build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Глобална статистика

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Глобална статистика
    Posted: 09-Jan-2016 at 00:02Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 09-Jan-2016 at 00:04
Ататурк 61 милион
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 09-Jan-2016 at 00:12
Originally posted by one1

Ататурк 61 милион
18 и пол милиони од таа бројка се domestic

Edited by zabegan - 09-Jan-2016 at 00:14
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 09-Jan-2016 at 00:16
Originally posted by zabegan

Originally posted by one1

Ататурк 61 милион
18 и пол милиони од таа бројка се domestic


мислиш 19.3 милиона
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 09-Jan-2016 at 00:22
Originally posted by daci92


Originally posted by zabegan

Originally posted by one1

Ататурк 61 милион
18 и пол милиони од таа бројка се domestic
мислиш 19.3 милиона
еј да, јас сум ги гледал тие од 2014-та
како и да е, не знаев дека турците толку многу патуваат со авион, по 53 илјади патници дневно, машала

Edited by zabegan - 09-Jan-2016 at 00:22
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 09-Jan-2016 at 12:13
Ги префрлив овие постови во нова нишка. Мислам дека сме собрани доволно статистички 'geek'-ови на оваа тема за да имаме муабет и тука
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 09-Jan-2016 at 13:16
Не знам зошто сте среќни со бројките на аеродромот Ататурк. Јас како патник и нивни корисник не сум среќен. Од хаотичната организација, преку млитавата услуга на вработените, до сето она се вика ГУЖВА. Тоа значи гужва на аеродром, гужва ако фатиш такси, гужва ако случајно се одлучиш да користиш градски автобус, или не дај боже, да патуваш со метро кон градот.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 09-Jan-2016 at 18:40


Не гледам дека некој се радува, чисто се коментира фактот дека Истанбул е животно од аеродром (претпоставувам дека ако не годинава, до година ќе влезе во топ 10 во свет според патници).

За искуствата на Ататурк имам пишувано на широко во некоја од нишките и само би се повторувал.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 521
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 09-Jan-2016 at 19:01
ne ja zaboravajte i Sabiha Gökcen so 26.037.560 patnici (Januari  - Noemvri 2015) i porast od 19%  inaku eden od podosadnite aerodromi za tranzitiranje
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 09-Jan-2016 at 21:07


Тоа е башка муабет. На куп ако се стави, мислам дека Лондон е неприкосновен. Нема некоја листа на кумулативни бројки за аеродроми по метрополитан зона па човек треба да собира рачно.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 09-Jan-2016 at 21:57
World's busiest city airport systems by passenger traffic

Кој рече дека нема?

Edited by alexgizh - 09-Jan-2016 at 23:13
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 09-Jan-2016 at 22:31
За Лондон имам слушано дека Хитроу е толку хаотичен терминал нешто слично на Ататурк и фактот што нема можност за ширење плус се наоѓа до големи станбени населби исто како Ататурк нешто што Турците го средија и ќе го затвараат до 2020 и веќе градат нов аеродром на поодалечена локација со капацитет преку 100 милиони годишно.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 09-Jan-2016 at 23:13
Originally posted by гитардемон

World's busiest city airport systems by passenger traffic

Кој рече дека нема?


Во линкот ти фалеше апострофот кај "World's", па си зедов за слобода да го едитирам твојот пост. Се надевам нема да се налутиш
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 10-Jan-2016 at 09:57
NWA - Fuck the grammar police.mp3

Инаку на Хитроу се обидуваат да изградат трета писта веќе неколку години, но никако не можат да наидат на одобрување од околните општини и засегнати страни.

Noise abatement е многу сериозна работа во Европа, и за разлика од блискиот исток од каде што доаѓаат најголемите конкуренти на европските авиокомпании, во Европа полетување и слетување во доцните вечерни часови е стриктно забрането (со исклучок на итни случаи). Поради такви причини во многу градови големите аеродроми се преместени далеку од резиденцијалните зони.

Како и да е, Хитроу е голем, но сите терминали се добро поврзани.

Edited by гитардемон - 10-Jan-2016 at 12:21
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 10-Jan-2016 at 11:51
Стварно имало, иако не ви работат линковите на двајцата

Мислам дека форумов има проблем со тој апострофот кога го прави УРЛто

https://en.wikipedia.org/wiki/World's_busiest_city_airport_systems_by_passenger_traffic

Ќе го оставам линков вака.
Edited by pbanks - 10-Jan-2016 at 11:52
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 10-Jan-2016 at 12:04
Originally posted by one1

За Лондон имам слушано дека Хитроу е толку хаотичен терминал нешто слично на Ататурк и фактот што нема можност за ширење плус се наоѓа до големи станбени населби исто како Ататурк нешто што Турците го средија и ќе го затвараат до 2020 и веќе градат нов аеродром на поодалечена локација со капацитет преку 100 милиони годишно.


За новиот аеродром во Истанбул слушнав од тебе во една скорешна дискусија што ја имавме тука. Навистина градат чудовиште. Интересно е дека ТАВ ќе го изгуби аеродромот кој му носи скоро ~60% од патинците со оглед на тоа дека не е дел од конзорицумот за новиот аеродром.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.110 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.