build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Христос Спасителот - Карпош

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Христос Спасителот - Карпош
    Posted: 19-Dec-2015 at 15:31
http://www.telegraf.mk/aktuelno/makedonija/330662-postaven-kamen-temelnik-za-nova-crkva-vo-karpos
Од она што може да се види од рендерот одлично изгледа нешто во стил на црквата во центар што се гради.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 19-Dec-2015 at 15:33

ФОТО: „Христос Спасителот“ – нова црква во Карпош по повеќе години


Архиепископот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија г.г. Стефан денеска го освети камен-темелникот на новата црква „Христос Спасителот“, чија градба започна во скопската општина Карпош веднаш до трговскиот центар Сити мол.

19 декември 2015| 15:28
   

crkva1

Во населбите долж булеварот „Партизански одреди“, од Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во центарот на главниот град до црквата „Свети Петар и Павле“ во Ѓорче Петров, досега немаше друг храм на МПЦ-ОА.

– На денот на големиот доброчинител Свети Никола верувам чиниме добро дело, започнуваме нов божји дом за доброто на сите. Православните христијани од Карпош со децении го очекуваа овој ден, од Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ па се таму до „Свети Петар и Павле“ во Ѓорче Петров нема храм, нема место за молитва, истакна г.г. Стефан.

crkva5

Поглаварот на МПЦ додаде дека Карпош, која е поголема населба од повеќе градови во Македонија и со доминантно православно христијанско население, немаше храм. Посочи дека во Македонија се градат повеќе нови храмови. Неодамна е почнат храм во Даме Груев, се градат во Аеродром, Ново Лисиче, Ченто и Бутел, а набргу најави тој, ќе почнат уште неколку во населбите каде што недостасуваат сакрални градби.

crkva4

– Колку поблиску до Бога, толку поблиски меѓу себе, а ние очигледно колку сме подалеку од Бога толку сме подалечни меѓу себе. Ако сме блиски на Бога, ако си ја знаеме и живееме, според верата, нема да правиме дела спротивни на заповедите и законите на црквата. Заборавивме дека ако ораме безбожност, ќе жниеме беззаконие. Не можеме да го сакаме Бога, а да ги мразиме луѓето, рече поглаварот на МПЦ-ОА. – Да им се вратиме на верата и на црквата, да бидеме христијани, не само по името, туку и по делата, порача г.г. Стефан.

crkva2

Градоначалникот на Општина Карпош Стевче Јакимовски истакна дека многу често добивал прашања од граѓаните кога ќе се изгради црква за граѓаните од овој дел на градот и им се заблагодари на ктиторот и на сите оние кои помогнале да се изгради црква во овој дел на градот.

crkva3

– Покрај овој свет храм, следната година ќе се стави камен-телемелникот на црквата во Влае, и уште една црква во Козле кај споменикот на Кузман Јосифовски-Питу. Бараме локација за четврти храм на територијата на Карпош 1 и Карпош 2 и со тоа мислиме дека во најголем дел ќе бидат покриени потребите на граѓаните на Општината, изјави Јакимовски кој побара помош и донации за изградба на оваа и на другите цркви и од жителите на населбите.

Ктитор на новата црква е Зоран Антиќ, сопственик на Фешн груп и неговото семејство, а донација за изградба на црквата има и од семејство на македонски иселеници во Австралија.
http://kurir.mk/republika/skopje/foto-hristos-spasitelot-nova-tsrkva-vo-karposh-po-poveke-godini/
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 752
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 19-Dec-2015 at 17:35
Архиепископот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија г.г. Стефан, во сабота, го освети камен-темелникот на новата црква „Христос Спасителот“, чија градба почна во скопската Општина Карпош веднаш до трговскиот центар „Сити мол“.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 19-Dec-2015 at 18:54
mia.mk
За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 752
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 20-Dec-2015 at 22:11
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 21-Dec-2015 at 17:40
Koja firma ja gradi crkvava?
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 21-Dec-2015 at 19:53
Originally posted by stef4o

Koja firma ja gradi crkvava?


Стевче, па не е твоја ?!
Back to Top
Калоян View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Sep-2015
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote Калоян Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 21-Dec-2015 at 19:56
Мислам дека во изградбата на нови православни храмови кај нас архитектите треба да се повикуваат на овдешните градителски традиции кои се неспорно ремек дело на византиската архитектура, но очевидно некои луѓе во РМ вече не знаат на кој начин побрзо да и се додворуваат на Русија. Храмов е бледа и жална копија на истоимениот катедрален храм во Москва кој беше разрушен по наредба на Сталин за на негово место да се изгради Палата на Советите па после падот на СССР е востановен и денес е најголемата православна црква на светот. Иначе Цар Николај Први барал храмот да се изработи по подобие на Св. Софија во Константинопол, поентата е, во случајов за вдахновение е земена градба која веќе на некој начин по својата суштина е “копија“ на нешто друго!? Зошто како инспирација не е земен еве на пример Јован Канео, Св. Наум и сл. Дури и името на цркава е исто, добро што куполите не се во форма на кромид
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 21-Dec-2015 at 22:17
Originally posted by stef4o

Koja firma ja gradi crkvava?МПЦ?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 11-Jan-2016 at 20:16
Pred nekoj den pominav nesto se betonirase megutoa ne uspeav da sliknam,ako moze nekoj neka slika.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 31-Jan-2016 at 17:24
Штрчат некои арматури над тарабите.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 13-Apr-2016 at 20:52
Aj nekoj ako moze neka stai nekoja fotka posto ja retko pominuvam nataka.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 12-Nov-2016 at 16:09
Sto bidna so crkvava,nemame nikakva informacija se gradi li? Veke skoro edna godina od najavite.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 21-Jun-2017 at 15:29
Ја мислев дека се гради а тие воопшто и не почнале.Изгледа Карпош ќе почека уште за да се изгради црквава.

Весковски: Јакимовски со лажни ветувања за изградба на цркви

Душко Весковски, претседателот на ОО СДСМ - Карпош, денеска во обраќање за медиумите ги посочи неисполнетите ветувања на градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакимовски, за изградба на црквата „Христос Спасителот“ и за цркви во населбите Влае, Козле, Карпош 1 и 2.„На ова место, веднаш зад трговскиот центар Скопје Сити Мол, во 2015 година градоначалникот во заминување Стевчо Јакимовски ја започна со градба и го постави камен - темелникот на долгонајавуваната црква „Христос Спасителот“. Иако оттогаш поминаа повеќе од 18 месеци, овде нема никаква градежна активност.“ - изјави Весковски, посочувајќи на шутот и обраснатата трева кои сведочат за, како што рече, уште едно лажно ветување на Јакимовски.
„Освен овде, Јакимовски ветуваше изградба на верски храмови и во населбите Козле, Влае, Карпош 1 и 2, но до денес, ниту на тие локации нема никакви градежни активности.“ - вели Весковски.

http://www.vesti.mk/read/news/13432080/4630440/veskovski-jakimovski-so-lazhni-vetuvanja
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 29-Aug-2017 at 19:23
Izgradbata konecno prodolzi. Izveduvac e Rapid Bild Kumanovo.

Edited by stef4o - 29-Aug-2017 at 19:25
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 26-Nov-2017 at 14:38
Denes minuvav pored gradilisteto i zabelezav deka crkvava veke prilicno ja izgidnale no ne bev vo moznost da sliknam. Dokolku nekoj pocesto minuva natamu neka napravi nekolku fotki.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 10-Dec-2017 at 19:35
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 06-Jan-2018 at 11:14
Црквава е малце тешка за фотографирање поради многуте дрва,ќе треба да почекаме да оди во висина па потоа може да се направат подобри фотки.Еве две денешни,има мал напредок.Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 831
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 08-Jan-2018 at 01:21
Ова е на раскрсницата на Илинденска со Љубљанска?
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 08-Jan-2018 at 03:27
Originally posted by mirakuliks

Ова е на раскрсницата на Илинденска со Љубљанска?
Да, токму таму.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.119 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.