build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Свето Преображение - нас. Даме Груев

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 26-Oct-2017 at 19:28
од август

Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 28-Oct-2017 at 17:39

Не е многу сменето, денес поминав покрај нејзе.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 14-Nov-2017 at 12:56
Превземено од zikol.com.mk


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 17-Nov-2017 at 08:17

Жикол се промовира во сакрален градежник, иако архитектонските решенија се на различни автори, а по некоја бизнис логика следна фаза би било да направат свој тим и за комплет понуда во оваа сфера, налик топтан тајфа која стандардизирано ќе реализира сакрални проекти и надвор од дома, иако за камена градба и керамопластика тнко сами ... но се надевам дека ова нема да бидне случај, бидејќи делува елитно една фирма да положи рака врз дадена архи агенда кај нас, а како би се оставило простор Светиот Дух да дише слободно и помеѓу Верата и верниците и помеѓу Црквата и градежниците ...
интересно да ко струмичка фирма зад себе има подоста сакрални градежни интервенции, за кои има чаршиски муабет дека се мираз бидејќи претходната власт им погодувала за доста тендери, та вака да се искупат за предимството како државни миленици т.е. подобни партнери, но ко што гледам по проектите на нивната веб страница државен објект ни за лек, како и да е, додека не се докаже тоа ваквата дума е само небулоза, иако ја пуштам како гачка да конечно си расчистам нечии некакви предрасуди, може некој ќе ме дематира и ќе предочи абер за некаков непотизам ...

факт е едно, дека после учеството во обновата на Бигорските конаци, вратата за сакрални проекти ширум им се отвори, што би го разбрал само како Божја Промисла дури и тоа било индиректен резултат на довербата која ја стекнале кај МПЦ како фирма која педантно, уредно и ефикасно си ја работи својата работа ... во секој случај, секоја чест на посветеноста, иако и ним знаат да им се случат зицери, но не по нивна вина, битно потенцијалот максимално го фокусирале и на Бога, а еден ден ако кренат глава, да кренат и некој Црковен храм во дијаспората пр. струмичката во Италија сеуште нема сопствена Црковна градба, чинам има еден свој Парклис, но не и сопствен Храм ...

реализирани црковни Храмови и конаци:

2002-ра МАНАСТИР СВ. КЛИМЕНТ И НАУМ ОХРИДСКИ Хамзали, Струмица

2010-та НОВИ КОНАЦИ ВО МАНАСТИРОТ СВ. ЈОВАН БИГОРСКИ

2018-та ХРАМ СВ. ТРИ ЕРАРСИ нас.Мичурин кај Железничка, Скопје

2018/19 ХРАМ ПРЕОБРЕЖЕНИЕ ГОСПОДОВО нас.Даме Груев, Скопје

2018/19 ХРАМ СРЕТЕНИЕ ГОСПОДОВО нас.Железара кај стадион Металург, Скопје

2018/19 ХРАМ СВ.ТРОЈЦА нас.Аеродром кај Хотел Русија, СкопјеEdited by Zelenikovo - 17-Nov-2017 at 08:27
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 29-Apr-2018 at 20:36
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 18-Jul-2019 at 18:23
Црквата „Свето Преображение„ во населбата Даме Груев во општина Ѓорче Петров, пак е до фаза на карабина, а почна да се гради во 2015 година. Таа е покриена и се очекува пролетта, наредната година да започне втората фаза, поточно фасадата и внатрешното уредување (малтерисување, електриката). Отец Ванчо очекува оваа црква да биде комплетно завршена за две години и да биде осветена.

https://www.vecer.press/политичарите-ги-предадоа-на-верницит/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 28-Dec-2019 at 15:21
Има ли поголема промена од последниот апдејт??
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 26-Jun-2020 at 14:52
До која фаза е стигната црквава?Фоткава е постара незнам каква е моменталната состојбаBack to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 26-Jun-2020 at 17:26
Исто.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 22-Feb-2021 at 09:00
Тука нема промениhttps://www.facebook.com/gjorcePatriotsko/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 25-Mar-2021 at 11:19


https://www.facebook.com/gjorcePatriotsko
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 25-Mar-2021 at 19:08
Завчера поминав, нема никаква промена, затоа не ви сликам
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 26-Mar-2021 at 07:38
Има ли инфо табла на градилиште,ако има и ако можеш сликни ја чисто да ја имаме во склоп на нишкава?
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 479
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 26-Mar-2021 at 22:28
Не знам зошто МПЦ не земе да ги среди сите овие цркви што стојат вака со години и години и многу се на број. Нели религија ова она а плус и возат џипови, ваљда имаат доволно пари. Убаво среден простор околу црквата и ќе има луѓе, движење и едноставно околината ќе биде поубава.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 26-Mar-2021 at 23:25

Мислам дека е поприкладно верник да ти одговори, оти ако прашаш атеист ќе добиеш многу реален одговор кој нема да ти се допаѓа.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 21-Jul-2021 at 12:08
Тука воопшто не се работи...

https://www.facebook.com/p.shilegov/videos/222512386417001
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.