build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Сеизмологија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 567
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2365
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 25-Aug-2016 at 11:33
Originally posted by beTon


http://time.com/4464118/italy-earthquake-seismologist-explains-why-common/

дали ќе се уозбили народ и наместо стихијно да делува присебно, и ако веќе неможе да најде соодветен начин за детекција, бар да ги минимизира штетите во регионите со голем ризик, или преку прогласување на истите како неподобни за живеење, , или пак со екстра асеизмичко ојачување на зградите, а ако се земе предвид дека во минатата деценија имало со се овој сега во Италија вкупно 420 разорни земјотреси - статистика од крајот на линков [1]Земјотресот во Италија беше очекуван. Toa што некој наместо да се занимава со ваква работа, го замајува народот со реални шоуа и бркање покемани, е друга работа. Исто така, од оваа до 2018 година се очекува јак земјотрес и во Романија.

 

http://www.world-earthquakes.com

Објаснување:

Koга ќе влезете на сајтот, одете на Earthqake Forecasting и долу со жолто-кафеава боја ќе видите Press the - Generate a Key - button. Ќе кликнете на правоаголникот десно од него кај што пишува Generate a Key и во жолто-кафеавиот правоаголник лево ќе ви се појави Secure EFS key, па тогаш ќе може да кликнете на крајниот десен правоаголник каде пишува View и да ја видите прогнозата за земјотреси во следните 48 часа за целиот свет!


Edited by phenomenon - 25-Aug-2016 at 11:36
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 16-Sep-2016 at 02:40

ето и за скопјани слична честитка ко онаа за ресенчани пред некое времe, само не толку блиска, ресенско-кичевскиот поздрав беше далеку поплиток од овој па и се осети појако иако немаше никаде видни оштетувања, но таму и немаше некој озбилни раседи

може земјотресите ќе стивнат ако капитализмот ко современ феудализам го снема, токму, се додека има робовладетелство на земјата се до тогаш и ќе има терсене енергии, ова земено езотерично доколку на земјта гледаме киматично [1] а потенцијално социјализмот би бил гарант и баланс на сите енергии, во тој случај изиис ќе треба да имаат катедра и на филозофски мајтап или не, на скопјани и скотјани ни социјализам нема да им помогне, бидејки племенскиот табиет и во титоизмот а евентуално и во иден социјализам ќе си функционира, после велат денес имало непотизам, прашајте само во Собрание на СРМ како биле вработувани односно пикани порано, илити судовите, здравството во кое нит парајлии не можеле да се пробијат, нејсе социјализам или капитализам ... се додека скопјани не се освестат дека зборот трусно подрачје значи жива рана дали денес или во иднина, се до тогаш ќе тераат како на животна лотарија

не дека не знаеме за раседите, бар тука на форумов се предочени уште на почеток, но дури кога за истите промрчува некој научно, како такви и оживуваат, та ова играњето на полици по камери дури вака добива на импулс кој доаѓа од скопската дупка испод, која веројатно низ вековите според местоположбата веројатно и Водно ја пополнувало ерозивно, а по таа логика и аберите дека скопско поле лежи на вода што е неспорно [1] тогаш во неа има и мевлем од Вардар, прашање е само какви метузалеми пливаат доле, сигурно на цар Самоил внуците шала на страна архиепиСКОПЈАНИ молете се за да куртулите поопасна геоморфолошка иднина бидејки ко што знаеме и гледаме се останато е закаснето, тоа за вас можат да го направат пример и градските татковци доколку забранат експлицитни и еротски реклами по билборди па индиректно јавно да го дестимулираат развратот кој пак е причина за губење Благодат ... сите нека си чукнат глата навреме! едно сте и како едно функционирајте! што пак нит во титоизмот бидна реалност ама ај!

15.09.2016 - http://www.skopjeinfo.mk/skopje-lezhi-na-procep-dlabok-dveste-metri

13.09.2015 - http://marh.mk/црн-сеизмички-појас-во-скопје-апост/

16.10.2010 - http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=84BA92E26085D94FA19610E924D458CBEdited by beTon - 16-Sep-2016 at 08:20
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 25-Sep-2016 at 19:51според мапава истиот логично би било да се протега се до Драчево, но тек допрва со новото зонирање апропо EC8 ќе знаеме каде е најкритично [1]

Originally posted by CloverstackEdited by beTon - 25-Sep-2016 at 19:51
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 920
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 17-Nov-2018 at 08:44

горнава карта посочува убаво дека од Ѓорче до Катланово сето Скопско Поле ет алувијално земјиште значи песокливо тоа жолтиот леер, додека од долината на маркова Река преку Зелениково зад Петровец и Арачино тоа розевата боја е Глинест терен, логично по овој аршин ширењето на градот по оска исток запад е терсене работа а не случајно муабетот тера пополека зад Водно и по Караџица Китка ем од спротива околу СЦГ, а кога ќе се спореди кол,у плитко бил епицентарот '63-та се добива впечаток дека сега такво нешто и да се случи пак нема да не сотре, но, ме изненади еден податок кој го начекав вчера на документарец за земјотресот од '95-та во Кобе - Seconds From Disaster S02E06 Killer Quake Kobe Earthquake кој ет линкуван после цртежов, каде се наведува дека иако земјотресот бил исто плиток иако за разлика од скопскиот тро подлабоко за 13км, а воедно зградите гадени по светските асеизмички кодови за високоградба впрегнати во 1964 веднаш после скопскиот земјотрес, сепак и со таквикодови какви се кренати новите скопски комиблокови, повторно во Кобе параспур се има случено на сите ниво од инфраструктурно па се до архитектонско, на страна што градот згорел екстра заради старите дрвени куќи приклучени претпоставувам на гасификација, иако и паднати далноводи може да се за тоа причината конкретно во документарецот не е наведено, битно откако ќе го изгледате и баш нема со мерак да пазарите в Скопје стан верувајќи дека тие дови од минатиот век сеуште се врвна гаранција против иден Не Дај Боже катастрофален земјотрес!

исто поучно е дека за тој расед немале научниците абер дека постои, како што наведуваат на документарецот ете и покрај сето зонирање и мерења сеизмолозите биле запрепастени, иако немам баш нешто читнато какви бранови тогаш дрмале, претпоставувам таму оти покрај обала земјиштето исто алувијално итн. итн. та сплет на околности и ето га! туку корисно ќе биде да ги споредиме новите јапонски кодови по 1995-та со оние кои НИЕ ги имаме по 1963-та, ем во костец новите ЕК8, камо некоји инжињер да направеше споредбена табела за да знаеме колку како што е паметно да се менува!

Seismic microzoning in Skopje ~ http://eprints.ugd.edu.mk/17816/1/492.pdf[url">
[
1][1][1] http://factsanddetails.com/japan/cat26/sub160/item863.html


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 920
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 23-Dec-2018 at 15:45

ќе дочекаме ли некое Инжиерско Обвинетелство да профункционира како Научна Инспекција која би реагирала на психоактивни стравои ко горново предупредување во однос нашата асеизмичка стандардизација и колку сме ние денес погрешно самоуверени во однос истата, која еве ко што индиректно посочуваат Сеизмолозите од видеото дека како Стандард не се најздрави Кодовите од '64-та и во однос оние постземјотресни објекти како Комиблокоите од '80-тите во о.Аеродром, а не пак импровизациите во однос новите кибрит конструкции кои ко печурки од надградби никнаа врз предземјотресните тулени згради ко во Дебар Маало и Мичурин илити оние постземјотресните од '70-тите во Карпош ...

нека ве теши Гаревски до следната катастрофална шкрипка, само да не биде сетне објективната скотска своина КТТТН еве таман локален акроним со јапонски призвук за бајата асеизмичка стандардизација во која слепо веруваме бидејќи нели не тешат експертите колку сме после '64-та неприкосновени шапиони во асеизмичка безбедност, можеби како нејзин контролен урнек до следното асолно дрмање!? АКО МАЛКУ БЕА ЕКСПЕРТИ ПОСЛЕ ВАКОВ АБЕР ГО ГОРНИОВ И САМИ ЌЕ СЕ ЈАВУВАА ПО МЕДИУМИ ДА СИ ОРАВДААТ ДОСЕГАШНИТЕ ЕПРИКОСНОВЕНИ КОНСТАТАЦИИ ДЕКА СЕ' е во ред, можеби за ДОМИНО ЕФЕКТ!?
ако имавме пак инспекција што чифтијани од неа ако нема надлежност да наметне системска инерција и кон Градежните Кодови т.е. Стандарди, но и во однос Сеизмологијата и колку истата кај нас треба да е само заморче или пак треба да се биде Екпериментатор ... ова второво би подразбирало обиди да се промовираат нови начини за навремена детекција и ТРЕВОЖЕЊЕ на Граѓаните, во кој случај лично би им сугерирал два можни начини ...

првиот е ЛОФАР Радар свртен кон земјата ~
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1719&PID=224699#224699


а вториот ет Пизоелектрични Сензори под притисок ~
https://hackaday.com/2015/08/26/we-have-a-problem-earthquake-prediction/

НЕ ЧЕКАЈТЕ ДА СЕ ДОСЕЛАТ СИТЕ МАКЕДОНЦИ ВО СКОПЈЕ ЗА ДА РЕТРОАКТИВНО РАЗБЕРАТ ДЕКА ТОА И НЕ ИМ БИЛА НАЈПАМЕТНА РАБОТА ... СО ВРЕМЕ КУЛТУРНО ИШКАЈТЕ ГИ ОДТУКА ПРЕДУПРЕДУВАЈЌИ ГИ ТОКМУ СО КОБНОНО ВИДЕО ОД КОБЕ ПОСТ ПОГОРЕ, НЕКА СИ ЧУКНАТ УБО ГЛАТА ПРЕД ТУКА ДА СИ ЗАРОБАТ ЗАШТЕДАТА СЕКОЈДНЕВИЕТО ИДНИНАТА, ТА АЈ АЕРО ЗАГАДУВАЊЕТО ЕДЕН РИЗИК, АМА ОВА АСЕИЗМИЧКИ КОДОВИ ОД '64-та кои сега по транзицијата озбилно и ко такви се ескивирани турбо ШТО ДРУГО ЗА ДЕМОТИВАЦИЈА ПО ВИЈУГИ, МОЖЕБИ ДЕКА ДЕЦАТА ЌЕ ИМ СТАНАТ УЛИЧАРИ НЕЛИ СКОТСКИ НОЌЕН ЖИВОТ И ДА ГО НЕМА ЌЕ ГО ИМА како поинаку да и се радуваат на својата фејкбук безидејност младите скоцкацани во урбаната џунгла, ПЛУС ПОУКА БИ БИЛО ДЕКА ШТОМ НА СКОТСКО ОРО СЕ ФАТАТ НЕМА ПУШТАЊЕ ДОДЕКА НЕКАКО НЕ ПРЕГОРАТ ЕМОЦИОНАЛНО ИЛИ ЕЛЕКТРОФИЗИОЛОШКИ ...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 567

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.