build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Експресен пат Штип - Кочани

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 9101112>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Online
Posts: 127
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 29-Jul-2020 at 19:44
https://www.youtube.com/watch?time_continue=578&v=QT-F6CWVZBc&feature=emb_logo

Превземено од SkyscraperCity forum. Ја возев и јас трасата но видеото не е мое. Се гледа колку убава е вожњата на 135 км/х. Во живо и подобро делува одма да кажам
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 376
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 29-Jul-2020 at 19:51
Да, супер е патот, и јас прееска возев 140.
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 103
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 29-Jul-2020 at 21:57
Originally posted by MKDSTRUGA

https://www.youtube.com/watch?time_continue=578&v=QT-F6CWVZBc&feature=emb_logo

Превземено од SkyscraperCity forum. Ја возев и јас трасата но видеото не е мое. Се гледа колку убава е вожњата на 135 км/х. Во живо и подобро делува одма да кажам

Клипот го постирав тука пред 2 недели, ти на skyscraper го бараш

Edited by Marxentric - 31-Jul-2020 at 13:19
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Online
Posts: 127
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 29-Jul-2020 at 22:51
Еее тутурутка сум хахах бар си кажав од кај ми е
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 501
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 29-Jul-2020 at 22:58
Се појавил на Google Maps. За Earth ваљда ќе почекаме некоја година


Back to Top
mile_ohrid View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Nov-2015
Location: Ohrid
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote mile_ohrid Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 22-Sep-2020 at 11:16
[QUOTE=Marxentric] [QUOTE=MKDSTRUGA] https://www.youtube.com/watch?time_continue=578&v=QT-F6CWVZBc&feature=emb_logo

Забелешка од видеото. Мислам дека го утнале бројот на автопатот за Скопје, ставиле А2, а треба А4. На почетокот од видеото е знакот.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1780
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 22-Sep-2020 at 13:44
Originally posted by mile_ohrid

[QUOTE=Marxentric] [QUOTE=MKDSTRUGA] https://www.youtube.com/watch?time_continue=578&v=QT-F6CWVZBc&feature=emb_logo

Забелешка од видеото. Мислам дека го утнале бројот на автопатот за Скопје, ставиле А2, а треба А4. На почетокот од видеото е знакот.
Ne e utka. Delnicata od Stip preku Skopje do Ohrid e A2... A4 e delnicata Petrovec-Hipodrom.
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 103
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #208 Posted: 22-Sep-2020 at 22:58
Во право е Миле, утка е и тоа тешка. Ова не е единствен патоказ кој го правеле непрофесионални неписменковци за жал. Инаку да разјасниме, делницата од Штип до Кадрифаково ја користат заедно коридорите А3 и А4, па после А3 продолжува кон Велес, а А4 кон Скопје.
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 222
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #209 Posted: 24-Sep-2020 at 17:52
Почнати се со втората секција, или?
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 166
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #210 Posted: 24-Sep-2020 at 19:22
Прогресот е 70%. Според најавите втората делница ќе биде пуштена во употреба во Јануари. Прогресот јасно се гледа од недела во недела на сателитските снимки на сентиал хаб.
Back to Top
deni86 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-Apr-2020
Online Status: Offline
Posts: 8
  Quote deni86 Quote  Post ReplyReply #211 Posted: 25-Sep-2020 at 13:20
Нели е преоптимистичко во јануари..Мислам треба да бидеме задоволни ако до мај, јуни биде готов. Сепак не сум запознаен диирекно како одат работите, но според претходните искуства мислам дека сепак е преоптимистичко
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 222
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #212 Posted: 25-Sep-2020 at 13:26
Ако е јануари, тогаш ова ќе биде втор експресен пат, кој што ќе биде навреме или предвреме завршен заедно со повеќето делови од Штип - Радовиш.
Ако е така, тогаш одлично

Edited by The Wild Boy - 25-Sep-2020 at 13:26
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 166
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #213 Posted: 25-Sep-2020 at 14:05
Originally posted by deni86

Нели е преоптимистичко во јануари..Мислам треба да бидеме задоволни ако до мај, јуни биде готов. Сепак не сум запознаен диирекно како одат работите, но според претходните искуства мислам дека сепак е преоптимистичко

Втората фаза (Крупиште - Кочани) долга 14 километри официјално започна со изградба на  6 септември 2019 година. Изведувач е кинеската компанија Синохидро, претходно изведчувач на автопатот Миладиновци - Свети Николе - Штип. Рокот за завршување на работите е 16 месеци. Во рамки на оваа делница е предвидена голема клучка "Кочани Запад" на завршетокот на делницата, а со завршување на истата ќе биде заокружен патот Штип - Кочани на ниво на експресен пат.

Сега ако се пробие рокот е друга работа. Инаку бидејќи се интересирам за делницата и сите изјави ги следам со внимание, а и според сателитските снимки и тоа што се гледа на терен каде што може да се види од сегашниот магистрален пат, нема никакви проблеми и темпото е навистина брзо. Експропријацијата е завршена на самиот почеток (редок добар пример) а теренот е рамничарски.

Искрено мое мислење е дека евентуално пролонгирање на активностите би имало само во делот на клучката кај Кочани. Се друго сум убеден дека ќе биде завршено во рокот. Оваа делница (заедно со Штип - Радовиш) за жал се единствените на кои навистина турбо се работи и се почитуваат роковите.
Back to Top
Bistro View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Dec-2018
Online Status: Offline
Posts: 68
  Quote Bistro Quote  Post ReplyReply #214 Posted: 25-Sep-2020 at 17:12
Баш се прашувам зошто овие делници околу Штип се единствените на кои турбо се работи и се почитуваат роковите ::::
Back to Top
jjmacedonia View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 31-Aug-2020
Online Status: Offline
Posts: 5
  Quote jjmacedonia Quote  Post ReplyReply #215 Posted: 25-Sep-2020 at 18:26


Edited by jjmacedonia - 25-Sep-2020 at 20:47
Back to Top
jjmacedonia View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 31-Aug-2020
Online Status: Offline
Posts: 5
  Quote jjmacedonia Quote  Post ReplyReply #216 Posted: 25-Sep-2020 at 18:27
И јас не верувам во јануари, но сепак ок и + 3 месеци.
Но уште не ми е јасно зашто патот е направен Кочани - Три Чешми, требало да го направат Кочани - Кадрифаков. Во Кадрифаково требало да има голема голема клучка за Скопје, Велес, Штип и Кочани. И така за кочани штип ке се оде по стариот, па и незнам зашто и го викат штип кочани, кога е три чешми кочани

Edited by jjmacedonia - 25-Sep-2020 at 18:33
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 103
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #217 Posted: 25-Sep-2020 at 21:04
Originally posted by jjmacedonia

И јас не верувам во јануари, но сепак ок и + 3 месеци.
Но уште не ми е јасно зашто патот е направен Кочани - Три Чешми, требало да го направат Кочани - Кадрифаков. Во Кадрифаково требало да има голема голема клучка за Скопје, Велес, Штип и Кочани. И така за кочани штип ке се оде по стариот, па и незнам зашто и го викат штип кочани, кога е три чешми кочани

Штом се комплетира целосно не верувам дека некој со функционална кола ќе "оде" по стариот пат, по новата траса ќе се уштедат некој си 15 минути, а нема да мора да се застанува поради брзински ограничувања, трактори, дупки итн.
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 166
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #218 Posted: 26-Sep-2020 at 06:45
Originally posted by jjmacedonia

И јас не верувам во јануари, но сепак ок и + 3 месеци.
Но уште не ми е јасно зашто патот е направен Кочани - Три Чешми, требало да го направат Кочани - Кадрифаков. Во Кадрифаково требало да има голема голема клучка за Скопје, Велес, Штип и Кочани. И така за кочани штип ке се оде по стариот, па и незнам зашто и го викат штип кочани, кога е три чешми кочани


Да бидам искрен интересно ти е размислувањето. И секако така би било многу елегантно и подобро. Ама тогаш од Штип до Кочани и обратно би го користеле стариот пат.
Синоќа возев по експресниот пат и после Крупиште по стариот. Да не почнеше да се гради новиот, искрено не знам како ќе беше. Штип - Кочани уште пред 10 години е преоптоварена делница. Повеќе возила има дневно Штип - Кочани одколку Штип - Кадрифаково.
Back to Top
MileX View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: Strumica
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote MileX Quote  Post ReplyReply #219 Posted: 26-Sep-2020 at 12:18
Опцијата Кадрифаково-Кочани би била многу неповолна за сообраќајот што доаѓа од Радовиш/Струмица
[url=http://www.userbars.be][img]http://img689.imageshack.us/img689/
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1780
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #220 Posted: 26-Sep-2020 at 12:43
Originally posted by MileX

Опцијата Кадрифаково-Кочани би била многу неповолна за сообраќајот што доаѓа од Радовиш/Струмица
Od Radovis/Strumica preku Kadrifakovo za Kocani???
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 9101112>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.