build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Заштита на порцелански плочки

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
dexterche View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote dexterche Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Заштита на порцелански плочки
    Posted: 14-Oct-2015 at 14:26
Дали има начин да се заштитат високо полирани порцелански плочки кои се порозни? Проблемот е што ако се истури вино, флека од боја за кондури и слично многу тешко излегува а често е невозможно да се избрише пошто се упива во самата плочка.

На интернет најдов дека странство се користи импрегнатор за плочки и гранит/мермер но кај нас не успеав да најдам да го држат, поточно овој е топ продукт
http://miraclesealants.com/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=1&Itemid=174

Било какви искуства и совети се добредојдени

Edited by dexterche - 14-Oct-2015 at 14:28
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 13-Feb-2016 at 14:19


бар денес импрегнирањето е достапно ако човек не е еколошки освестен заштитни емулзии имаш на претек http://www.bolago-m.rs/grupe/odrzavanje-i-zastita-plocica

а можеш да пробаш и со лак за камен http://www.bolago-m.rs/grupe/lakovi-za-kamen-bezbojni-i-impregnacije 

гледав во шпанска епизода од place in the sun како на теракотни неглазирани (порозни) плочи за во двор истураа силиконска емулзија, ова е корисно доколку станува збор за поголема површина а да бидне поефтино, беше некоја импровизација од локални мајстори, но ме изненади колку оригинално решение за теракотна патека која фрактално извира од самата теракотна фасада на куќата


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 07-Aug-2016 at 02:03


ова нано импрегнацијата веќе станува досадна работа иако технички корисна

http://www.tilingforum.co.uk/threads/pre-sealed-polished-porcelain.524/#post-6533

[1][2] Polished Porcelain - Porcelain tiles that have undergone nano pre-sealed technology are not slippery because the surface of the nano tile [3]
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.