build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Експресен пат Штип - Кочани

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 101112
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MileX View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: Strumica
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote MileX Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 26-Sep-2020 at 16:10
Па нема логика, затоа е подобро шо оди на Три чешми. Минимална разлика у време за сообраќајот Кочани-Скопје и цели два региони добро поврзани.
[url=http://www.userbars.be][img]http://img689.imageshack.us/img689/
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 26-Sep-2020 at 16:43
Да не заборавиме дека и Три Чешми ќе биде поголема клучка во иднина, затоа што од овде треба да се одделува идниот автопат за Радовиш, она што сега се изведува со проширување на постоечкиот пат е само привремено решение.


Back to Top
MileX View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: Strumica
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote MileX Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 26-Sep-2020 at 17:49
Има опција, како решение за проблемот со актива и макпетрол, експресниот и сега да завршува на Три Чешми
[url=http://www.userbars.be][img]http://img689.imageshack.us/img689/
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 501
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 26-Sep-2020 at 23:04
Добро бе толку ли е тешко Македонија еднаш за прв пат да добие прва детелина клучка?! основна клучка во цел свет?! Па клучката Хиподром остана без потполна достапност заради немарност и процена дека тоа свртување не е потребно па сега камиони вртат преку клучката Белви и се враќаат назад. Хиподром има само 11/12 достапност (без да рачунаме повратни правци), клучката Миладиновци иако со достапност 12/12 сепак е згужвотина крпеница која воопшто не е прегледна и конфузна од кај и да доаѓаш. Еве и тука иста приказна направиле, достапност 12/12 ама за да свртиш од Штип накај Струмциа мораш да се извртиш 630°, односно 1+3/4 круг, слично како вртење од правец аердором Петровец према Бунарџик на клучка Хиподром.   
Back to Top
jjmacedonia View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 31-Aug-2020
Online Status: Offline
Posts: 5
  Quote jjmacedonia Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 27-Sep-2020 at 05:11
Od radovish za kocani se ode preku Balvan ,ne se ode ni preku tri cesmi, daleku e
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 166
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 27-Sep-2020 at 08:21
Originally posted by jjmacedonia

Od radovish za kocani se ode preku Balvan ,ne se ode ni preku tri cesmi, daleku e


Хахахах а од каде ќе биде порбзо кога ќе се комплетира и втората делница, шо мислиш..?
Патем да не збориме за безбедноста. Далеку побезбеден, поширок, со благи кривини, можност за безбедно претекнување секогаш.. А не во 10 км влез во 4 села, ако се вози според знаци во Чардаклија, Балван и Крупиште треба да се вози по 50км на час. Да не збориме за Облешево, големо село каде 3-4км според знаци е 50км на час.

Да бидне и втората делница, само некој што не е упатен ќе оди по стариот пат до Кочани. Ако одиш до некое село е друго, ама ако од Радовиш пример идеш накај Кочани/Виница, Пробиштип или Мк Каменица или Делчево, тогаш нема избор, само експресниот пат е опција.
Back to Top
FiLo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 26-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 68
  Quote FiLo Quote  Post ReplyReply #227 Posted: 27-Sep-2020 at 08:38
Originally posted by jjmacedonia

Od radovish za kocani se ode preku Balvan ,ne se ode ni preku tri cesmi, daleku e


Од постоечката клучка Радовиш-Кочани до новата кај Три Чешми за експресниов пат има само 3.5 км.

Плус кога ќе се комплетира експресниот Штип-Радовиш што гледам дека ќе почнува баш од оваа клучка кај Три Чешми, па така при брзина од 100 км/ч, растојанието од тие 3.5 км ќе се поминува за околу 2 минути возење. (100 поделено со 60 минути е 1.6 км на минута).

Па од постоечката клучка до Чардаклија има 3 км возење, односно околу 2 минути па ќе треба да намалуваш на 50 км/ч, па потоа Долни Балван, па Крупиште, па Облешево.
Успат и некој трактор ќе те успори.


А во случајов со експресниов пат ќе си возиш постојано 110-120 км/ч.

2 минути возење е предалеку ? Не би жртвувал 2 минути возење за потоа безбедно и брзо возење, и би возел по постоечкиот пат со сите тие недостатоци кој ти ги предочувам ?Edited by FiLo - 27-Sep-2020 at 08:43
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 501
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #228 Posted: 27-Sep-2020 at 10:43
Колку количински сообраќај луѓе и стоки одат од Радовиш за Кочани или обратно?! Колку е тоа споредливо со релациите Радовиш-Св.Николе-Радовиш, Кочани-Св.Николе-Кочани, односно градови од/кон Скопје/Куманово(Европа), наспроти меѓусебниот сообраќај. Неспоредливо е.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1780
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #229 Posted: 27-Sep-2020 at 11:42
Originally posted by user8642

Добро бе толку ли е тешко Македонија еднаш за прв пат да добие прва детелина клучка?! основна клучка во цел свет?! Па клучката Хиподром остана без потполна достапност заради немарност и процена дека тоа свртување не е потребно па сега камиони вртат преку клучката Белви и се враќаат назад. Хиподром има само 11/12 достапност (без да рачунаме повратни правци), клучката Миладиновци иако со достапност 12/12 сепак е згужвотина крпеница која воопшто не е прегледна и конфузна од кај и да доаѓаш. Еве и тука иста приказна направиле, достапност 12/12 ама за да свртиш од Штип накај Струмциа мораш да се извртиш 630°, односно 1+3/4 круг, слично како вртење од правец аердором Петровец према Бунарџик на клучка Хиподром.   
Zatoa oni koi od Kocani kon Strumica cesto pravat opasen soobrakaen prekrsok pa namesto da svrtat krug 360 stepeni tie vozat pravo preku ednonasocnata lenta i opasno ja zagrozuvaat bezbednosta na soobrakajot.   
Back to Top
jjmacedonia View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 31-Aug-2020
Online Status: Offline
Posts: 5
  Quote jjmacedonia Quote  Post ReplyReply #230 Posted: 27-Sep-2020 at 19:48
Во глобала треба да бидеме задоволни со овие патишта, но не гледам најава за други како Кочани - Делчево и слично, а добро би било и лакавица да се направе па дирекно на Автопат да се излeгува па Штип Гевгелија да биде окоу 110 км, и да се стигнува до граница за 1 час.

Но интересираме дали има крајни рокови за изградба на:
од Крупиште до Кочани,
од Штип до Радовиш и
од Радовиш до Струмица?

Edited by jjmacedonia - 27-Sep-2020 at 19:49
Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 288
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #231 Posted: 28-Sep-2020 at 19:30
Крупиште - Кочани се работи со забрзано темпо, на трасата што минува низ оризовите ниви (од с.Соколарци до с.Тркање) е стабилизирана со геотекстил и камен па сега се изработува подтлото со материјал од ископот околу с.Жиганци. Голем дел од објектите на трасата се направени, кај с. Бања се избетонирани столбовите за натпатникот треба да се наместат уште гредите. Мое мислење е дека до почетокот на наредното лето ќе биде готов.

Штип - Радовиш се работи ептен турбо во две смени и голем дел е и асфалтиран останува делот кај Пилав Тепе и таму голем дел од работите треба да се завшрени, последен пат минав пред месец дена некаде. Незнам мислам дека можда и до нова година ќе успеат да завршат. Радовиш - Струмица најверојатно мислиш за вториот дел од Штип - Радовиш што го работи Страбаг ? Таму се во тек земјаните работи и се работи на проширување на постоечката траса.
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 222
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #232 Posted: 29-Sep-2020 at 08:34
Нема Радовиш - Струмица, и незнам зошто не е планирано, нит како експресен пат, а нит како автопат.

Делот со проширувањето е дел од Штип - Радовиш и мислам дека е последна (4та фаза).
3та фаза е таа што се работи турбо, втора фаза е делот со фабриките, а прва е делот после старата клучка кај Штип до Три Чешми (делот со бензинските).


Дајте слики да видиме од вторава фаза на овој проект

Edited by The Wild Boy - 29-Sep-2020 at 08:35
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 166
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #233 Posted: 29-Sep-2020 at 10:24
Да, кој има може да сподели слики..
Патем јас на враќање во недела вечер, забележав и дека околу 1 км од втората фаза веќе има прв слој на асвалт. Истото се забележува и на сентиел хаб на снимките... Кај Кочани се гледа дека е пробиена трасата целосно и е тампонирана, меѓутоа клучката не е во напредна фаза сеуште. Клучката Крупиште пак, очигледно цела била во првиот дел на Гранит па е целосно завршена со се краците што припаѓаат на втората делница.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 101112

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.140 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.