build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Адора Flatiron - Кисела Вода
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Адора Flatiron - Кисела Вода

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 789
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 26-Dec-2017 at 21:45
Objektov e zavrsen,denes bese svecenoto otvoranje.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11094
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 26-Dec-2017 at 23:48
Адора Флетлајно
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3248
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 27-Dec-2017 at 10:06
Да се радуваш дека си направил копија од некој друг објект. Ми звучи познато од некаде...

Како и да е, јас не знам со што ја заслужи оваа локација да биде нивна најголема инвестиција. Цела околина на објектов се трошни куќи и дуќанчиња околу Стара рампа, во позадина имаш камењар со намена за депонија и паркинг, навечер неосветлен, тотално нехумана атмосфера за живеење. А поставеноста на објектот крај булеварот, наместо да оформува одреден простор, да дава силуета на една улица во продолжение, тоа е чист урбанистички промашај.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1138
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 27-Dec-2017 at 20:46
Слушнав од чаршиски муабети, дека општина кисела вода ќе се префрла во деловните простории на оваа зграда, со назнака беше дека некои горни делови од зградата се деловни простории и таму ќе бидат сместени, дали се работи за рушење на бараките на општината и градење на нова општинска зграда па привремено се прфрлаат ваму не знам.....
Back to Top
Blagh View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 10-Feb-2013
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote Blagh Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 27-Dec-2017 at 23:31
BOJAN објектов ќе оформува целина со 2 улици во продолжение: Јужен Булевар и Борис Трајковски. Само за Јужен Булевар ќе почекаме да го изградат, и он ќе поминува од другата страна на објектов.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11094
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 28-Dec-2017 at 10:23
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1850
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 28-Dec-2017 at 11:04
tuzno kako objektov se pretstavuva kako nekakvo revolucionerno dostignuvanje, so ukradena ideja od pred 100 godini i turbo folk fasada

Edited by xnx - 28-Dec-2017 at 11:05
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Online
Posts: 3696
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 28-Dec-2017 at 11:48
Па нормално, гледај малку низ скопје и ќе ти текне дека ништо специално не се градило во смисла на големи објекти. Турбо фолк, требаше да се отвори со сузана газавова.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 397
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 12-Jan-2018 at 23:27
Интересно

https://www.kontrastav.press/index.php/macedonia/166-kradonacalnici/6193-svetoto-arhitektonsko-kriminalno-trojstvo
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11094
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 13-Jan-2018 at 13:34
Текстот е „рекла-казала“ и се повикува на познајници и некои си стручњаци без име и презиме. А уште при втората реченица, кога го спомна изразот БРУТАЛИЗАМ, ми стана јасно дека станува збор за дилентантизам. А не сум ни љубител ни заштитник на зградите на Адора и на Настел.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 789

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.