build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Сеизмологија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1382
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 21-Apr-2020 at 18:18

поучни абери на 27-ма и 30-та минута од вчерашното Отворено (студио) на ХТВ, во однос обновата на старото градско јадро после земјотресот, кои исто важат и за нашите раритетни парчиња староградска архитектура, синкир конзеваторите незнаат што треба да се има во предвид па да потсетам, иако Убо би бил кога би имале еден Институционален еФорум во Заводо та да чуеме кои се’ техники ги користат или пак се надеваат дека ќе почнат да ги употребуваат, бреј ако самите не си го сторат како прилог на својот портал [1] прашање е само кој би бил понадлежен околу бркање новивтети тие Завод-от или сите топтан со Управа-та [1] прашање е само дали и Бестелесните Ствари [1] можат вака да се осигуруваат од пропаст во несоодветни депоа т.е. во случајов што е побитно да се осигуруваат депоата или пак материјалното Благо, систематски би требало паралелно се’, но пожарот во Скопскио Архив упатува дека приоритет имаат писанијата него објектите, вистинапарадоксална дилема околу тоа што има поголема вредност Библијата или Црквата ...

... дигресијава горе нека не ве буни, постов е пред се за техничко осигурување објекти од или по земјотреси, а во однос современите технологии ... лично освен набројаните базни во нишкава, за цертикални немам чуено какви се во оптек можеби некаде и тоа Сика Појасите [1] но не сум запознаен кои се’ новитети се на ова поле денес тренд а не пак дали кај нас имаме трендовски кабает ... еве велат имало и некои претпоставувам карбонски премази освен појаси и сајли ... од друга страна во однос рурални културно-историски спомен-објекти т.е. за по селата тешко да се најдат средства за современо осигурување, но за таму паметно е да се оди со осигурување на аголните камења (обично в среде и околу Венец) со метални плочи и штангли [1] доколку ИЗИИС има буџет за соодветни проекти како би се направила масовна процена колку кој објекти плачат за асеизмичко интервентно осигурување вака, чинам лесно и ќе се најдат средства ова да се затера, но тие немаат есап за в Градои да чешлаат а не пак рурално, колку што се сеќавам едвај еден проект сторија на Стар Црквен Храм од Кривопаланечко [1] за друго абер нема никаде што како е слично испитано низ модели од она што го има во земјава како Бедеми Архитектура или Иконостаси пр. колку се еластични како дрвени конструкции ...


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.