build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Свето Преображение - нас. Даме Груев

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Свето Преображение - нас. Даме Груев
    Posted: 05-Dec-2015 at 21:15
Осветување и поставување на камен - темелник за нов храм во населбата Даме ГруевНа 5 декември 2015 Лето Господово, на празникот посветен на св. Калист Цариградски и св. маченичка Кикилија, се изврши осветување и поставување на камен темелник за изградба на храм Свето Преображение во населбата Даме Груев, Општина Ѓорче Петров. Чинот на осветување го изврши Поглаварот на Македонската православна црква Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан во сослужение со свештенослужители од Скопската православна епархија.

http://www.spe.org.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=1076:2015-12-05-12-41-04&catid=36:novosti&Itemid=2
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 05-Dec-2015 at 22:06
Има населбава библиотека?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 06-Dec-2015 at 01:41

Ако се направи библиотека, после за црква може да е касно...
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 06-Dec-2015 at 14:56
Нема да е лошо вашата негативна енергија кон верските објекти да ја насочите кон изградбата на џамиите воглавном со пари од надвор, со непропорционални димензии, на нелегален начин, без дозволи за градба и слично. Нашите цркви се мали ненаметливи најчесто вклопени во околината и не наметливи. Џамиите особено оние повеќе од 400 изградени во последните 10 години се наметливи, го гушат просторот, доминираат и буквално се со цел на покажување мускули. Гледам тоа не ви пречи ама затоа едно црквиче во Ѓорче Петров ви е трн во око. Одете до Струга и видете ја Џамијата изградена непосредно до да не кажам врз православните гробишта и после критикувајте православни објекти.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 06-Dec-2015 at 15:03
А кој рече дека не ми пречат?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 06-Dec-2015 at 15:25
Originally posted by kultuzin

Нема да е лошо вашата негативна енергија кон верските објекти да ја насочите кон изградбата на џамиите воглавном со пари од надвор, со непропорционални димензии, на нелегален начин, без дозволи за градба и слично.

Чекај бе, нели има власт овде? Институции нешто, ова-она...? Немаш ништо против тоа што они не си ја вршат работата? Јас ли да одам да рушам нелегално изградени џамии финансирани со сомнителни пари?

Мојата негативна енергија е адекватно распределена, не се секирај ти за тоа. Има доволно и за црквите, и за џамиите, и за племенските водачи кои го пропагираат сето тоа, и за нивните слепи поддржувачи (било да се во државава, или киднале во Германија или Холандија, па од таму кажуваат срцепарателни приказни дека децата што раснат во македонските села без најосновна инфраструктура биле најсреќни).
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 06-Dec-2015 at 18:38
Верувале или не, населбава е типски градена, има училиште, кое беше обновено пред некоја година и доградено, отворена нова градинка наспроти него и ете дошло ред да си добијат и црква. Бидејќи сум живеел во населбава (а моментално во Ѓорче), од прва рака ви кажувам дека црквава е баш потребна за жителите, бидејќи сите тие верници беа оставени само на главната црква во Ѓорче Петров, па така и јас и моето семејство сме морале да патуваме до Ѓорче за да појдеме во црква, а тоа го правеа сите од Даме Груев затоа што немаа друг избор.

Освен моментот со најавата дека општината ќе градела црква во населбата, навистина не го гледам проблемот со верскиов објект.
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 10-Dec-2015 at 16:18
Originally posted by kultuzin

Нема да е лошо вашата негативна енергија кон верските објекти да ја насочите кон изградбата на џамиите воглавном со пари од надвор, со непропорционални димензии, на нелегален начин, без дозволи за градба и слично. Нашите цркви се мали ненаметливи најчесто вклопени во околината и не наметливи. Џамиите особено оние повеќе од 400 изградени во последните 10 години се наметливи, го гушат просторот, доминираат и буквално се со цел на покажување мускули. Гледам тоа не ви пречи ама затоа едно црквиче во Ѓорче Петров ви е трн во око. Одете до Струга и видете ја Џамијата изградена непосредно до да не кажам врз православните гробишта и после критикувајте православни објекти.


Знаеш ли дека не сите Македонци се христијани или муслимани? Има и такви што им е преку глава од верски објекти.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 05-Feb-2016 at 20:15
Ima li nekoj napredok vo izgradbata. Nekoja fotka.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 19-Feb-2016 at 20:42
Do kade e izgradbata na crkvava?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 19-Feb-2016 at 21:32
Немаме ниеден член од тој дел на Скопје. Штета, далеку е да се оди за да се слика.
За сè има вторпат
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 19-Feb-2016 at 21:53
Имате

Мислам на почеток на Ѓорче живеам, ама во секој случај поблиску од сите вас. Ќе отидам и ќе ставам тука деновиве.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 22-Apr-2016 at 19:17
Еве една фотка.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 11-May-2016 at 16:56
Поглед на црквата денес (11.5.2016). Во доста напредна состојба, готово, па карабина да е. Ќе гледам да бидам почест со слики од неа, со оглед на тоа што ми е на пет минути со точак

Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 27-May-2016 at 23:01
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 13-Jul-2016 at 13:14
Фотка превземена од нивната фејсбук страна.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 29-Aug-2016 at 15:46
Фотка превземена од нивната Фејсбук страна
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 07-May-2017 at 17:27
Ima li nekoj info do kade e izgradbata na crkvava? Nekoja fotka?
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 07-May-2017 at 22:01

Малку понапредна фаза од горната фотка, ништо повеќе, ама далеку од завршување.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 26-Oct-2017 at 18:54
Do kade e stignata izgradbata na crkvava? Ima li nekoj info\fotka?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.