build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Експресен пат Штип - Кочани

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 06-Sep-2019 at 09:02
Originally posted by ironm

Originally posted by zorant


„Првата фаза од експресниот пат од селото Три Чешми до Крупиште е
завршена со 80 отсто и очекувам во почетокот на идната година да се
комплетира асфалтирањето, коешто веќе е започнато. Рокот за завршување
на оваа втора фаза, од Крупиште кон Кочани е до пролетта 2021 година.
Патот ќе биде со висок квалитет на градба, ќе биде широк 11,5 метри,
односно две ленти од по 3,5 метри и уште две од 2,2 метри“ соопшти
Китанов.http://www.komarec.com.mk/?p=25514
Originally posted by Sashko

Дали ширината на овој пат и клучките дозволуваат во иднина да прерасне во автопат?Прашање е дали во догледна иднина ќе има потреба да прерасне во автопат.

Фотки од втората фаза, од фб профилот на Горан Сугарески:

За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 06-Sep-2019 at 14:37
Колку што јас знам, експропријацијата е соодветна за во иднина да прерасне во автопат, целиот проект, косини, кривини , а мислам и клучки се така проектирани за во иднина да биде автопат.
Back to Top
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 81
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 10-Sep-2019 at 10:15
Кочанската обилокнице „се реновире“ веќе трети месец. изгребани се некои 200 метра, еден мост од 20 метра е со семафор веќе три месеци. Ни до пола не е завршено. направиви и слики, но многу сложено за аплоуд.
Кај и да е до 2022 ќе ја завршат. Ебати некадарниците.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6907
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 17-Sep-2019 at 16:31
Еве фотки од обиколницата од фб профилот на ЈПДП од 4 септември


Back to Top
zorant View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 26-Aug-2019
Online Status: Offline
Posts: 6
  Quote zorant Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 17-Dec-2019 at 08:57
Има нешто ново тука?
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 166
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 16-Jan-2020 at 08:17
Дали има некој поконкретни информации или пак слики од состојбата на оваа делница. Пред некој ден прочитав дека прогресот на градежните работи на првата делница (Три Чешми - Крупиште) изнесува 85% и дека се очекувало Април истата да биде завршена.
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 222
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 24-Feb-2020 at 01:31
Дечки, дали овој пат ќе биде како Тетово Гостивар со 4 ленти ама без дополнителна лента за застанување, или ќе биде како Велес - Штип, Штип - Радовиш со по 2 ленти и со ленти за застанување?
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 166
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 24-Feb-2020 at 10:05
Ќе биде како Велес - Кадрифаково и Штип - Радовиш. Мислам дека првата делница од Три Чешми до Крупиште е во завршна фаза и дека во Април ќе биде пуштен тој дел... Доколку има некој подетални информации од терен и евентуално фотографии може да сподели..
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 126
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 24-Feb-2020 at 11:05
Spored snimkite na sentinel Hub, koj se od pred nekoj den, mislam deka ima uste 3-4 meseci rabota na delnicata od Tri cesmi do Krupiste. Sekako do Juni ocekuvam da e pustena.

https://apps.sentinel-hub.com/eo-browser/?lat=41.82122&lng=22.18912&zoom=13&time=2020-02-23&preset=1_TRUE_COLOR&datasource=Sentinel-2%20L1C
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 166
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 24-Feb-2020 at 12:41
Фала за снимките, инаку јас се раководам според изјавите во два наврата на Китанов (септември 2019: вкупен процент 84% и крај на ноември, почеток на декември 87% ако не се лажам). Според тоа (иако декември и јануари се работи со намален интензитет), сега би требало да биде веќе околу/над 90% завршена делницата...
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 222
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 01-Apr-2020 at 10:20
Има некој новости до кај се со патот?
Незнам каде, ама ако не се грешам, обиколницата кај Кочани ја имаат завршено.
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 166
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 01-Apr-2020 at 10:37
Обиколницата кај Кочани е завршена во декември. Првата делница од експресниот пат од Три Чешми до Крупиште мислам дека е во завршна фаза односно над 90% реализирана. Втората делница (Крупиште - Кочани Запад) последна информација беше околу 20% пред некои 3-4 недели. Е сега дали во моментот се работи со исти интензитет како пред кризата со вирусот не знам... Искрено се надевам и посакувам во Јуни првата делница веќе да биде во функција. Инаку клучката кај Три Чешми е целосно завршена.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 214
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 01-Apr-2020 at 14:28
Како ќе биде изведено поврзувањето со Кочани?
Според досега пробиената траса не ми изгледа како во иднина патот да продолжува кон кочанската обиколницата, туку кон Виница би се пробивал нов. Евентуално, би се надоврзувал на обиколницата некој километар поисточно.
Се плашам да не се остане на некое „привремено“ решение, со кое патот би влегувал директно во градот Кочани, а обиколницата би останала башка.
Back to Top
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 81
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 01-Apr-2020 at 16:01
Originally posted by Théoden

Како ќе биде изведено поврзувањето со Кочани?
Според досега пробиената траса не ми изгледа како во иднина патот да продолжува кон кочанската обиколницата, туку кон Виница би се пробивал нов. Евентуално, би се надоврзувал на обиколницата некој километар поисточно.
Се плашам да не се остане на некое „привремено“ решение, со кое патот би влегувал директно во градот Кочани, а обиколницата би останала башка.


Така личи
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 166
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 01-Apr-2020 at 17:27
Експресниот пат ќе се спојува кај бензинската пред клучката Кочани Запад, околу еден километар позападно. До таму ќе бидат 4 ленти (2+2), а натака (обиколницата) ќе си е како што сега е, затоа и се реконструираше.
Back to Top
Bertu View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 01-Apr-2020
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Bertu Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 01-Apr-2020 at 17:50
Znaci ke se spojuva kaj trakanje li?
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 214
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 01-Apr-2020 at 18:09
Originally posted by Vasilij

Експресниот пат ќе се спојува кај бензинската пред клучката Кочани Запад, околу еден километар позападно. До таму ќе бидат 4 ленти (2+2), а натака (обиколницата) ќе си е како што сега е, затоа и се реконструираше.


Зошто тогаш е правен овој ископ покрај железничката пруга, југоисточно од бензинската?
Edited by Théoden - 01-Apr-2020 at 18:14
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 166
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 01-Apr-2020 at 18:11
Да, мислам дека таму, кај кривината, ќе има клучка со сегашниот пат кој оди низ Облешево. Мое лично мислење (иако можеби целосно не се согласувам со форматот на патот уште од времето на правењето на Велес - Кадрифаково), сепак мислам дека ќе биде огромна придобивка за Кочани, Виница, Делчево, Пехчево, Берово и Македонска Каменица односно дополнително кратење за 10-15 минути.
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 166
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 01-Apr-2020 at 18:21
Снимките од сателитот се од пред да почне втората фаза, мислам дека нема таму да минува трасата (можеби ќе бидам демантиран), меѓутоа кога го читав проектот пред речиси две години, нигде не стоеше дека во правец на Виница ќе оди, напротив стоеше до Кочани Запад 4 ленти а после реконструирана обиколница. И мислам дека нема никаква логика за до Виница да правиш експресен пат, за кого за 50 000 луѓе (општините Виница, Берово и Пехчево)
Back to Top
FiLo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 26-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 68
  Quote FiLo Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 01-Apr-2020 at 19:17
Originally posted by ThéodenOriginally posted by Vasilij

Експресниот пат ќе се спојува кај бензинската пред клучката Кочани Запад, околу еден километар позападно. До таму ќе бидат 4 ленти (2+2), а натака (обиколницата) ќе си е како што сега е, затоа и се реконструираше.

Зошто тогаш е правен овој ископ покрај железничката пруга, југоисточно од бензинската?Можеби овој пат ќе заврши директно на западната исклучка за Кочани, односно од Три чешми без да се исклучуваш на ниту едно место и возиш само право би влегол директно во Кочани.
Ете продолжи понатаму по пругата, ќе те однесе директно на неа.


Него со изградбата на овој пат, каква фунцкија ќе добие постоечкиот пат Штип-Кочани ?

Дали на некој што живее во Штип а сака да оди до Кочани би му било подобро да оди до Три Чешми и да се приклучи на експресниот пат или да вози по постоечкиот што сега се користи ?

Edited by FiLo - 01-Apr-2020 at 19:18
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.