build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Експресен пат Штип - Кочани

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 11>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
deni86 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-Apr-2020
Online Status: Offline
Posts: 7
  Quote deni86 Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 09-Jun-2020 at 20:03
Според моја проценка уште еден месец најмалку ќе треба да се завршат докрај работите..крајот на јуни мислам дека е преоптимистичко сценарио
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 207
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 09-Jun-2020 at 22:37
Јули или Август сигурно.
Септември дефинитивно ќе може да се вози низ првата делница од овој експресен пат.
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 160
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 10-Jun-2020 at 05:53
Тој дел кај што не е при крај, односно клучката кај крупиште и пресекот со Крупиште - Пробиштип ќе оди со втората фаза бидејќи едно половина километар претходно ќе се врти десно накај стариот пат (се додека не се комплетира и втората фаза). Според кажаното во 2 наврати многу скоро од Китанов, најдоцна почеток на Јули, оваа делница треба да биде пуштена во употреба. 
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 10-Jun-2020 at 12:00


https://www.facebook.com/ДГ-Бетон-АД-Скопје
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 87
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 10-Jun-2020 at 16:51
Originally posted by Vasilij

Тој дел кај што не е при крај, односно клучката кај крупиште и пресекот со Крупиште - Пробиштип ќе оди со втората фаза бидејќи едно половина километар претходно ќе се врти десно накај стариот пат (се додека не се комплетира и втората фаза). Според кажаното во 2 наврати многу скоро од Китанов, најдоцна почеток на Јули, оваа делница треба да биде пуштена во употреба. 


Каде претходно ќе се исклучува, ќе има привремен излез пред Крупиште?
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 160
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 10-Jun-2020 at 20:21
Да, баш така ќе биде. Во прилог праќам најнова сателитска снимка од денес, се надевам ќе успееш да забележиш. Некој пола километар пред пресекот се регионалниот пат за Пробиштип има можност за десно кај Крупиште за стариот магистрален пат за Кочани. Искрено се надевам и посакувам, во јули да возиме по тие 15тина километри, ако ништо друго, покрај новата траса ќе ги избегнеме и катастрофалните 3-4 километир после Три Чешми пред клучката кај Штип после крајот на автопатот.

https://apps.sentinel-hub.com/eo-browser/?zoom=15&lat=41.84952&lng=22.22933&themeId=DEFAULT-THEME&datasetId=S2L1C&fromTime=2020-06-10T00:00:00.000Z&toTime=2020-06-10T23:59:59.999Z&layerId=1_TRUE_COLOR&visualizationUrl=https%3A%2F%2Fservices.sentinel-hub.com%2Fogc%2Fwms%2F42924c6c-257a-4d04-9b8e-36387513a99c
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 87
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 10-Jun-2020 at 20:42
Забележав, ама тоа е земјено патче најверојатно, не забележав таму да има асфалтирана уличка од западната страна.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4728
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 10-Jun-2020 at 20:54
.

Edited by гитардемон - 10-Jun-2020 at 21:18
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 10-Jun-2020 at 21:12
Originally posted by Vasilij

покрај новата траса ќе ги избегнеме и катастрофалните 3-4 километир после Три Чешми пред клучката кај Штип после крајот на автопатот.

Уште не ми е јасно зошто ова не го средија заедно со автопатот. Џабе ти е автопатот кога патувањето ти е хорор тие 3-4 км.
Back to Top
Expresway View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 18-Apr-2020
Location: Steyr
Online Status: Offline
Posts: 21
  Quote Expresway Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 13-Jun-2020 at 12:36
https://www.facebook.com/1723716297849902/posts/2731596093728579/?d=null&vh=e
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 160
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 13-Jun-2020 at 13:14
ApplauseApplauseApplause
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 15-Jun-2020 at 07:10
Oдвивање на работите со забрзано темпо! Интензивно се работи на вградување асфалтен слој БНС 32сА на Експресниот пат А3 Штип - Кочани, делница Штип - Крупиште.https://www.facebook.com/ДГ-Бетон-АД-Скопје
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 17-Jun-2020 at 15:59
Продолжуваме со асфалтирање на делницата Штип - Крупиште

https://www.facebook.com/ДГ-Бетон-АД-Скопје
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 207
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 17-Jun-2020 at 23:19
Вака ми изгледа дека Три Чешми - Крупиште ќе биде готов до средина / крај на Јули, а не крај на Јуни. Еден дел од делницата кај Крупиште уште го немаат асфалтирано.
Исто така, и на одредени делови немаат исцртано линии, ниту поставено заштина ограда (банкини).

Што им е финтата со црната прекривка на свлечишта?
Ваљда нема и тие да ги запустат како што направија со автопатот Миладиновци - Три Чешми. Се надевам наскоро пред да го пушат во употреба овој прв дел да ги пошумат, или да ги прекријат.

Edited by The Wild Boy - 17-Jun-2020 at 23:21
Back to Top
none_ski View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 17-Jan-2019
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote none_ski Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 18-Jun-2020 at 12:47
Заштитна ограда си е заштитна ограда, банкина си е банкина. Тоа се два засебни сообраќајни елементи..
Те молам појасни ми каде на сликите има свлечишта, јас не гледам..

Прекривката претпоставувам дека е геомрежа/геотекстил кои спречуваат ерозија на материјалот а за да не се јави свлечиште.
П.С не очекувам пред септември да е во цела функционалност оваа делница, според сликите имаат уште доста 'опашки', кои земаат многу време. Може ќе пуштат порано да се користи, ама ќе има уште некое време активности и ќе е небезбедно за возење. Се надевам дека нема тоа да го направат.
the more you use your brain, the more brain you will have to use.
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 160
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 21-Jun-2020 at 12:47
https://iportal.mk/makedonija/nikolovski-ekspresniot-pat-shtip-kochani-dobivame-moderen-bezbeden-evropski-pat-4-lenti-za-pobrz-transport-na-stoki-uslugi/

Денес Китанов и Сугарески биле во обиколка на делницата. Од тоа што може да се види и од сликите од денес и од снимките на sential hub, асфалтирањето е целосно завршено.
Пред некој ден пријател ми спомна дека разбрал дека нема да имало пуштање на делницата со сечење лента бидејќи било кампања и дека најверојатно до 10ти јули делницата ќе била пуштена за користење.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 21-Jun-2020 at 13:14
Missing the point! Оваа влада додека беше во опозиција се бореше да нема пуштање во употреба објекти за време на кампања и сега си ги жнее плодовоите на таа политика. Па баш тоа е работата е партиите и властите кои и да се. Да собираат поени за остварени проекти, а не да се лишуваат од тоа што им е основна политичка дејност. Напротив, треба да се пуштаат што повеќе објекти без разлика дали било кампања!
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2162
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 21-Jun-2020 at 13:37
Забранети се официјални пуштања во употреба за време на кампања. Не знам како го решиле тоа со поместениот датум за избори, но формално забраната сега е од 4 јуни до барем 16 јули, а ако има прегласување 30 јули.

Originally posted by Изборен законик

Член 8-а

(2) Во периодот од 20 дена пред отпочнување на изборна кампања па до завршување на изборот на претседател на Република Македонија, пратеници во Собранието на Република Македонија и изборот на Владата на Република Македонија согласно со резултатите од изборите и до завршување на изборите за избор на градоначалник или членови на советот, односно до конституирањето на советот на општините и градот Скопје не може:
- да се исплаќаат субвенции кои не се редовни месечни исплати;
- да се одржуваат јавни настани по повод започнување на изградба или пуштање во употреба на објекти со средства од Буџетот или од јавни фондови, или со средства на јавни претпријатија или други правни лица што располагаат со државен капитал, во инфраструктурата како патишта, водоводи, далноводи, канализација, спортски игралишта и други објекти или објекти за општествени дејности училишта, градинки и други објекти. Под забрана за одржување на јавни настани не се подразбира, особено: давање на јавна изјава на носител на јавна функција или кандидат за носител на јавна функција на митинг, интервју на медиум, дебата на медиум или одговор на новинарско прашање.

sobranie.mk
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 21-Jun-2020 at 13:46
Јасен е законот иако е погрешен. Вика дека неможе да се оддржуваат јавни настани по повод пуштање во употреба, а не самото пуштање во употреба кое не е забрането! Така да ништо не ги спречува кога ќе завршат градежните работи едноставно да дигнат знаци и рампи и да почне коли да си возат по новиот пат. Ама работата е што такво тивко пуштање во употреба партиите го гледаат како пропадната работа, како пропаднат труд, едноствано мислат дека џабе го граделе ако не се пофалат и затоа ќе го држат затворено додека лента не му пресечат. Толку им е битен патот за да може да се пофалат, а не дека стварно им е битно граѓаните и економијата да имаат директна корист од него.

Edited by user8642 - 21-Jun-2020 at 13:47
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2162
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 21-Jun-2020 at 15:04
Тоа го спомна и Василиј.
Originally posted by Vasilij

Пред некој ден пријател ми спомна дека разбрал дека нема да имало пуштање на делницата со сечење лента бидејќи било кампања и дека најверојатно до 10ти јули делницата ќе била пуштена за користење.


Edited by Staro Skopje - 21-Jun-2020 at 15:04
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.