build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Адора Flatiron - Кисела Вода

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 11>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3638
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Адора Flatiron - Кисела Вода
    Posted: 03-Mar-2015 at 17:01
Познатата њујоршка зграда „Флетајрон“ ќе никне на влезот на Кисела Вода

Висококатница по урнекот на позната зграда „Флетајрон“ во Њујорк ќе се гради на влезот на Кисела Вода, на местото на поранешната фабрика „Цветан Димов“.

 

 

Ова го соопшти градежната компанија „Адора инженеринг“, на Саемот за градежништво што во вторник беше отворен на Скопски саем.

 

Компанијата земјиштето го купила  на јавна лицитација, по цена од 2.200.000 евра, а ќе треба да платат уште 2.500.000 евра за комуналии. Изградбата би требало да започне ова лето.

 

„Се очекува во текот на градба, за една и пол година, на реализација на  проектот да бидат ангажирани околу 500 градежни работници, со што ќе дадеме голем придонес во македонската економија. Што се однесува на цените тие ќе се движат некаде помеѓу цените на становите во Карпош и општина Аеродром во Скопје, а Адора инженеринг ќе оди со стапка на профитабилност од 10 %.“, изјави Ванчо Чифлиганец, генерален директор на градежната компанија Адора инженеринг.

 

Тој додаде дека очекува овој проект во двете насоки, да оствари финансиски обрт од околу 40 милиони евра.

 

„Според архитектонскиот проект кој сега се работи, овој објект треба да биде со висина од 45 до 50 метри, со ексклузивни деловни простории, мезанин и елитни станови на 14 нивоа. Објектот ќе биде со препознатливиот квалитет на градба на Адора инженеринг, со потврдена асеизмичка стабилност, енергетска ефикасност А-класа, со примена на најновите технологии и трендови, кој на станарите ќе им понуди исклучително квалитетни и модерни услови за домување и бизнис“, додаде Чифлиганец.

http://makfax.com.mk/makedonija/skopje/poznatata-njujorska-zgrada-fletajron-ke-nikne-na-vlezot-na-kisela-voda
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11997
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 03-Mar-2015 at 17:32
Што? (реторичко прашање)
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 03-Mar-2015 at 17:49
ама Скопје веќе има еден Flatiron, и се наоѓа тука 41.987999, 21.435429...


се што ќе направат ќе биде копија на овој грандиозен објект

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 03-Mar-2015 at 19:31
Продажбата е направена иако земјиштето е во процес на денационализација кој не е завршен. Смрди на криминал до даска.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11997
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 03-Mar-2015 at 20:34
Originally posted by axel

Познатата њујоршка зграда „Флетајрон“ ќе никне на влезот на Кисела Вода

]Висококатница по урнекот на позната зграда „Флетајрон“ во Њујорк ќе се гради на влезот на Кисела Вода, на местото на поранешната фабрика „Цветан Димов“.


Само да не е бледа и лоша копија, а ако е т.н. „аголница“, т.е. аголна зграда која добро ќе биде вклопена, немам ништо против. Но ако само ја ископираат њујоршката зграда, тогаш треба да се обесат сите до последен што го дозволиле тоа.
За сè има вторпат
Back to Top
WhyNot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 113
  Quote WhyNot Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 03-Mar-2015 at 20:42
нема да се исти.. оваа на Адора ќе биде луксузна, сеизмички стабилна, енергетски ефикасна и розева
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2419
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 03-Mar-2015 at 22:57
После 115 години, конечно, Флатирон во Скопје. :P Едвај чекам рендер.

---------

Претпоставувам остриот агол ќе го формираат Првомајска и, здравје, Јужен булевар, или грешам?


Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1729
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 09-Mar-2015 at 16:51
Конечно се руши стариот објект во Кисела Вода на Борис Трајковски, сапунарата "Цветан Димов". Адора ги земала работите под контрола.


Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 12-Mar-2015 at 10:27
СРАМНЕТА ФАБРИКАТА "ЦВЕТАН ДИМОВ"

Фабриката "Цветан Димов" во Кисела Вода е срушена.

Завчера почнаа подготовките за изградба на новата зграда пегла, која ќе почне да се гради во јули годинава. Во моментов градежни работници и багери го расчистуваат просторот, а Ромите кои со години живееја во напуштената фабрика ја собираа покуќнината.
Градежната фирма "Адора", инвеститор на зградата, најави дека ќе биде висока од 45 до 50 метри и ќе има 16 ката. Инвестицијата изнесува 40 милиони евра. Во неа се планирани деловни простории и елитни станови на 14 нивоа.http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=47377FE7F9B53F499550D3A7DD7D0CF9
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Online
Posts: 3817
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 12-Mar-2015 at 11:31
Moze koordinati?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11997
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 12-Mar-2015 at 11:47
41.985482, 21.438567

Edited by Џоле - 12-Mar-2015 at 11:48
За сè има вторпат
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 13-Mar-2015 at 21:53
Тежок криминал лежи позади рушењето на фабриката.
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 14-Mar-2015 at 01:27
Originally posted by Petar Skopje

Тежок криминал лежи позади рушењето на фабриката.
Сто посто на секои 5 минути проверуваш дали некој ќе те праша кој и каков криминал направил, за ти потоа аргументирано да објасниш.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11997
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 30-Jun-2015 at 10:56
Рендер од новата зграда на Адора што ќе се гради во Кисела Вода, на местото на сапунарата...Елитниот станбено-деловен објект „Порта Адора-Кисела Вода“ ќе се гради на градежно земјиште од 4.403 м² на булевар „Борис Трајковски“, на влезот на општина Кисела Вода, кај „стара рампа“, во централното подрачје на Скопје. Објектот ќе биде со висина од 56 м, со ексклузивни деловни простории од 1.500 м² на приземјето и 1.950 м² на мезанинот, еко станови на 16 нивоа со вкупна површина од 17.500 м² и модерни подземни паркиралишта на три нивоа. Објектот архитектонски ќе наликува на познатата Њујоршка икона, зградата „Флетајрон-Фулер“, за што идејата потекна од сличноста на обликот на градежната парцела и градежната маркица, сместена меѓу две улици во општина Кисела Вода како и култниот објект во њујоршки Менхетн. Целта е да се изгради атрактивна зграда со специфичен изглед, која ќе биде гордост на Скопје и Македонија, со што ќе се разубави и уреди просторот на влезот во општина Кисела Вода и центарот на Скопје. Ојектот, кој е оддалечен 1 км и 10 минути пеш од централниот плоштад во Скопје, ќе понуди одлични услови за домување и бизнис.

http://adora.com.mk/%D0%BE%D0%B1%D1%98%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8/%D0%BA%D0%B8%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B0-%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%B0?ref=idni-objekti

Edited by Џоле - 30-Jun-2015 at 11:00
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 30-Jun-2015 at 11:01
Го најде си го едитирал

Иначе многу слични ми се зградиве нема разлика од оваа до онаа во Њујорк

Edited by jyvation - 30-Jun-2015 at 11:04
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1729
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 30-Jun-2015 at 15:03
За колку % од парцелата е издадена маркица за градба? 100%? Нели имаше некои законски регулативи околу тоа.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2419
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 16-Jul-2015 at 17:31


Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 16-Jul-2015 at 17:47
Преголем објект кој не се вклопува во околината. Убави решенија за ваков агол имаат Стоун дизајн низ Карпош.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 426
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 16-Jul-2015 at 19:22
Ајде начукајте го цело македонско население во 20 м2, па очекувајте после наталитет и демографија и тоа гетоизирани во 4-5 населби. Одлична државна политика, т.е. неполитика.
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 115
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 31-Jul-2015 at 13:32
http://netpress.com.mk/adora-fletajron-urbanisticki-simbol/http://netpress.com.mk/adora-fletajron-urbanisticki-simbol/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.