисела Вода од треторазредна општина налик бразилско предградие треба да заличи на нешто налик град, овој триаголник треба да се урбанизира, односно да се овозможи на ИСТИТЕ фирми да работат во нормални услови, а подземно да се направи паркинг за сите оние кои секојдневно паркираат по тротоари на тоа место имат каде да ги остават возилата. Зошто тие ќе бидат таму во секој случај, не одат никаде.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 22-Feb-2018 at 17:18
Originally posted by alexsend

Реално се потрудиле!
Уште сега градот да ја среди околината.

Видете само како добро ќе се уклопеше во оној триаголник десно Таму мора да смислат некое решение да не седи така, некој мини трговски со паркинг решение...


Da ne eden nego dva trgovski da stavat tamu... Mislam deka Makedonija vodi kako prva zemja so trgovski centri po zitel.
Imame tolku pari da nezneame veke kaj da gi potrosime
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1286
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 21-Feb-2018 at 17:22
Zgradata e solidna mozebi fasadata ne e nesto no za enterierot navistina vlozile dosta za vakov luksuzen izgled no okolinata treba pod itno da se sreduva. Bi bilo dobro da se srusat site onie baraki i kuki koi se vednas do zgradava. Iskreno ne veruvam vo realizacija na bulevarot koj bi trebalo tuka da minuva.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1607
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 21-Feb-2018 at 15:21
Реално се потрудиле!
Уште сега градот да ја среди околината.

Видете само како добро ќе се уклопеше во оној триаголник десно Таму мора да смислат некое решение да не седи така, некој мини трговски со паркинг решение...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 21-Feb-2018 at 15:16
Mi se dopagja ovaa desna strans ekslusivni apartamani so pogled na deponija!
Sekoe utro se budis, otvaras prozor, dises zagaden vozduh i uzivash vo pogled na deponija
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1286
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 21-Feb-2018 at 14:05
Уште неколку фотки од нивната фб странаBack to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 19-Feb-2018 at 01:21

ти си буквално првиот со позитивно искуство од објект од Адора што го слушам... секоја чест ако Адора решиле малце помалце да крадат на материјал
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kire85 View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 401
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 11-Feb-2018 at 16:57
Originally posted by stef4o

Kolku liftovi ima vo zgradata i so kolkav kapacitet se t.e dali se podeleni na tovaren i patnicki,i dali ima otvoreno nekoj nov market vo delovniot del?


Во зградата вкупно има 7 лифтови. По 2 во трите влеза и плус еден во деловниот дел.
Од двата лифта во секој влез, еден е патнички (ќе те излажам за должината...околу 1,60 м од око), а другиот е товарен со должина од 2,20 м.

Сеуште нема отворено ништо, во најава имаше маркет, но не сакаа од Адора да прецизираат за кој се работеше.
Phantasie ist wichtiger als Wissen, denn Wissen ist begrenzt.

Albert Einstein
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.359 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.