build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Свети Мина - Сопиште

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Свети Мина - Сопиште
    Posted: 30-Dec-2015 at 18:50
Осветување и поставување на камен - темелник за нов храм во општина Сопиште

На 30 декември 2015 Лето Господово, на празникот посветен на св. пророк Даниил и 3 - те момчиња - Ананиј, Азариј и Мисаил, се изврши осветување и поставување на камен темелник за изградба на храм Свети великомаченик Мина во Општина Сопиште. Чинот на осветување го изврши Поглаварот на Македонската православна црква Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан во сослужение со свештенослужители од Скопската православна епархија.Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14946
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 31-Dec-2015 at 19:47
Koja firma ja gradi crkvava?
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 22-Apr-2016 at 19:54
01.31.2016

Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 08-Sep-2016 at 23:51
od juni

Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 16-Nov-2016 at 19:40
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 22-Apr-2017 at 22:17
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 28-May-2017 at 21:21
Сопиште

Church Sopishte Macedonia by Igor Milkovski, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14946
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 18-Jul-2019 at 18:24
Во изградба е и црквата „Света Нина“ во Сопиште чиј камен-темелник беше поставен на 30 декември 2015 година.

– Оваа црква е во фаза на карабина. Кровната конструкција е завршена. Втората фаза, односно внатрешното уредување се очекува да започне есенва или до крајот на годината. Бидејќи се работи за огромен храм, треба време да се направи внатрешното уредување и фрескоживописот. Потребни се четири до пет години сето тоа да биде завршено – цени отец Ванчо.

https://www.vecer.press/политичарите-ги-предадоа-на-верницит/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14946
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 20-May-2020 at 12:03
Мал апдејт со слики бидејќи оние постирани пред неколку години веќе не се прикажуваат еве една мала обнова

РендерПочеток со ископ

30.12.2015 поставување темели

февруари 2016

јуни 2016Овие фотки се од фб,патем од последниот апдејт на Џоле од 2017 досега незнам колкав напредок е постигнат во изградбата

Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1362
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 20-May-2020 at 15:17
Веќе е карабина
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 21-May-2020 at 11:12
Па, погоре ја има и на фотка
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14946
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 21-May-2020 at 12:35

Мислев дали има напредок споредено со твојата фотка од пред 3 години затоа го поставив прашањето,претпоставувам дека почнале со фасадата...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 21-May-2020 at 16:17
Фотката не е моја, а мене патот ретко ме носи натаму, можеби некој што живее во близина може да каже или да сликне.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 19-Jul-2020 at 20:05
Еве една денешна. Има мал напредок

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14946
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 25-May-2021 at 08:13
25.04.2021(od fb)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14946
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 25-Jul-2021 at 17:11
од 10.06https://www.facebook.com/groups/547924838696889
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.