build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Адора Flatiron - Кисела Вода

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1771
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 26-Dec-2017 at 21:45
Objektov e zavrsen,denes bese svecenoto otvoranje.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11964
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 26-Dec-2017 at 23:48
Адора Флетлајно
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 27-Dec-2017 at 10:06
Да се радуваш дека си направил копија од некој друг објект. Ми звучи познато од некаде...

Како и да е, јас не знам со што ја заслужи оваа локација да биде нивна најголема инвестиција. Цела околина на објектов се трошни куќи и дуќанчиња околу Стара рампа, во позадина имаш камењар со намена за депонија и паркинг, навечер неосветлен, тотално нехумана атмосфера за живеење. А поставеноста на објектот крај булеварот, наместо да оформува одреден простор, да дава силуета на една улица во продолжение, тоа е чист урбанистички промашај.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1161
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 27-Dec-2017 at 20:46
Слушнав од чаршиски муабети, дека општина кисела вода ќе се префрла во деловните простории на оваа зграда, со назнака беше дека некои горни делови од зградата се деловни простории и таму ќе бидат сместени, дали се работи за рушење на бараките на општината и градење на нова општинска зграда па привремено се прфрлаат ваму не знам.....
Back to Top
Blagh View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 10-Feb-2013
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote Blagh Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 27-Dec-2017 at 23:31
BOJAN објектов ќе оформува целина со 2 улици во продолжение: Јужен Булевар и Борис Трајковски. Само за Јужен Булевар ќе почекаме да го изградат, и он ќе поминува од другата страна на објектов.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11964
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 28-Dec-2017 at 10:23
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1887
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 28-Dec-2017 at 11:04
tuzno kako objektov se pretstavuva kako nekakvo revolucionerno dostignuvanje, so ukradena ideja od pred 100 godini i turbo folk fasada

Edited by xnx - 28-Dec-2017 at 11:05
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3812
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 28-Dec-2017 at 11:48
Па нормално, гледај малку низ скопје и ќе ти текне дека ништо специално не се градило во смисла на големи објекти. Турбо фолк, требаше да се отвори со сузана газавова.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 426
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 12-Jan-2018 at 23:27
Интересно

https://www.kontrastav.press/index.php/macedonia/166-kradonacalnici/6193-svetoto-arhitektonsko-kriminalno-trojstvo
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11964
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 13-Jan-2018 at 13:34
Текстот е „рекла-казала“ и се повикува на познајници и некои си стручњаци без име и презиме. А уште при втората реченица, кога го спомна изразот БРУТАЛИЗАМ, ми стана јасно дека станува збор за дилентантизам. А не сум ни љубител ни заштитник на зградите на Адора и на Настел.
За сè има вторпат
Back to Top
Harry Potter View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Jan-2012
Location: Skopje, Macedon
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote Harry Potter Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 27-Jan-2018 at 19:06
Originally posted by BOJAN

Како и да е, јас не знам со што ја заслужи оваа локација да биде нивна најголема инвестиција. Цела околина на објектов се трошни куќи и дуќанчиња околу Стара рампа, во позадина имаш камењар со намена за депонија и паркинг, навечер неосветлен, тотално нехумана атмосфера за живеење. А поставеноста на објектот крај булеварот, наместо да оформува одреден простор, да дава силуета на една улица во продолжение, тоа е чист урбанистички промашај.


ама затоа го има Братски мерак пред врата
www.MacedonianFootball.com
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1725
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 27-Jan-2018 at 19:43
Ако не се изгради Есенинова ќе им се заебе идејата на Адора.
Ама мора да се гради, мора да се подели гужвата од тутунски...
Ајде Шилегов, do it!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1771
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 27-Jan-2018 at 20:10
Vcera pominuvav ottuka i gledam uste imaat za rabota,parkingot od pozadi ili parter neznam sto ke bide seuste ne e poplocen imaase vozila parkirani nasekade,a i so delovniot prostor neznam dali se zavrseni posto nema nisto novo otvoreno. Patem neznam sto ke bide so tie kukickite od zadnata strana.
Back to Top
Glava View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 08-Sep-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote Glava Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 28-Jan-2018 at 22:28
Језиво е поминувањето покрај оваа зграда навечер. Пуштена во употреба а одвај светло се гледа во 2-3 стана од околу сто-двеста колку што ги има. Дали имаат некој проблем со продажбата или некој инфраструктурен дел (вода/парно) не е приклучен па затоа не се вселуваат станарите.
Од 20-тина дуќани исто така никој не работи иако веќе измина повеќе од месец дена откако ја пуштија во употреба зградава.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1771
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 29-Jan-2018 at 07:18

Kolku sto bev vo moznost da slusnam edno video od otvoranjeto na objektov 86% od delovniot prostor bil veke prodaden. A sto se odnesuva do priklucok za voda mislam deka ima,bi trebalo i za parno da napravile. Neznam vo sto e problemot,mnogu grdo izgleda koga pominuvas pored zgradata,ko da ima 10 godini pominato pa site dukani se ispozatvorile. Patem neznam kolku i ke uspeat so delovniot prostor bidejki vo sosedniot objekt na Ilinden poveke od pola dukani se zatvoreni. Mozebi tuka moze da uleta nekoj od marketite (Ramstor,Kam,Stokomak) pa dobro da funkcionira posto ke bide na udarna lokacija.
Back to Top
kire85 View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 401
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 29-Jan-2018 at 20:52
Originally posted by Glava

Језиво е поминувањето покрај оваа зграда навечер. Пуштена во употреба а одвај светло се гледа во 2-3 стана од околу сто-двеста колку што ги има. Дали имаат некој проблем со продажбата или некој инфраструктурен дел (вода/парно) не е приклучен па затоа не се вселуваат станарите.
Од 20-тина дуќани исто така никој не работи иако веќе измина повеќе од месец дена откако ја пуштија во употреба зградава.


Продадени се скоро сите станови....уште 20-ина да има грубо за продавање, од вкупно 300.

Инаку нема сеуште парно, кое за да се пушти од страна на БЕГ, треба согласност од најмалку 30% од станарите. А тоа оди споро, бидејќи скоро е пуштена зградава во употреба и не на сите им се брза да се вселат, па така оди споро и собирањето на тие 30%. Но со оглед на тоа дека при примопредавањето на становите односно клучевите, на станарите им беа врачувани готови договори за Водовод, ЕВН и БЕГ, тоа Адора го брка моментално за станарите и би требало кај и да е да се пушти и парното. Инаку вода и струја си има најнормално.

Оние кои сега се гледаат дека светат навечер, односно дека веќе се вселени, се греат на други грејни тела....клима, панелки и сл.

Моја проценка е дека некаде Февруари-Март месец да биде вселена повеќе од половината на зградата.

За деловните простории немам некои точни информации, освен дека дуќанот на самиот полукруг (што гледа накај Центар) ќе биде Топ Шоп. Како им се исплати, они си знаат.

Инаку некој друг праша за куќичките позади зградата....тие нема да се дислоцираат и затоа и улицата што ја изведува моментално општина Кисела Вода и која треба да ја комплетира раскрсницата кај сендвичарата Вили, се тампонира заобиколувајќи ги овие куќарки.

Човекот што живее во една од тие куќи таму ми кажа дека му понудиле 5.000 евра. Е сега колку е тоа точно е друга работа. Тоа што е факт, е дека не се договориле.
Phantasie ist wichtiger als Wissen, denn Wissen ist begrenzt.

Albert Einstein
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1771
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 30-Jan-2018 at 09:13
Од нивната фејсбук страница

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 03-Feb-2018 at 04:05
уууууу скапи камени плочи низ цел комплекс... very луксузно... much wow
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 501
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 05-Feb-2018 at 11:27
За македонски прилики, доста луксузно.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 05-Feb-2018 at 23:52
Originally posted by <Fresno>

За македонски прилики, доста луксузно.
зошто би ме интересирале плочите во влезот... не е хотел за две-три вечери
би ме интересирал целовкупниот квалитет и функционалност на објектот/становите, Адора до сега потфрли на сите можни нивоа кај сите друи објекти
Да, за македонски прилики е многу луксузно, ама не економски гледано, туку по менталитет за жал

само ова уште повеќе потенцира за која целна група се насочени ваквите станови. патем поради која и треба да си мини-милионер за да можеш да си дозволиш гарсоњерче во скапана зграда, дури и во региони каде тоа не е издржано

Edited by zabegan - 05-Feb-2018 at 23:53
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.