build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Свети Мина - Сопиште

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 723
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Свети Мина - Сопиште
    Posted: 30-Dec-2015 at 18:50
Осветување и поставување на камен - темелник за нов храм во општина Сопиште

На 30 декември 2015 Лето Господово, на празникот посветен на св. пророк Даниил и 3 - те момчиња - Ананиј, Азариј и Мисаил, се изврши осветување и поставување на камен темелник за изградба на храм Свети великомаченик Мина во Општина Сопиште. Чинот на осветување го изврши Поглаварот на Македонската православна црква Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан во сослужение со свештенослужители од Скопската православна епархија.Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3248
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 31-Dec-2015 at 19:47
Koja firma ja gradi crkvava?
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 723
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 22-Apr-2016 at 19:54
01.31.2016

Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 723
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 08-Sep-2016 at 23:51
od juni

Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 723
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 16-Nov-2016 at 19:40
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 723
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 22-Apr-2017 at 22:17
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12475
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 28-May-2017 at 21:21
Сопиште

Church Sopishte Macedonia by Igor Milkovski, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3248
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 18-Jul-2019 at 18:24
Во изградба е и црквата „Света Нина“ во Сопиште чиј камен-темелник беше поставен на 30 декември 2015 година.

– Оваа црква е во фаза на карабина. Кровната конструкција е завршена. Втората фаза, односно внатрешното уредување се очекува да започне есенва или до крајот на годината. Бидејќи се работи за огромен храм, треба време да се направи внатрешното уредување и фрескоживописот. Потребни се четири до пет години сето тоа да биде завршено – цени отец Ванчо.

https://www.vecer.press/политичарите-ги-предадоа-на-верницит/
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.359 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.