build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Рекреативни велосипедски патеки - Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Рекреативни велосипедски патеки - Македонија
    Posted: 07-Dec-2015 at 20:07
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 18-Dec-2015 at 00:19
http://www.build.mk/?p=47697

Super vest

P.S. Za vakvi proekti kako i onoj za patekata vo Dojran nemame soodvetna niska.

Edited by kultuzin - 18-Dec-2015 at 00:26
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1918
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 18-Dec-2015 at 12:07
konecno nesto normalno da docekame od koce. bravo za zafatov, se nadevam ke bide uspesen osobeno vo strogiot centar kade koj kade stigne si se parkira
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 18-Dec-2015 at 17:21
Во оваа нишка би ги објавувале сите теми поврзани со рекреативните велосипедски патеки што се изградени, се градат или се планирани да се градат во сите македонски општини.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 23-Feb-2016 at 20:10
Se dvzat rabotite. Pateka od Ohrid do Struga i od Ohrid do Sveti Stefan. Baska vo gradot.

Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 23-Feb-2016 at 21:29
Патетиките почнаа. На избори на кои само тие ќе учествуваат ги бомбардираат пензионерите на телевизија со велосипедски патеки.
Плав, не црвен.
Масон, не комунист.
Критичар, не поттрчко.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 26-Feb-2016 at 12:46
Превземено од facebook профилот на почитуваниот претседател на ВМРО ДПМНЕ господинот Никола Груевски. На prvata фотографија се гледаат посадени некој дрвца. Со оглед дека се многу често претпоставувам дека тоа е како некоја жива ограда. Ова е одлично решение. Сум имал можност во Франција да возам по патеки, зеленилото создава супер ефект.

Остварено уште едно ветување за граѓаните. Дојран доби нова пешачка патека, уредена и осветлена, достапна за жителите на општината и туристите кои го посетуваат Дојран. Како и што претходно ветивме изградена е во должина од 2864 метри, со широчина од 4 метри, од кој освен пешачка зона има простор за велосипедисти. Истата преставува продолжение на претходно изградената прва фаза која пак беше во должина од 2650 метри. Новата патека ги поврзува Нов и Стар Дојран, за што се инвестираа над половина милион евра. Оваа најнова содржина претставува еден од многуте чекори од планот за претворање на Дојран за атрактивна и посакувана дестинација на туристичката мапа на државата.
https://www.facebook.com/NGruevski/?fref=ts
Edited by kultuzin - 26-Feb-2016 at 12:56
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 26-Feb-2016 at 17:47
ОПШТИНСКИОТ СОВЕТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ ВО СООБРАЌАЈОТ БАРА НАЈПОВОЛНО РЕШЕНИЕ ЗА ВЕЛОСИПЕДСКОТО ПОВРЗУВАЊЕ ПОМЕЃУ ОХРИД И СТРУГА

Општинскиот совет за безбедност во сообраќајот во интензивна соработка со повеќе институции околу реализирањето на идејата за велосипедско поврзување на Охрид и Струга. Дека постои вистинска подготвеност да се реализира овој проект говори и фактот што оваа идеја односно проект е веќе дел и од програмата на Републичкиот совет за безбедност. Замислата е ова велосипедско поврзување помеѓу двата соседни града е да се направи по стариот пат Охрид-Струга.

velosipedska pateka„Идејата е да се направи една коловозна лента, да се издвои, физички да се издвои, со соодветна сообраќајна сигнализација, со што таа коловозна лента би била таа коловозна лента би била наменета исклучиво за велосипедисти. Одредени проблеми во реализацијата на овој проект секако дека има и ние ќе се обидеме да ги надминеме, и се надевам дека во соработка со локалните од Охрид и Струга, во соработка и со други институции, полицијата и други институции, ќе се обидеме да го изнајдеме најповолното решение за заживување на оваа идеја, на овој проект, со што значително би се анимирале и граѓаните на крајезерските градови, туристите.“-вели претседателот на општинскиот совет за безбедност во сообраќајот, Стефан Димоски.

Димоски вели дека уште при првото обелоденување на идејата, истата наишла на големо одобрување од многубројни фактори.

„Ова е една идеја која што ние ја инициравме некаде во самиот почеток на работењето на советот, идеја која беше широко прифатена од велосипедските клубови, туристичките агенции, туристичките работници генерално гледано и која што би значела огромно заживување на самиот потег Охрид-Струга. Тоа ќе биде една прекрасна идеја доколку заживее, ете во таа насока сме контактирале и со неколку невладини, да видиме што тие можат да придонесат во оваа насока. Би било фантастично и прекрасно доколку заживее овој проект, доколку се реализира и јас мислам дека тоа би било и еден вид на предизвик на локалните самоуправи."-рече Димоски.

Според Димоски, реализацијата на идејата за велосипедско поврзување на Охрид и Струга, освен тоа што ќе придонесе кон зголемување на безбедноста на велосипедистите во сообраќајот туку и дека во голема мера ќе придонесе и за развој на овој тип на туризам кој станува се поактуелен. Димоски смета дека бројни се туристите кои сакаат да уживаат во природата и да возат велосипед, и според него токму оваа патека би ги натерала да ги посетат Охрид и Струга и да уживаат во она што им се нуди.

Извор на информација: ТВ М Охрид, http://tvm.mk/vesti/ohrid/22910-opshtinskiot-sovet-za-bezbednost-vo-soobrakjajot-bara-najpovolno-reshenie-za-velosipedskoto-povrzuvanje-pomegju-ohrid-i-struga
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.